Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Dziecko na plaży: jak chronić je przed słońcem?

Sposoby na skuteczną ochronę przed promieniami UV

Data publikacji: 6 sierpnia 2018, 09:30
Rodzinne wakacje są doskonałą okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Słońce, woda i rozluźnienie nie mogą jednak odwrócić uwagi od dbania o skórę najmłodszych. Jaki krem z filtrem wybrać dla dziecka? Jakimi prawami rządzi się plażowanie z dzieckiem?

Spis treści:

Wyjście na plażę z małymi dziećmi może okazać się trudne bez torby wypełnionej akcesoriami. Większość z nich jest jednak niezbędna do beztroskiej zabawy, gdyż dzieci, w odróżnieniu od dorosłych, mają delikatną skórę i spędzają znacznie więcej czasu w wodzie lub w pobliżu brzegu akwenu. Elementem obowiązkowym są więc te części wyposażenia, które ograniczają kontakt z ostrym słońcem, na przykład parasole na plażę lub specjalne namioty plażowe, stanowiące idealne miejsce dla malucha. Tam w każdej chwili będzie on mógł odpocząć w cieniu, a nawet uciąć krótką drzemkę. Warto dodać, że popularne obecnie namioty są dużo bardziej poręczne i, w przeciwieństwie do parasoli, osłaniają także przed wiatrem. W czasie zabawy ochronę zapewnią czapeczki na plażę dla dzieci. Ważne, by wybrać jasne nakrycie głowy z dużym rondem, które osłoni cieniem także szyję i ramiona malucha.

Czytaj więcej w temacie: Udane wakacje dziecka w domu

Odpowiednia tkanina

Niemniej ważne od czapeczek są ubrania, w jakich dziecko bawi się na plaży. Pociecha, poza wodą oczywiście, powinna nosić luźną koszulkę chroniącą przed słońcem. Co ciekawe, im grubszy materiał, z którego jest ona wykonana, tym lepszą stanowi ochronę dla skóry malucha – od 30 do nawet 70%, w zależności od rodzaju tkaniny.

Czytaj więcej w temacie: Dokąd się wybrać - sprawdzone pomysły na udane wakacje 

Filtr UV

Dzieci to wyjątkowo aktywni uczestnicy plażowego wypoczynku. Oprócz dbania o to, by na ich głowie zawsze znalazła się czapeczka, konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne, wodoodporne kremy z filtrem UV dla dzieci. Preparat do opalania można wybrać wspólnie z pociechą. Producenci prześcigają się w stworzeniu atrakcyjnej formy – kolor kosmetyku albo miś na opakowaniu ułatwią nakłonienie dziecka do jego użycia. Pierwszą aplikację należy zaplanować jeszcze przed wyjściem na plażę, by kosmetyk miał szansę się wchłonąć, a filtry przeciwsłoneczne zaczęły działać. Buteleczkę z kremem należy też wziąć na plażę, ponieważ jednorazowe nałożenie nie zapewni dziecku odpowiedniej ochrony, zwłaszcza, gdy mowa o częstych kąpielach. Nawet wodoodporne kosmetyki należy aplikować na skórę kilka razy! Ważne, by nie eksponować opakowania z kremem na działanie promieni słonecznych, gdyż może to wpływać na jego skuteczność – najlepiej trzymać go na dnie torby. Plażowy ekwipunek powinien też zawierać leki minimalizujące ewentualne skutki przegrzania.

Planowanie czasu na plaży

Aby pobyt na plaży nie okazał się monotonny, w torbie powinno znaleźć się kilka ulubionych zabawek malucha oraz akcesoria umilające spędzanie czasu w wodzie – dmuchane koło, rękawki, pistolet na wodę. Warto też zaopatrzyć się w foremki do robienia babek z piasku oraz wiaderko. Z takim zestawem pociecha znajdzie inspirację do zabawy, a rodzice – chwilę spokoju.

Czytaj więcej w temacie: Planujemy wakacyjny wyjazd - jakie biuro podróży wybrać?

Bezpieczne plażowanie

Pobyt na plaży to dla dzieci doskonały czas na zabawę, ale też duża odpowiedzialność dla rodziców. Kremy z filtrami UVA/UVB, czapeczki i parasole nie pomogą w sytuacji, gdy maluch spędza cały dzień w wodzie lub na jej brzegu. Może dojść do przegrzania organizmu i porażenia słonecznego, które często kończy się wizytą w szpitalu. Aby tego uniknąć, warto zastanowić się, jak długo plażować z dzieckiem. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę godziny poranne bądź popołudniowe, gdyż od południa do około godziny 15:00, działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze. W tych godzinach wskazana jest np. przerwa na obiad, spacer czy drzemka w domu. Samo plażowanie należy zaś równomiernie rozłożyć i podzielić między przebywanie w wodzie i cieniu. Na wszelki wypadek w torbie powinny znaleźć się wszelkie niezbędne dokumenty.

Zabawy na plaży mają wiele zalet – świeże powietrze, słońce, woda oraz czas spędzany wspólnie z rodziną. Wskazówki dotyczące ochrony przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne mają na celu uniknięcie przykrych skutków zbyt długiego przebywania na słońcu. Warto kilka razy sprawdzić zawartość torby plażowej, by nic nie przeszkodziło w chwilach beztroski.

Czytaj więcej w temacie: First minute - oszczędzaj planując wakacje wcześniej!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót