Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Od piżmowca do kaszalota, czyli tajemnicze składniki perfum

Z czego robi się perfumy?

Data publikacji: 19 stycznia 2017, 02:50
Większość z nas ma swoje ulubione zapachy. Jedni wolą lekkie cytrusowe wonie, inni preferują nuty kwiatowe, a jeszcze inni są wielbicielami ciężkich, orientalnych aromatów. Czy wiemy, z czego zrobiony jest nasz ulubiony zapach? Jak się okazuje, czasem wiedza ta mogłaby nas wprawić w osłupienie...

Główne składniki perfum

Podstawowym składnikiem perfum jest olejek zapachowy, a właściwie kombinacja kilku olejków w określonych proporcjach, rozpuszczonych w alkoholu etylowym z dodatkiem utrwalaczy zapachu. Samych substancji zapachowych jest wiele tysięcy – są to olejki, wyciągi, przyprawy czy esencje lub żywice. Większość z nich to produkty syntetyczne. Najdroższe i najbardziej znane perfumy swoje źródło mają w naturze. Olejki powstają przez destylację lub ekstrakcję składników zapachowych roślin, ale nierzadko też substancji pochodzących od zwierząt. Nikogo nie dziwi fakt, że olejek różany to wyciąg z płatków tego kwiatu, ale zapach piżma na przykład pozyskiwany jest z wydzielin gruczołów okołoodbytniczych piżmowca – w warunkach naturalnych ma on silny zapach amoniaku, a dopiero po rozpuszczeniu go w roztworze alkoholowym zyskuje znany kuszący aromat. Z kolei zapach ambry ma swoje źródła w przewodzie pokarmowym kaszalota – gdy zwierzę cierpi na niestrawność, wydala bryły, które unoszą się na powierzchni wody lub są wyrzucane na brzeg. Związki pozyskiwane od zwierząt pełnią również funkcję utrwalacza zapachu, bowiem obniżają lotność olejków roślinnych. To zawartość olejków zapachowych decyduje o tym, czy mamy do czynienia z perfumami, czy tylko z wodą perfumowaną. W zależności od procentowego udziału olejków w składzie wyróżniamy:

  • ekstrakt perfum (44- 60%),
  • perfumy właściwe (20-43%),
  • wodę perfumowaną (13-19%),
  • wodę toaletową (8- 12%),
  • wodę kolońską (4-7%)
  • oraz wodę odświeżającą, zawierającą maksymalnie 3% olejków zapachowych.

Od laboratorium do półki sklepowej

Po stworzeniu kompozycji zapachowej rozpuszcza się ją w odpowiednich proporcjach wraz z utrwalaczem w alkoholu. Kolejnym krokiem jest dodawanie wody dla otrzymania roztworu o określonej z góry mocy. Po tym czasie perfumy „leżakują” przez kilka tygodni – tak, aby mieszanina mogła dojrzeć. Ostatnim krokiem jest filtrowanie i barwienie perfum. Po tym są one gotowe, by trafić do buteleczki, której kształt jest projektowany specjalnie dla tego zapachu, a następnie na półkę drogerii. Oczywiście, proporcje poszczególnych składników perfum to tajemnica ściśle strzeżona i nierzadko jest efektem wieloletniej pracy nad zapachem.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót