Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – jak ją rozpoznać?

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci, czyli objawy i leczenie dysplazji

Data publikacji: 18 lutego 2016, 12:56
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci nie jest dolegliwością, której można zapobiec. Jedyne, co możemy zrobić, to uważnie obserwować swoją pociechę i reagować na wszelkie niepokojące zmiany. Przyjmuje się, że dysplazja stawu biodrowego u dzieci może być dziedziczna – jeśli rodzice lub rodzeństwo dziecka ją miało, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że niemowlę także będzie borykać się z tą dolegliwością. Wpływ na to schorzenie ma często także sam poród.
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – rodzinazdrowia.pl

Dysplazja stawu biodrowego – czym jest?

Dysplazja stawu biodrowego oznacza niedostateczny rozwój kości i wszystkich elementów budujących staw biodrowy. W wyniku tego kość udowa przesuwa się poza staw, co może w dalszych etapach schorzenia doprowadzić nawet do jego zwichnięcia. Dysplazja stawu biodrowego częściej dotyka dziewczynki niż chłopców. Przeważnie dolegliwość ta obejmuje tylko jeden staw, jednak istnieją przypadki wystąpienia obustronnej dysplazji.

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – objawy

W przypadku tego schorzenia dziecko ma problemy z odchylaniem nóżek na boki. Objawem dysplazji stawu biodrowego jest też charakterystyczne „przeskakiwanie” kości udowej poza staw. Można to zauważyć podczas badania kontrolnego dziecka przez lekarza. Sprawdzanie stawów biodrowych wykonuje się już u niemowlaków, jednak należy pamiętać o systematycznych kontrolach.

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci – leczenie

Leczenie dysplazji stawu biodrowego zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jeśli została ona wykryta wcześnie, istnieje możliwość usunięcia nieprawidłowości w stawie poprzez tzw. szerokie pieluchowanie. Jeśli dysplazja została wykryta stosunkowo późno, wtedy lekarz decyduje o założeniu dziecku np. szyny, gipsu lub rozwórki. W ostateczności mały pacjent kierowany jest na operację. Dysplazja stawów biodrowych nie jest bolesna, jednak niewyleczona wywołuje u dziecka problemy z chodzeniem i negatywnie wpływa na jego prawidłowy rozwój.

Małgorzata Filek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót