Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Jak dbać o wzrok latem?

Data publikacji: 20 lipca 2022, 08:27
Nareszcie, sezon letni w pełni! Wiatr we włosach, muśnięcia słońca na skórze i… oczy, które warto ochronić przed zwiększonym promieniowaniem UV, a także słoną morską wodą, basenowym chlorem, piaskiem czy podrażnieniami od olejków eterycznych lub kosmetyków. Jak latem mądrze zadbać o jeden z najcenniejszych zmysłów, jakim jest wzrok? Sprawdź!

Promieniowanie UVA i UVB

Gdy słońce stoi wysoko na niebie, do powierzchni Ziemi dociera zwiększona ilość promieniowania UV. Pada ono na naszą skórę, trafia też do oczu – to dlatego warto używać ochronnych kremów z filtrem UV i nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie oszczędzaj na tym elemencie ani nie kieruj się wyłącznie modą – okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale i skutecznie chronić wzrok przed promieniami padającymi na gałkę oczną.

Osoby noszące szkła kontaktowe mają nieco ułatwione zadanie – wystarczy, że kupią modele okularów z odpowiedniej jakości filtrem. Jeśli wzrok wymaga także korekty ostrości, najlepiej udać się do sprawdzonego optyka i porozmawiać z nim o dostępnych na rynku rozwiązaniach.

Okulary przeciwsłoneczne do zadań specjalnych

Gdy dużo czasu spędzamy za kierownicą samochodu, przydadzą się modele z dodatkową polaryzacją. Zwiększy to komfort i bezpieczeństwo jazdy.

W przypadku amatorów joggingu, jazdy na rowerze czy hulajnodze sprawdzą się ultralekkie, komfortowe oprawy z montowaną od przodu wkładką optyczną. Takie okulary (oczywiście z odpowiednią korekcją i dodatkowym filtrem polaryzacyjnym) skutecznie chronią przed światłem słonecznym i promieniowaniem UV.

Osoby kochające sporty wodne i pływanie na pewno ucieszą się z tego, że powstały już rozwiązania zabezpieczające okulary przed utonięciem. Tak zwane pływające okulary („sport floating”) mają specjalną konstrukcję, która pozwala im się unosić na powierzchni wody. Rozwiązanie to docenią nie tylko kajakarze czy kitesurferzy, ale także wędkarze i… mamy opiekujące się swoimi pociechami na plaży.

Chlor i woda morska

Trudno sobie wyobrazić letni relaks bez wizyty na plaży czy basenie. Jeszcze trudniej o uniknięcie podrażnień oczu spowodowanych kontaktem ze słoną czy chlorowaną wodą. Zaczerwienienie, świąd czy – w najgorszym wypadku – zapalenie spojówek mogą skutecznie zepsuć urlop. Jak im zapobiegać?

Pierwsza rada to stosowanie okularów ochronnych przeznaczonych do pływania. Druga dotyczy zachowywania odpowiedniej higieny. Dlaczego to tak ważne? Okazuje się, że chlor nie jest jedynym winowajcą odpowiedzialnym za problemy z oczami… Ten silny pierwiastek skutecznie dezynfekuje wodę w basenie, ale w trakcie tego procesu powstają chloraminy – połączenia chloru ze związkami organicznymi zawartymi np. w pocie czy moczu. To właśnie one odpowiadają za podrażnienia skóry i oczu. Chcesz się przed nimi chronić? Kup okulary do pływania i nie zapominaj o braniu prysznica przed wejściem do basenu.

A co z wodą morską? Tu najlepiej sprawdzi się butelka wody mineralnej, którą możemy przemyć podrażnione spojówki. Wcześniej jednak warto dokładnie oczyścić ręce z piasku, by przypadkiem nie dostał się on do oczu.

Kosmetyki, repelenty i olejki eteryczne

Niech podniesie rękę ten, kto nigdy nie dotknął oczu rękami, którymi chwilę wcześniej rozsmarowywał krem do opalania? Albo otarł pot z czoła, zalewając oczy słoną mieszaniną z dodatkiem filtrów przeciwsłonecznych? I na taki typ podrażnień jest rada – wystarczy używać wodoodpornych preparatów, które nie będą reagować pod wpływem wilgoci czy potu.

Jeśli używasz repelentów, czyli substancji odstraszających komary, zawsze po ich aplikacji umyj dokładnie ręce. Im mniej na nich różnych substancji, tym większa szansa na uniknięcie kłopotów z oczami na skutek niezamierzonego potarcia np. swędzącej powieki.

Zwróć także uwagę, że latem, pod wpływem temperatury i słońca, niektóre rośliny wydzielają większą niż zwykle ilość olejków eterycznych, a część z tych substancji jest bardzo drażniąca dla naszych spojówek. Dotyczy to na przykład sumaka – jeśli miałeś z nim kontakt, koniecznie natychmiast przemyj oczy czystą wodą.

Warto mieć też pod ręką krople nawilżające do oczu. Bez problemu kupimy je w aptece (nie jest wymagana recepta), a już jednokrotna aplikacja przyniesie ulgę zmęczonym oczom. Warto je stosować zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz dokucza upał albo gorący, dokuczliwy wiatr.

Zadanie nie tylko na wakacje

Chcesz się długo cieszyć dobrej jakości widzeniem? Musisz o to zadbać. Podstawą jest właściwa higiena życia, w tym m.in. ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami monitorów czy zbilansowana dieta. Niemniej ważna jest także ochrona przed różnymi czynnikami środowiskowymi (promieniowanie słoneczne, silne podmuchy wiatru, zapylenie, rażące oświetlenie czy zanieczyszczona woda) oraz mechanicznymi (takimi jak np. uderzenie gałęzi w lesie, zderzenie z innymi uczestnikami ruchu drogowego czy – wydawałoby się – banalne zasypanie oczu piaskiem). Dbajmy zatem o swoje oczy: nie tylko latem, ale i przez cały rok!

 

Agnieszka Szmuc

Powrót
Przeczytaj również