Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Profesjonalna niania dla naszej pociechy. Na jakich warunkach ją zatrudnić?

Jak wybrać nianię do dziecka?

Data publikacji: 7 stycznia 2017, 02:15
W dzisiejszych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu rodziny, w którym ojciec to żywiciel, a matka to strażniczka domowego ogniska, zajmująca się dzieckiem. Gdy nie mamy na podorędziu babci lub dziadka, warto zatrudnić nianię. Jak znaleźć tą idealną i zaufaną? I na jakich warunkach najlepiej ją zatrudnić?

Zatrudnienie niani

Przede wszystkim należy zapomnieć o zamierzchłych czasach, gdy (tak jak często widzimy na amerykańskich filmach) niania była po prostu wynajętą ,,na czarno” studentką czy uczennicą. Najlepiej szukać pośród osób, które uprawiają ten zawód profesjonalnie i mogą przedstawić referencje. Rodzice często zapominają, że pod ich nieobecność niania jest jak członek rodziny i stanowi dla dziecka wzór, nie tylko zajmując się jego podstawowymi potrzebami, ale często również je wychowując. Między innymi dlatego warto zrobić rozeznanie na przykład wśród znajomych – w tym wyborze polecenie jest bardzo ważne.

Umowa z nianią

Kwestia umowy to już sprawa bardzo indywidualna. Jeśli opieka ma być doraźna bądź sporadyczna i obie strony nie zgłaszają przeciwwskazań, warto zdecydować się na prostą umowę zlecenie. Jeśli jednak myślimy o zatrudnieniu niani na pełny etat, warto zastanowić się nad podpisaniem umowy o pracę. W tym wypadku, w związku z długim czasem, który niania spędzi z dzieckiem, stanie się niejako kolejnym domownikiem. Warto zatem zapewnić obydwu stronom gwarancję długofalowej współpracy.

Śmiało można również rozważyć podpisanie z nianią tzw. umowy uaktywniającej. Może ją podpisać dwójka aktywnych zawodowo rodziców (umowa o pracę, umowa zlecenie, pozarolnicza działalność gospodarcza). Ponadto, w umowie musi zostać jasno wskazane miejsce opieki nad dzieckiem, warunki odstąpienia od umowy oraz warunki wynagrodzenia. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ w przypadku takiej umowy, wszystkie składki za nianię będzie odprowadzać państwo.

Kamera w domu? Musisz o tym poinformować nianię!

Coraz popularniejsze stają się kamery umieszczane w domu, dzięki czemu domownicy mogą w każdej chwili zajrzeć do swojego mieszkania z poziomu laptopa lub smartfona. Co ważne, według prawa, jeśli niania będzie nagrywana, powinniśmy ją o tym poinformować, w innym przypadku mogą czekać nas konsekwencje prawne, gdyż nagrywanie bez zezwolenia może być traktowane jako naruszenie wolności osobistej (grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności). Możemy również poprosić kogoś z rodziny o przyjście z niezapowiedzianą wizytą, informując o tym nianię na przykład kilka minut przed. Oczywiście może to budzić pewne napięcia, nikt nie lubi, gdy nie darzy się go zaufaniem, z drugiej strony rodzic ma prawo upewnić się, że jego dziecko jest bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że tak czy inaczej osobę, która zajmuje się naszym dzieckiem musimy darzyć zaufaniem. Jeśli nie jesteśmy w stanie zbudować takiej nici zaufania, powinniśmy zdecydować się na kogoś innego, ponieważ męczyć będzie się zarówno zatrudniający, jak i zatrudniany.

Gdzie szukać niani?

Tak jak już wspominano, najlepsza będzie niania z polecenia, zwłaszcza z polecenia bliskiej nam, zaufanej osoby. Jeśli jednak z różnych powodów nie jest to możliwe, najwygodniejszym sposobem będzie przeszukanie internetu. Istnieją specjalne portale, na których nianie się ogłaszają i możemy przeczytać opinie o nich wystawione przez poprzednich pracodawców. Jeśli mamy nieco więcej czasu, sami możemy dostępnymi kanałami dać ogłoszenie o tym, jakiej osoby poszukujemy i przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne ze zgłoszonymi osobami – przewagą tego rozwiązania jest fakt, że od razu poznajemy kandydatki i mamy porównanie ,,na żywo” między poszczególnymi paniami. Istnieje również rozwiązanie pośrednie, takie jak agencja niań.

Czy warto?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nic nie zastąpi babci, dziadka czy kogoś z rodziny. Gdy jednak ich opieka jest niemożliwa, a rodzice nie są w stanie podzielić się obowiązkami, jest to najlepsze rozwiązanie. Warto też pamiętać, że niania to nie to samo co opiekunka. Niania to osoba wykwalifikowana, która wie co robi i nawet jeśli miało by nas to kosztować nieco więcej, jest to jeden z wydatków, na których nie warto oszczędzać. Jeśli chodzi o ceny, są bardzo zróżnicowane i wahają się od 12 do nawet 25 złotych za godzinę, w zależności od kwalifikacji.

Michalina Koniecpolska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót