Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Jak zadbać o utrzymanie higieny na basenie?

Zagrożenia czyhające na pływalni

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 13:02
Basen kojarzy się przede wszystkim z przyjemnością – pozwala nam się odprężyć i jednocześnie aktywnie spędzić wolny czas. Dlatego też zdarza nam się zapomnieć, że jest to też miejsce publiczne, a chlor nie chroni nas przed wszystkimi zagrożeniami – bakteriami, grzybami itp. Zobaczmy, jak o siebie zadbać, by wizyta na basenie nie skończyła się nieprzyjemną niespodzianką.

Co nam grozi na basenie?

Wbrew pozorom utonięcie to nie jedyne zagrożenie, jakie może nas spotkać na basenie. To bowiem zdarza się naprawdę rzadko, natomiast zakażenie dróg moczowych, grzybica i drożdżaki to codzienność. Środowisko wodne, ciepło, wilgoć i mnóstwo ludzi to raj dla drobnoustrojów. Najpowszechniejsza jest grzybica stóp – objawia się świądem, pękaniem skóry i paznokci. Powszechne są też zakażenia dróg moczowych i narządów płciowych, głównie u kobiet. Drożdżyca oraz zakażenie bakteriami objawiać się będą świądem, bólem i upławami. Bardzo niebezpieczny jest też rzęsistek, pasożyt, który osiedla się w drogach moczowych i na szyjce macicy, powodując przy tym szare upławy. Jest więc czego się bać, ale zamiast rezygnować z aktywności, należy wybrać czysty basen i zadbać o higienę.

Jak sprawdzić czystość na basenie?

Wchodząc na basen, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Dobrze, jeśli rozwieszone są informacje przypominające o higienie osobistej. Zwróćmy też uwagę, czy filtry nie są pozatykane brudem, plastrami itp. Posłuchajmy, czy słychać charakterystyczny szum pomp filtrujących wodę oraz czy kratki odpływowe nie są lepkie i śliskie. Ważny jest też zapach. Charakterystyczny zapach chloru to tak naprawdę informacja o zbyt małym jego natężeniu, gdyż woń tę wydzielają bakterie, których nie udało się pozbyć. Jeśli jest go wystarczająca ilość – nasz nos nie będzie go odczuwał.

Przede wszystkim higiena osobista

Nie możemy sprawdzić czystości wszystkich osób korzystających z basenu, ale możemy zadbać o siebie. Koniecznie więc weźmy prysznic przed wejściem do wody – umyjmy się dokładnie mydłem, również strefy intymne. Nośmy obuwie z tworzywa sztucznego, okulary ochronne oraz uważajmy, żeby nie napić się wody. Po wyjściu jeszcze raz weźmy prysznic, szczególnie zwróćmy uwagę na stopy i okolice intymne. Możemy użyć płynu z wyciągiem z drzewa herbacianego – ma właściwości bakteriobójcze. Korzystając z toalety czy ubierając się, nie siadajmy bezpośrednio na desce czy ławce, szczególnie jeśli jest mokra – to idealne warunki dla bakterii. Po przyjściu do domu wypierzmy ręcznik w wysokiej temperaturze, a klapki umyjmy i dokładnie osuszmy.

Wszystkie te zabiegi to niewielki wysiłek w porównaniu z zagrożeniami, które na nas czyhają. Jeśli zadbamy o zasady higieny, będziemy mogli cieszyć się relaksacyjną kąpielą i doskonałą kondycją.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót