Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Biżuteria – czasem zamiast zdobić, uczula

Uczulenia na biżuterię – z czego wynikają i jak ich uniknąć

Data publikacji: 29 stycznia 2016, 08:15
Uczulenia na biżuterię zdarzają się rzadko i wynikają głównie z niskiej próby metalu (niska szlachetność), z którego są wykonane. Najczęściej uczulenie uwidacznia się w postaci wyprysku kontaktowego, który znika po zdjęciu błyskotki.

Skład biżuterii odpowiada za uczulenie

Zegarki, pierścionki, naszyjniki i bransoletki – biżuteria powinna przede wszystkim zdobić i być uzupełnieniem stroju. Niestety kiedy wykonana jest z metali niskiej jakości lub z domieszką różnych innych składników, może uczulać. Zmiany, jakie pojawiają się na skórze, mają charakter kontaktowy – jest to przeważnie wyprysk w miejscu, gdzie skóra łączy się z biżuterią. Rzadko kiedy dochodzi do poważniejszych zmian.

Unikaj uczulenia – odpowiednio dobieraj biżuterię

Profilaktyką uczuleń wynikających z noszenia biżuterii zdaje się obserwacja. Jeśli po zdjęciu srebrnego pierścionka wyprysk schodzi, a po nałożeniu złotego wcale się nie pojawia, oznacza to, że prawdopodobnie jesteś uczulony na srebro. Dobrze jest też unikać produktów o nieznanym składzie lub wykonanych z metalu opisanego niską próbą. Dokładną odpowiedź na przyczynę uczulenia przyniosą testy alergiczne.

Karolina Wilk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót