Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Osteopatia ginekologiczna – czym jest i komu może pomóc?

Terapia osteopatyczna a problemy kobiece

Data publikacji: 21 sierpnia 2017, 12:00
Osteopatia ginekologiczna to dziedzina osteopatii, która specjalizuje się w kobiecych problemach związanych głównie z bólami okolic miednicy. Jakich problemów najczęściej dotyczy? Do kogo jest skierowana? Co warto wiedzieć o terapii osteopatycznej?

Osteopatia - medycyna alternatywna

Osteopatię zalicza się do obszaru medycyny niekonwencjonalnej, a jej podstawę stanowią badania i terapia manualna. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych oraz w państwach Europy Zachodniej, jednak w Polsce stopniowo zyskuje również coraz szersze zainteresowanie. Do osteopatów najczęściej zgłaszają się osoby z problemami związanymi z bólem w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Co ważne, osteopatia cechuje się podejściem holistycznym – zakłada spojrzenie na organizm ludzki jako na spójną całość, a także skupia się na wzajemnych zależnościach anatomii oraz fizjologii. Jej celem jest przywrócenie ciału zaburzonej równowagi.

Osteopatia a fizjoterapia

Osteopatia wydaje się dziedziną bliską tradycyjnej fizjoterapii, tak naprawdę stanowi rodzaj jej uzupełnienia. Zasadniczą różnicą jest to, że terapia osteopatyczna charakteryzuje się szerszym spojrzeniem na ciało jako integralną całość, a dodatkowo stara się uruchamiać naturalne mechanizmy autoregulacyjne organizmu. Warto zaznaczyć, że jako medycyna niekonwencjonalna nie zawsze spotyka się z uznaniem przedstawicieli świata medycyny akademickiej, chociaż wielu osteopatów jest związanych naukowo z instytutami medycznymi. Osteopatia z pewnością może okazać się uzupełnieniem klasycznych form leczenia.

Wskazania do terapii osteopatycznej przy problemach kobiecych

Osteopatia ginekologiczna jest gałęzią stosunkową młodą, która wpisuje się w potrzeby kobiet skarżących się na szereg dolegliwości bólowych powiązanych głównie z okolicą miednicy. Punktem wyjścia jest zawsze dokładny wywiad, uzupełniany często dodatkowymi konsultacjami oraz badaniami. Należy pamiętać, że terapia osteopatyczna może stanowić formę pomocniczą przy tradycyjnym leczeniu ginekologicznym. Masaż osteopatyczny skierowany jest do pań doświadczających bolesnych stosunków seksualnych, cierpiących na pochwicę, wulwodynię lub coccygodynię oraz wiele innych trudnych do zdiagnozowania schorzeń. Może stanowić również wsparcie przy problemach urologicznych (m.in. wzmacnianie mięśni dna miednicy przy nietrzymaniu moczu). W jej obrębie funkcjonuje również osteopatia położnicza, która koncentruje się na problemach kobiet w ciąży – w tym np. bólach odcinka lędźwiowego. Do osteopatów trafiają również kobiety z dolegliwościami bólowymi związanymi z blizną po cesarskim cięciu lub bliznami po zszywaniu czy pęknięciu krocza przy porodzie.

Współpraca z ginekologiem

Intymny charakter przypadłości, z jakimi zgłaszają się kobiety do gabinetów oferujących pomoc z zakresu osteopatii ginekologicznej sprawia, że relacja podczas terapii wymaga dużego zaufania ze strony pacjentki. Osteopata powinien ponadto w tych przypadkach pozostawać w ścisłej współpracy z leczeniem ginekologicznym pacjentki. Dobrze prowadzona osteopatia ginekologiczna zwiększa szanse na wzrost komfortu życia kobiet z intymnymi dolegliwościami i na powodzenie całego procesu zwalczania bólu różnego pochodzenia.

Nina Ruszkiewicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót