Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne dla całej rodziny

Dokąd wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy?

Data publikacji: 6 grudnia 2018, 10:00
Jarmark bożonarodzeniowy jest obowiązkowym elementem świątecznej scenerii w wielu europejskich miastach. Również w Polsce jarmarki stały się bardzo popularne. W których miastach odbywają się najwspanialsze jarmarki bożonarodzeniowe i dokąd warto wybrać się całą rodziną?

Spis treści:

Z końcem listopada wystawy sklepowe zaczynają kusić świątecznymi oprawami, a miasta przygotowują się do uruchomienia bożonarodzeniowych iluminacji. Świąteczny nastrój można poczuć na każdym kroku, a jego esencją są coraz powszechniejsze targi bożonarodzeniowe, oferujące nie tylko możliwość zakupu ozdób świątecznych, ale też lokalne specjały, grzane wino, rozgrzewające herbaty, lodowiska i mnóstwo innych atrakcji. Z odwiedzin na jarmarku ucieszą się także dzieci – Mikołaj jest tam częstym gościem!

Polska czy zagranica?

Kiermasz świąteczny to spora atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a wybór konkretnego punktu na mapie może być wstępem do zwiedzenia całego miasta. Największe i najbardziej znane miasteczka świąteczne współpracują nawet z władzami miast i tworzą specjalne zimowe oferty, dzięki którym otrzymuje się zniżki na wejście do innych lokalnych atrakcji turystycznych. To wspaniała wiadomość dla rodzin, które oprócz odwiedzenia jarmarku świątecznego planują zwiedzić europejskie metropolie!

Rodzicom dzieci, dla których podróż byłaby uciążliwa, również polskie kiermasze świąteczne oferują rozrywkę pełną bożonarodzeniowej magii. Tym bardziej, że w ostatnich latach władze rodzimych miast doceniły potencjał jarmarków, które obfitują w atrakcje.

Polskie zimowe skarby

Corocznym rodzimym hitem jest jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu, który jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem tego typu w Polsce, porównywalnym rozmachem i sławą do innego krajowego kiermaszu, jakim jest jarmark dominikański w Gdańsku. Na wrocławskim Rynku i w okolicznych uliczkach każdego roku pojawia się ponad sto stoisk, które oferują nie tylko znane wszystkim przysmaki, ale też specjały z całego świata. Bogata jest również oferta dla dzieci, dla których zdjęcie z Mikołajem, Czerwonym Kapturkiem czy Pinokiem będzie nie lada atrakcją. Prawdziwym szczęściem jest jednak spotkanie Prezentusia – jedynego wrocławskiego krasnala pojawiającego się raz w roku! Jarmark rozpoczyna się w połowie listopada.

Jeden z najpiękniejszych rodzimych kiermaszów świątecznych organizowany jest też w Krakowie. To magiczne miejsce można odwiedzić od 24 listopada do 26 grudnia na Rynku Głównym. Na odwiedzających czekają polskie specjały, świąteczne upominki i dekoracje, a także rękodzieło i… grzaniec galicyjski! Również tutaj najmłodsi nie będą się nudzić – organizowanych jest mnóstwo zajęć, w tym pisanie listów do Świętego Mikołaja, zdjęcia z nim, Korowód Kolędniczy, pokaz Dziadów i wiele innych atrakcji.

Czytaj więcej w temacie: Gdzie spędzić Święta Bożego Narodzenia?

Ruszamy w Europę

Jednym z najstarszych i najpiękniejszych targów bożonarodzeniowych jest bez wątpienia jarmark świąteczny w Wiedniu, którego tradycja sięga aż XIII wieku! Ten największy znajduje się przy Ratuszu i obejmuje ponad 150 stoisk otoczonych klimatyczną iluminacją. Również w Wiedniu na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, między innymi nauka wypiekania ciastek i robienia świec. Podobne zajęcia organizowane są w Berlinie, równie słynnym ośrodku kiermaszy bożonarodzeniowych. Najpiękniejszy znajduje się na Gendarmenmarkt, gdzie co roku między dwoma katedrami pojawia się ponad 50 straganów. Inne znane są otwarte przy zamku Charlottenburg i na słynnym Alexanderplatz. Sezon zaczyna się około 25 listopada i trwa do końca grudnia.

Tym, którym bliżej jest do naszych południowych sąsiadów, polecamy jarmarki świąteczne w czeskiej Pradze. Co ważne, nie kończą się one wraz z Bożym Narodzeniem, a trwają zwykle do 6 stycznia. Najbardziej znane są te na Rynku na Starym Mieście oraz Placu Wacława – każdy z nich liczy prawie 90 stoisk, a najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić! Warto zapoznać się z szerokim harmonogramem wydarzeń.

Czytaj więcej w temacie: Patchworkowe święta

Magiczny czas

Choć grudzień to czas niskich temperatur i nieprzyjemnej aury, jarmarki świąteczne to miejsca, w których czas płynie wolniej, a bożonarodzeniowa magia jest wszechobecna. Mikołaj, pierniki, grzane wino, krasnale… To wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a rodzinne chwile z pewnością pozostaną w pamięci na długo.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również