Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład moczowy

Mikroflora bakteryjna pochwy

Co niszczy mikroflorę bakteryjną pochwy?

Data publikacji: 16 czerwca 2021, 08:58
Mikroflora bakteryjna pochwy odgrywa znaczącą rolę w ochronie dróg rodnych przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Zasiedlające pochwę bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego, nazywane także pałeczkami Döderleina) wytwarzają kwas mlekowy. Jego obecność skutecznie powstrzymuje rozwój innych bakterii i grzybów, którym sprzyja środowisko o odczynie zasadowym (wyższym współczynniku pH).

Spis treści:

Zmniejszenie liczebności bakterii Lactobacillus narusza naturalną równowagę. Zaczyna brakować kwasu mlekowego, odczyn pochwy staje się zasadowy, co otwiera drogę dla zakażeń. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wyjałowieniu pochwy. Bakterie Lactobacillus są wrażliwe na wiele czynników.

 

Leki

Antybiotyki to bardzo liczna grupa leków używanych do leczenia chorób wywoływanych przez bakterie. Wiele antybiotyków ma szerokie spektrum działania, to znaczy, że skutecznie zwalczają różne gatunki bakterii. W niektórych sytuacjach jest to korzystne. Jeśli nie ma czasu albo możliwości wykonania posiewu i sprawdzenia, jaka bakteria wywołała chorobę, podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Problem polega na tym, że antybiotyk dociera z krwią do narządów skolonizowanych przez bakterie niezbędne dla zdrowia, do pochwy i jelit. Jeśli stosowane są wysokie dawki leku albo jeśli antybiotykoterapia jest długotrwała, rośnie ryzyko zniszczenia kolonii tych bakterii. W konsekwencji pojawiają się problemy ze strony przewodu pokarmowego i dróg rodnych. Można im zapobiegać, podając probiotyki. Przyjmowanie doustnych probiotyków zabezpiecza florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, ale nie wpływa na stan pochwy. Może to zrobić jedynie lek podawany dopochwowo.

 

Błędy w utrzymaniu higieny

Utrzymanie higieny intymnej jest konieczne, ale zdarza się, że nieodpowiednie postępowanie, użycie niewłaściwych środków czystości zagraża florze bakteryjnej pochwy. Takimi preparatami są kosmetyki o silnym działaniu bakteriobójczym, które, dostając się do pochwy, niszczą naturalną florę bakteryjną. Dlatego bezpieczniej jest stosować wyłącznie łagodnie działające płyny do higieny intymnej.

Niewskazane jest wykonywanie irygacji pochwy, a tym bardziej stosowanie w tym celu środków o działaniu bakteriobójczym: mydeł, ziół itp. Wyjątkiem jest kuracja zalecona przez lekarza ginekologa w celu leczenia infekcji pochwy, ale wtedy należy stosować wyłącznie przepisane środki.

Poród i zabiegi ginekologiczne

Po porodzie siłami natury i zabiegach ginekologicznych (zwłaszcza jeśli były połączone z podawaniem leków dopochwowych) mogą pojawić się problemy z mikroflorą bakteryjną pochwy. Zazwyczaj odbudowanie jej następuje równolegle z gojeniem ran. W okresie połogu lub rekonwalescencji należy szczególnie dbać o higienę intymną, żeby nie dopuścić do kolonizacji pochwy przez bakterie i grzyby chorobotwórcze.

 

Inne przyczyny

Lista przyczyn zaburzeń mikroflory bakteryjnej jest długa i prawdopodobnie nigdy nie zostanie uznana za zamkniętą. Niektórzy lekarze ostrzegają przed noszeniem zbyt ciasnej odzieży, bielizny wykonanej z tkanin syntetycznych. Negatywny wpływ na bakterie Lactobacillus mają częste kąpiele w basenach publicznych, zwłaszcza w tych, w których woda jest chlorowana. Podobnie działają częste i długotrwałe kąpiele w jacuzzi.

W przypadku pojawienia się dolegliwości, takich jak pieczenie, swędzenie czy upławy, należy skonsultować się z ginekologiem i oprócz leczenia infekcji nie zaniedbywać odtwarzania naturalnej flory bakteryjnej.

 

Piotr Kołaczek

Powrót