Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Noszenie dziecka w chuście – jak sobie radzą chustowe mamy?

Czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne? Sprawdź jak i od kiedy nosić dziecko w chuście

Data publikacji: 4 sierpnia 2016, 07:00
Choć wózki dla dzieci wciąż królują na polskich chodnikach, to noszenie dzieci w chustach i nosidłach staje się coraz popularniejsze. Korzyści płynące z tej metody są liczne, jednak żeby w pełni je odkryć, a także przy okazji nie zaszkodzić sobie i dziecku, trzeba znać parę podstawowych informacji.
Noszenie dziecka w chuście - rodzinazdrowia.pl

Od kiedy nosić dziecko w chuście?

Zacząć nosić dziecko w chuście można już od jego urodzenia. Fizjoterapeuci są zgodni: noszenie w dobrze zawiązanej chuście jest bezpieczne i zdrowe dla kręgosłupa noworodka. Niektóre wiązania i noszenie w nosidłach ergonomicznych (z szerokim panelem, bez usztywnianych pleców) są zarezerwowane dla dzieci samodzielnie siadających. Nie ma górnej granicy wieku, do której można nosić dziecko. Chusty wytrzymują ciężar nawet kilkunastu kilogramów, więc z reguły służą w różnych sytuacjach do 2-3. roku życia dziecka.

Jak nosić dziecko w chuście?

Warto zapytać pediatrę o przeciwwskazania do noszenia dziecka w chuście. Niektóre wady postawy lub niepełnosprawność dziecka nie pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji. Ważne też, aby rodzic nie miał problemów ze zdrowiem – przeszkodą do noszenia dziecka w chuście dla młodych mam mogą być problemy z kręgosłupem lub niezagojone jeszcze rany poporodowe. Przed rozpoczęciem przygody z chustą należy również umówić się z konsultantem ds. chustonoszenia (znaleźć go można w tzw. Klubach Kangura, których adresy dostępne są w internecie), który wytłumaczy, jak poprawnie nosić dziecko w chuście, pokaże na przykładzie lalki najpopularniejsze wiązania, doradzi jaką chustę wybrać, a nawet zaoferuje jej wypożyczenie.

Co daje noszenie dziecka w chuście? Poznaj zalety

Czy warto interesować się chustonoszeniem? Oczywiście! Poprawne wiązanie jest wygodne dla rodzica i dziecka, umożliwia wykonywanie codziennych czynności gdy dziecko jest spokojne, stymuluje rozwój malucha, który może obserwować świat i doświadczać różnych warunków atmosferycznych. Pozwala też na podróżowanie z dzieckiem np. po górach lub plaży. Rodzice noszący dzieci tworzą wspierającą się społeczność, która wymienia informacje na forach internetowych oraz spotyka się w lokalnych Klubach Kangura, w których można skorygować błędy w wiązaniu chusty, zyskiwać nowe informacje i zawiązywać przyjaźnie.

Barbara Honkisz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót