Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Jak wspierać pracę mózgu?

Sposoby na wzmacnianie zdolności poznawczych

Data publikacji: 13 kwietnia 2021, 11:25
Intensywna praca, nauka i wiek dojrzały obciążają pracę mózgu i sprawiają, że wymaga on odpowiedniego wsparcia. Możemy mu to zapewnić, zachowując higienę pracy oraz wspierając jego funkcjonowanie zdrową i odpowiednią dietą.

Spis treści:

Higiena pracy a mózg

Trudna sytuacja ekonomiczna, wysokie stanowisko kierownicze, zbliżający się termin egzaminu czy inne trudne sytuacje sprawiają, że niejednokrotnie obciążamy nasz mózg i wystawiamy jego pracę na poważną próbę. Zatem jak chronić mózg przed tym dodatkowym wysiłkiem i co negatywnie wpływa na jego działanie?

Zdolności poznawcze utrzymują się na wysokim poziomie tylko przez określony czas. Gdy widzimy pogorszenie się koncentracji, zmęczenie powinniśmy podjąć działania, które pozwolą odpocząć naszemu mózgowi. Z pewnością będą to:

  • aktywność fizyczna,
  • i odpowiednie dotlenienie organizmu.

Istotną kwestią jest także odpowiednia ilość snu. Podczas, gdy my śpimy, nasz mózg utrwala zebrane przez cały dzień informacje i, co najważniejsze, regeneruje się. Odbierając mu prawo do odpoczynku, ograniczamy jego prawidłowe funkcjonowanie. Ważną kwestią jest nawodnienie organizmu. Woda wpływa na przepływ krwi do mózg i jego natlenienie. Dlatego dbając o odpowiednią ilość wody, wpieramy działanie naszego organizmu.

Istnieją też inne proste sposoby, jak poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem mózgu i dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Czasem wystarczy krótka drzemka, spacer czy bardziej intensywna aktywność fizyczna. Ale troska o nasz mózg powinna również odbywać się w kuchni…

Zdrowa dieta a mózg 

Niestety, aby skutecznie zadbać o nasz mózg nie wystarczą przerwy w pracy, spacery czy drzemki. Te sposoby są rozwiązaniem doraźnym, krótkotrwałym.

Istotnym elementem ochrony mózgu jest prawidłowa i bogata w składniki odżywcze dieta. Brak odpowiednich witamin i minerałów może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie nie tylko naszego mózgu, ale i całego organizmu.

Uzupełnianie niedoborów składników odżywczych jest możliwe dzięki zdrowej i pełnowartościowej diecie. Ograniczenie żywności wysoko przetworzonej oraz fast-foodów będzie bardzo pomocne i wpłynie pozytywnie na pracę naszego mózgu.

Jakie minerały są ważne przy prawidłowej pracy mózgu?

  • magnez – wspiera układ nerwowy i zwiększa odporność na stres,
  • witaminy z grupy B (a zwłaszcza B1 i B12) – wpływają na regulację aktywności hormonalnej oraz redukuje uczucie zmęczenia i znużenia,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6,
  • tauryna – chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wpływa na trawienie i regenerację mięśni,
  • lecytyna – wspomaga układ nerwowy i pomaga utrzymać sprawność umysłową,
  • luteolina – pomaga zachować sprawność umysłową, wspiera pamięć krótkotrwałą oraz słuch i wzrok.

Gdzie szukać tych substancji? Przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach, które są bombami witaminowymi. Dobrze wzbogacić swoją dietę o:

  • marchewkę,
  • szpinak,
  • zieloną paprykę,
  • seler naciowy,
  • ziemniaki,
  • orzechy,
  • jagody,
  • banany,
  • awokado.

Warto wzbogacić również swoją dietę o ryby, jaja, kakao i pieczywo razowe pełnoziarniste.

Jednak niekiedy wszystkie wymienione powyżej elementy diety i zawarte w nich składniki odżywcze mogą okazać się niewystarczające lub też może okazać się, że potrzebujemy doraźnego i szybszego działania. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety.

Na rynku dostępne są produkty nie tylko o wysokim stężeniu składników mineralnych, a także łączące w składzie kilka substancji. Kompleksowa dawka potrzebnych substancji i składników mineralnych pozwala na skuteczne zadbanie o kondycję naszego mózgu i funkcje poznawcze. Produkty te dedykowane są osobom intensywnie pracującym umysłowo, uczącym się oraz w wieku dojrzałym. W trakcie tych czynności nasz mózg narażony jest na przepracowanie i obniżenie swojej wydajności. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie i skuteczne wsparcie.

Stosowanie suplementów diety może stanowić doskonałe wsparcie dla funkcjonowania zarówno naszego mózgu, jak i całego organizmu. Jednak należy pamiętać, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i stosowanie się do higieny pracy i nauki nie powinny być całkowicie zastępowane suplementami diety, a ich umiejętne wykorzystywanie pozwoli zachować sprawność funkcji poznawczych i wesprze organizm.

Anna Wołodko

Powrót