Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Problemy z cerą? Czas na testy naskórkowe!

W jakich sytuaAlergia i testy alergiczne u dzieci i dorosłych. Sprawdź, kiedy powinniśmy wykonać testy naskórkowe i testy alergiczne skórne

Data publikacji: 16 października 2016, 02:23
Silny świąd skóry, zaczerwienienie, łuszczenie, pojawienie się grudek i pęcherzyków, najczęściej ograniczone do miejsca kontaktu z jakimś materiałem lub tworzywem może wskazywać na wyprysk kontaktowy. Jest to choroba dermatologiczna polegająca na tworzeniu zmian skórnych pod wpływem alergenów, na które uczulona jest dana osoba. Aby zidentyfikować czynniki uczulające, lekarz skieruje nas na testy naskórkowe. Jak wyglądają tego typu testy alergiczne?
Alergia u dzieci i dorosłych - rodzinazdrowia.pl

Testy naskórkowe a testy alergiczne skórne

Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Testy skórne, polegające na naniesieniu na przedramię lub plecy zawiesin różnych substancji i delikatnym nakłuciu naskórka, stosuje się głównie w diagnostyce alergii wziewnych i pokarmowych. W tym przypadku wynik otrzymujmy już po ok. 15 minutach. Testy naskórkowe, stosowane w diagnostyce alergii kontaktowej, trwają aż 72 godziny. Lekarz nasącza specjalny plaster różnymi alergenami i nakleja go na skórę pleców. Pierwsza ocena wystąpienia ewentualnych odczynów odbywa się po 48 godzinach, następnie po 72. Wynik testu alergicznego przedstawia się w tzw. skali plusowej – od 0 do 3 plusów. Za dodatni wynik uznaje się, co najmniej dwa plusy, czyli pojawienie się rumienia z grudkami i ewentualnie pęcherzykami.  

Alergia u dzieci i dorosłych - przyczyny

Najczęstszym alergenem kontaktowym w Polsce jest nikiel. Alergia taka może dotyczyć nawet co piątej osoby. Zwykle dotyczy młodych kobiet, ponieważ nikiel jest powszechnie stosowaną domieszką biżuterii, ale także monet, wykończeń odzieży, takich jak haftki w stanikach, zamki w spodniach, klamry w paskach. Najczęstszym zawodowym alergenem kontaktowym jest natomiast chrom, dlatego też alergia ta dotyczy głównie młodych mężczyzn, mających kontakt np. z cementem. Nie zapominajmy też o dość częstych alergiach na składniki perfum czy kosmetyków, co może skutkować wypryskami np. na twarzy. Jest to również częsty problem występujący u kosmetyczek czy fryzjerek.

Kiedy lekarz stwierdzi u nas alergię kontaktową…

W leczeniu alergii kontaktowej najistotniejsze jest zaprzestanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Należy zmienić kosmetyki, które stosujemy do codziennej pielęgnacji twarzy czy proszek do prania, jeśli to one stanowią źródło alergii. Niestety często, jak w przypadku kosmetyczek czy osób uczulonych na chrom, wiąże się to z koniecznością zmiany profilu pracy. Doraźnie natomiast trzeba zadbać o intensywne natłuszczenie skóry, co ma zapobiec łuszczeniu się skóry oraz pomóc w tworzeniu ochronnej warstwy lipidowej. Można także zastosować maści i kremy zawierające glikokortykosteroidy, a w zaawansowanych zmianach stosuje się je też ogólnoustrojowo. Świąd natomiast zwalczają leki przeciwhistaminowe.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót