Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Szkoła pływania dla niemowląt. Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać?

Nauka pływania dla niemowląt to nie tylko zabawa. Sprawdź, co oferuje szkoła pływania dla niemowląt

Data publikacji: 5 października 2016, 05:37
Patrząc na nieporadne ruchy kilkutygodniowego dziecka, instynktownie chcemy chronić je przed wszelkimi zagrożeniami. Jednym z nich – w ocenie dorosłego człowieka – jest woda. Wielu ludzi zapomina, że to właśnie w wodzie dziecko spędziło pierwsze dziewięć miesięcy swojego rozwoju. W szkole pływania dla niemowląt rodzice są zaskoczeni tym, z jak dużą sprawnością ich maluchy radzą sobie w tym środowisku. Na zajęcia z pływania można uczęszczać z dziećmi już od szóstego tygodnia życia. To nie tylko forma rozrywki, ale też znaczący wkład w rozwój dziecka.
Nauka pływania dla niemowląt - rodzinazdrowia.pl

Nauka pływania dla niemowląt a rozwój dziecka

Na lekcje pływania możemy przyjść już z sześciotygodniowym dzieckiem. U większości maluchów przed ukończeniem szóstego miesiąca życia obserwuje się instynkt życia płodowego, każący dziecku odruchowo wstrzymywać oddech pod wodą, jest to więc idealny moment na oswajanie ich z tym żywiołem. Podczas nauki pływania niemowlę uczy się oswajać z obcymi bodźcami, trenuje trzymanie główki, a w późniejszym czasie - równowagę i koordynację. Badania wykazują, że pływające niemowlęta szybciej uczą się sięgać po przedmioty, stać i chodzić. Dowodzi się też, że nauka pływania dla niemowląt  wpływa na zdolności poznawcze w starszym wieku. W badaniu australijskiego uniwersytetu w Griffith pływające dzieci w wieku 3 – 5 lat miały bogatsze słownictwo niż ich niepływający rówieśnicy, lepiej radziły sobie również z pisaniem i liczeniem.

Pływanie dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?

System immunologiczny niemowlaka jest słabszy niż u dorosłych, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o to, żeby woda w basenie spełniała normy Głównego Inspektoratu Sanitarnego i nie powodowała alergii – wbrew obiegowej opinii pewna ilość chloru w wodzie nie szkodzi maluchom i jest niezbędna do zachowania mikrobiologicznej czystości wody. Pływalnie dla niemowląt powinny też zapewniać regularną kontrolę temperatury wody – idealny przedział wynosi między 32 a 34 stopniami Celsjusza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się z dzieckiem na publiczny basen, jednak warto rozważyć specjalne zajęcia na basenie dla niemowląt. Doświadczony instruktor poinstruuje nas, jak trzymać dziecko i oswajać je z wodą, zaproponuje zabawy i ćwiczenia odpowiednie dla niemowląt, a co najważniejsze, przez cały czas będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Pływalnie z zajęciami dla niemowląt będą tez wyposażone w udogodnienia, takie jak przewijaki i brodziki.

Majtki na basenie dla niemowląt czy pieluszki wodoodporne?

Pieluszki wodoodporne można obecnie kupić w większości marketów, bardzo często dostępne są one również w sklepikach przy pływalniach. To rozwiązanie jest wygodne w przypadku okazjonalnych wyjść na basen lub na próbę, na dłuższą metę może jednak okazać się kosztowne. Jeśli zdecydujemy się regularnie chodzić na zajęcia na basenie z niemowlakiem, warto zaopatrzyć się w specjalne wodoodporne majtki, pod które zakłada się zwykłą pieluszkę jednorazową. Majtki na basen dla niemowlaka to jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Niestety, niektóre pływalnie wymagają używania wyłącznie wodoodpornych pieluszek – zanim więc kupimy majtki na basen dla niemowlaka, upewnijmy się, że taki strój bobasa zostanie zaakceptowany na wybranej przez nas pływalni.

Szkoła pływania dla niemowląt – jak wygląda nauka pływania?

Nauka pływania dla niemowląt może wydać się fanaberią. Korzyści z uczęszczania na pływalnie dla niemowląt są jednak nie do przecenienia. Pływając wspólnie z dzieckiem, budujemy więź i poczucie bliskości. Akcesoria do pływania dla niemowląt, np. kolorowe, dmuchane zabawki dryfujące na wodzie, stymulują rozwój ruchowy, zachęcając dziecko do podnoszenia główki i wyciągania rączek przed siebie. Nauka pływania wspomaga też rozwój psychiczny – niemowlak na basenie uczy się oswajać z nowymi sytuacjami i zmianami otoczenia, a także radzić sobie ze zmęczeniem i stresem. Niezwykle istotne jest to, że zajęcia na basenie dla niemowląt uczą dziecko prawidłowych reakcji na wodę, takich jak na przykład dryfowanie na plecach, co zmniejsza ryzyko wypadków i utonięcia w starszym wieku. 

Zuzanna Czerniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót