Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Lekkie nogi latem

Data publikacji: 6 czerwca 2023, 00:56
Tuż przed urlopem i długimi letnimi spacerami wzdłuż brzegów morza lub po górskich stokach warto wspomóc nasze nogi uważną pielęgnacją z wykorzystaniem preparatów przywracających skórze sprężystość, wzmacniających naczynia krwionośne i pomagających zwalczać cellulit.

By osiągnąć sukces, do pielęgnacji kosmetykami dodajmy także ćwiczenia fizyczne i więcej ruchu na świeżym powietrzu. Dotlenienie całego organizmu będzie pozytywnie wpływać także na kondycję nóg.

Same zabiegi pielęgnacyjne zacznijmy od mycia nóg delikatnym żelem lub mydłem do skóry wrażliwej, które nie podrażnią cienkiego naskórka na stopach i kostkach. Bardzo istotne jest zwracanie uwagi na skład preparatów, jakie stosujemy. Postawmy na produkty z naturalnymi składnikami, które nie będą szkodzić skórze. Ta zasada dotyczy zresztą całego spektrum preparatów – od mydeł przez żele pod prysznic po kremy do stóp i balsamy. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych składników kosmetyków i leków do pielęgnacji nóg jest arnika. Ta roślina posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego też często stosuje się ją w maściach i kremach na bóle mięśni oraz stany zapalne. Dodatkowo może pomóc w redukcji obrzęków i zasinień oraz przy kłopotach z tzw. pajączkami, które często pojawiają się na udach. Arnika, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego, posiada ponadto działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Kolejnym ważnym składnikiem preparatów do pielęgnacji nóg jest kasztanowiec. Działa przeciwobrzękowo, poprawia krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne dzięki zawartości escyny, która odpowiada za uszczelnianie ściany naczyń w tkance łącznej, zmniejszając jej przepuszczalność. W efekcie ekstrakt z kasztanowca redukuje problemy z ciężkimi, opuchniętymi nogami oraz zmniejsza widoczność naczynek krwionośnych. To dlatego dodatek kasztanowca bardzo często można znaleźć w lekach i kosmetykach na żylaki. Warto wiedzieć, że kasztanowiec niweluje także wolne rodniki i działa antycellulitowo, ponieważ przyspiesza odprowadzanie produktów przemiany materii z tkanek. 

Innym pożądanym przy pielęgnacji nóg składnikiem jest mentol. Działa kojąco i orzeźwiająco na skórę, a w konsekwencji pomaga w łagodzeniu zmęczenia i bólu nóg. Stosowanie kosmetyków z mentolem przyniesie ulgę zwłaszcza podczas tych dni, które są wypełnione długim staniem lub chodzeniem.

Kwas hialuronowy to kolejny składnik, który jest niezwykle ważny dla kondycji nóg. Wzmacnia właściwości ochronne skóry i ma właściwości nawilżające, więc może pomóc w utrzymaniu elastyczności i sprężystości skóry oraz w łagodzeniu szorstkości i suchych miejsc. Jest szczególnie przydatny dla osób z wrażliwą skórą na stopach.

Ekstrakt z aloesu to kolejny składnik, który może mieć korzystny wpływ na nogi. Aloes posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzi swędzenie i podrażnienia skóry oraz pomaga w regeneracji tkanek. Zawiera polisacharydy, które są zdolne do zatrzymywania dużej ilości wody. Z drugiej strony aloes stymuluje wzrost fibroblastów, angiogenezę i odbudowę naskórka, co przyspiesza gojenie się ran czy otarć Ponieważ posiada też właściwości przeciwświądowe i ściągające, często można go znaleźć w preparatach stosowanych na otarcia i uszkodzoną skórę. Po kosmetyki z aloesem warto sięgać zwłaszcza po intensywnym treningu lub długim dniu.

Sama pielęgnacja może jednak nie wystarczyć, by przywrócić nogi do pełnego blasku po zimie. Należy ją połączyć z regularnym wykonywaniem ćwiczeń. Zacznijmy od prostych czynności – wybierzmy chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, szybki marsz w miejsce przejechania dwóch przystanków autobusowych, jazdę na rowerze do pracy czy regularne pływanie. Ćwiczenia te pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić krążenie krwi w nogach.

Autor:

Agnieszka Szmuc

Powrót