Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Otyłość – aktualnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych

Otyłość brzuszna i inne – najważniejsze informacje, czyli objawy i leczenie otyłości

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:04
Otyłość dotyka przede wszystkim mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, gdzie sposób życia wpływa na pogorszenie stanu zdrowia i kondycji. Poniżej krótki opis zjawiska oraz poradnik.
Otyłość brzuszna – zdjęcia – rodzinazdrowia.pl

Otyłość brzuszna a niebezpieczeństwa

Otyłość charakteryzuje się nagromadzeniem dodatkowej ilości tkanki tłuszczowej (mniej więcej powyżej 20% u mężczyzn i 30% u kobiet) względem normy przypisywanej wzrostowi, wadze i wiekowi danej osoby. Niebezpieczna jest zwłaszcza otyłość brzuszna, bo w odróżnieniu od tkanki, która odkłada się na udach czy pośladkach, otyłość brzuszna powstaje wokół ważnych narządów wewnętrznych. Coraz częstsza i niepokojąca jest otyłość u dzieci. Jej przyczyny to przyjmowanie większej wartości kalorycznej z pokarmów niż ta, którą organizm jest w stanie spożytkować energetycznie na własne potrzeby.

Objawy otyłości i czynniki sprzyjające

Do charakterystycznych objawów otyłości zaliczamy:

  • problemy z wykonywaniem codziennych czynności,
  • nadmierną potliwość,
  • problemy z oddychaniem,
  • wysoki poziom cukru w organizmie a nawet cukrzyca,
  • bóle stawów,
  • problemy i choroby sercowo-naczyniowe.

 Co sprzyja otyłości? Są to przede wszystkim następujące czynniki:

  • nadmiar pracy,
  • brak ruchu fizycznego,
  • jedzenie wysoko przetworzonej żywności,
  • stres,
  • ograniczenie/brak snu i odpoczynku.

Czasem powodem jest zaburzenie na tle nerwowym, przyjmowanie leków, występowanie innych chorób lub predyspozycje genetyczne. Otyłość zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, stąd bardzo ważne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

Leczenie otyłości, czyli jak walczyć z otyłością?

Szybkie chudnięcie może nie przynieść zamierzonych rezultatów (może wystąpić efekt jo-jo – powrót do dawnej wagi lub jej zwiększenie). Najskuteczniejsze działanie zapewni zmiana trybu życia – zastosowanie odpowiedniej diety oraz regularny wysiłek fizyczny. Na pewno przyda się wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania i/lub leczenie oraz skieruje do specjalisty. Nie warto stosować samemu produktów odchudzających (powinno się to omówić ze specjalistą), ale warto poczytać blogi dotyczące odchudzania, pisane przez osoby zmagające się z danym problemem lub te, które już wygrały walkę o zdrowie. Ważna jest kwestia wsparcia (zwłaszcza w rodzinie) oraz motywacji (warto robić zdjęcia porównawcze na różnych etapach gubienia wagi).

Dominika Nowak
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót