Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Alergia – choroba XXI wieku?

Co nas uczula, czyli co to jest alergia, jakie są objawy i rodzaje alergii, a także czy można ją wyleczyć?

Data publikacji: 26 kwietnia 2016, 10:49
Śmiało można powiedzieć, że alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku, czego niezbicie dowodzą statystyki: w krajach uprzemysłowionych częstość występowania chorób alergicznych wzrasta od ponad 50 lat, a ilość uczuleń wśród dzieci w wieku szkolnym sięga aktualnie 40-50%. Najnowsze badania wskazują, że 30% Europejczyków ma jakiekolwiek objawy alergii. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki dobrze skonstruowanym programom profilaktycznym, czyli: odpowiedniej edukacji na temat powstawania alergenów, czynników, które je wywołują i sposobów ich zapobiegania, możemy znacznie poprawić jakoś naszego życia.
Co to jest alergia – rodzinazdrowia.pl

Co to jest alergia? Poznaj czym jest alergia dla Twojego organizmu

Sam termin oznacza dosłownie odmienną reakcję (gr. allos – inny, ergos – reakcja). Ma to swoje uzasadnienie w definiowaniu alergii. Uczulenie to właśnie nadmierna, czyli nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, takiej jak:

  • substancje lotne (np. pyłki, kurz),
  • czynniki pokarmowe (cytrusy, orzechy, nabiał itp.),
  • chemiczne (farby, lakiery, leki),
  • drobnoustroje (roztocza, grzyby),
  • pasożyty,
  • jady owadów czy roślin.

Jakie są objawy alergii, czyli jak ją rozpoznać?

U większości alergików kontakt z alergenem daje natychmiastową reakcję i w konsekwencji objawia się jako:jakie są objawy alergii - rodzinazdrowia.pl

  • astma,
  • zapalenie błony śluzowej nosa, 
  • atopowe zapalenie skóry.

Objawy alergii przebiegają dwufazowo: w pierwszej fazie może to być (przy zapaleniu błony śluzowej) kichanie, które przechodzi w fazę późniejszą i objawiać się może obrzękiem dróg oddechowych, a w najbardziej drastycznej formie duszeniem.

Rodzaje alergii

Najczęściej występujące rodzaje alergii to:

  • Nieżyt pyłkowy – do jego objawów należą: katar sienny, gorączka sienna, a alergenami najczęściej są: pyłki roślin wiatropylnych – drzew, krzewów i traw, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne alergeny, takie jak np. kurz, sierść zwierząt. Ten rodzaj alergii nasila się wiosną i jesienią.
  • Astma oskrzelowa – do jej objawów należą: napady duszności wydechowej. Podłożem choroby jest nadmierna reaktywność oskrzeli na bodźce zewnętrzne.
  • Alergia pokarmowa – zespół objawów ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, biegunka itp.).
  • Alergia na leki  - pojawia się stosunkowo rzadko, a do jej objawów należą: wstrząs anafilaktyczny, choroba posurowicza, gorączka lub alergiczne zapalenie mięśni.

Jak zdiagnozować alergię?

Do zdiagnozowania alergii, a przede wszystkim do znalezienia przyczyny reakcji uczuleniowej niezbędne dla lekarza alergologa są:

  • szczegółowy wywiad z pacjentem,Na czym polega diagnoza alergii - rodzinazdrowia.pl
  • testy na alergię (wykonanie testów skórnych).

W diagnostyce alergii wziewnej rutynowo nie wykonuje się żadnych badań krwi. W morfologii można czasem zauważyć podwyższony poziom eozynofilii, jest to jednak niespecyficzny wynik.

Astmę oskrzelową diagnozuje się za pomocą spirometrii, natomiast alergie pokarmowe – poprzez próby prowokacyjne albo badanie stężenia swoistych przeciwciał w klasie IgE.

Jak leczyć alergię – czy można ją wyleczyć?

Niestety, alergii nie można wyleczyć, ale można uniknąć przykrych objawów wynikających z reakcji uczuleniowych. Najskuteczniejszym sposobem jest całkowite wyeliminowanie alergenu, co w przypadku alergii pokarmowych lub na środki chemiczne nie jest trudne (nie należy po prostu spożywać pokarmów czy stosować środków zawierających dany alergen), przy alergiach wziewnych wydaje się to wręcz niemożliwe. W takim przypadku można skorzystać z zabiegu odczulania, polegającym na podawaniu choremu stopniowo coraz większych dawek alergenu, w celu zmniejszenia jego wrażliwości na organizm lub całkowitej eliminacji objawów alergii.

Czy alergię można leczyć?

Wiemy, że alergii nie można wyleczyć, a informacje dotyczące tzw. „wyrastania” z niej są niepełne. Warto jednak ją leczyć, zwłaszcza w okresach aktywacji. Dlaczego? Stosując odpowiednio dobrane przez lekarza leki przeciwalergiczne możemy skutecznie poprawić jakość swojego życia w czasie wzmożonego występowanie czynników wywołujących reakcje uczuleniowe.

Pacjentom cierpiącym na alergie najczęściej podaje się leki na alergię donosowe, wziewne, dospojówkowe i na skórę. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju alergii. Standardowo stosuje się leki antyhistaminowe, przeciwleukotrienowe, betamimetyki, glikokortykosteroidy wziewne (przy astmie) czy leki w postaci maści (przy uczuleniach skórnych). Do najpopularniejszych substancji podawanych przy alergii wziewnej i astmie należą:

  • beklometazon,
  • budezonid,
  • flutykazon,
  • hydrokortyzon,
  • klemastyna, 
  • efedryna,
  • bromek.

Ważne, żeby nie stosować leków przeciwalergicznych bez konsultacji z alergologiem, bo podobnie jak inne źle stosowane substancję mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu chorego, a co na pewno: mogą wywołać działania niepożądane.

Profilaktyka

Nowoczesne, naukowo opracowane programy profilaktyczne to wiedza na wagę złota, szczególnie dla osób spodziewających się dziecka. Zapobieganie i eliminowanie alergenów ze środowiska, w którym znajduje się dziecko, może w przyszłości skutecznie zapobiec takim chorobom jak astma czy atopia, a to tylko korzystnie może wpłynąć na jakość zdrowia i życia przyszłych pokoleń.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót