Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Sauna domowa – co warto o niej wiedzieć?

Jakie są zalety korzystania z sauny?

Data publikacji: 9 listopada 2018, 13:30
Sauna – hartuje ciało, wspomaga procesy regeneracji i leczenia, koi psychikę i poprawia nastrój. Znana od tysiącleci: sucha, mokra, parowa, i – od całkiem niedawna – sauna infrared, czyli sauna na podczerwień. Zawsze przeznaczona jest tylko dla jednej kategorii osób: bez czynnej choroby lub infekcji.

Spis treści:

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zaletami sauny można cieszyć się już w małym ogrodzie, na działce lub nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Zanim zapadnie decyzja o budowie ruskiej bani lub sauny fińskiej, warto poznać zalety każdego rozwiązania, aby wybrać to najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Ile kosztuje domowa sauna?

Koszt zależy od wielkości i rodzaju sauny, a także od jej lokalizacji. Wydatki na niewielką saunę w mieszkaniu czy domku letniskowym powinny zamknąć się w kilku tysiącach złotych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie trzeba przeprowadzać remontu samego pomieszczenia. Na rynku dostępne są małe sauny na podczerwień już za nieco ponad 3 tys. zł. Jeśli amatorom domowego SPA w wersji luksusowej zamarzy się sauna rozbudowana, z zapleczem kuchenno-barowym i miejscem na wypoczynek, koszt inwestycji wzrośnie nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Poza wydatkami na samo wybudowanie i wyposażenie sauny trzeba jeszcze doliczyć koszt eksploatacji – im sauna mniejsza i z lepszą izolacją cieplną, tym wydatki te są niższe.

Tradycyjna sauna ogrodowa czy sauna na podczerwień w mieszkaniu?

Wybór rodzaju sauny zależy od kilku czynników. Poza finansami kolejne dwa najważniejsze to:

  • miejsce na saunę – jeśli to małe mieszkanie, najczęściej zapada decyzja o wyborze sauny infrared; posiadacze domów i ogrodów mogą do woli przebierać w saunach mokrych, parowych lub suchych,
  • cel, jakiemu ma służyć sauna – jeśli głównie do hartowania się, to najlepsza będzie ruska bania lub sucha łaźnia fińska; jeśli do relaksu, profilaktyki, odchudzania, odtruwania czy dla regeneracji organizmu, np. po treningu, idealne będą sauny mokre, parowe i sauny infrared.

Zalety korzystania z sauny

Korzyści dla zdrowia związane z seansami w saunach są bezdyskusyjne. Potwierdzają to liczne badania naukowe i niesłabnąca od wieków popularność saun. Narodem, który z naprzemiennych kąpieli ciepłych i zimnych korzysta najchętniej, są Finowie. Ze statystyk wynika, że w Finlandii jedna sauna przypada na 4 mieszkańców tego kraju, a w sauny wyposażonych jest ponad 90% domów.

Profity dla zdrowia i kondycji zależą od rodzaju sauny, z której się korzysta. W każdej jednak wskutek naprzemiennego działania ciepła i zimna oraz odpowiedniej do temperatury wilgotności dochodzi do pobudzenia krążenia, rozpuszczenia toksycznych złogów i wydalenia ich z potem, usprawnienia termoregulacji i sił odpornościowych, regeneracji sił fizycznych i psychicznych oraz pobudzenia procesów oczyszczania, relaksacji i regeneracji tkanek – szczególnie skórnej i mięśniowej. Sauna sprzyja także wydzielaniu substancji o działaniu znieczulającym i poprawiającym nastrój, dlatego działa także przeciwbólowo i – co potwierdzają doniesienia naukowe – antydepresyjnie.

Warto też wspomnieć, że sauna, szczególnie sauna na podczerwień, polecana jest przy leczeniu trądzikusprzyja oczyszczaniu organizmu od środka i przyspiesza regenerację skóry od jej najgłębszych warstw, gdyż emitowane przez lampy promieniowanie wnika głęboko w tkanki, nawet na głębokość 4 cm.

Dieta i trening a sauna

Sauna uznawana jest za sposób na poprawę wyników sportowych i za klucz do sukcesu w programach odchudzających. Jest w tym więcej niż ziarno prawdy, ale też trzeba pamiętać, że żadna sauna: infrared, ogrodowa, sucha czy parowa nie zastąpią ani regularnej aktywności fizycznej, ani stosowania odpowiednio dobranej diety. Faktem jest natomiast – co przytoczone zostało w jednej z prac opublikowanych w 2015 r. w czasopiśmie “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” – że zabiegi w saunie mogą stanowić uzupełnienie procesu leczenia określonych chorób mięśniowo-szkieletowych, zwyrodnieniowych i związanych z układem krążenia, które uznawane są za schorzenia cywilizacyjne XXI wieku. Ponadto pobyt w saunie może stanowić jeden z elementów programu treningowego – fizjoterapeuci wskazują, że może być zastosowany jako rozgrzewka, zabieg regenerujący mięśnie lub niewielki wysiłek fizyczny.

Ponieważ sauna przyspiesza krążenie i termoregulację oraz detoksykację organizmu, to usprawnia też proces spalania tkanki tłuszczowej i pozbywania się składników, które negatywnie wpływają na przemianę materii. Istnieją też doniesienia, że pobyt w saunie zmniejsza apetyt – co na pewno pozytywnie odbije się na wskaźniku wagi.

Czytaj więcej w temacie: Komu sauna nie służy?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót