Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Czy warto posyłać dziecko do żłobka?

Twoje dziecko w żłobku? Sprawdź czy żłobek jest dobry dla dziecka i na co się zdecydować – czy żłobek czy opiekunka?

Data publikacji: 9 lutego 2016, 10:59
Zapisać dziecko do żłobka czy nie? Wiele mam zastanawia się, jak zorganizować opiekę nad swoją pociechą. Niektóre kobiety decydują się na przerwę w pracy i postanawiają samodzielnie zaopiekować się maluszkiem. Inne z kolei nie mogą lub nie chcą przedłużyć urlopu wychowawczego i wracają do pracy. W takim przypadku pociecha zostaje pod opieką niani lub babci. Alternatywnym rozwiązaniem jest posyłanie dziecka do żłobka, na okres swojej nieobecności Czy warto posyłać malucha do takiego ośrodka i czy niesie to za sobą dodatkowe konsekwencje?
Czy żłobek jest dobry dla dziecka – rodzinazdrowia.pl

Żłobek czy opiekunka? Mama!​

Wiele mam na pytanie „żłobek czy opiekunka” odpowiada, że żadne z tych rozwiązań nie jest dobre dla ich szkraba. Dziecko pozostawione w domu ma silniejszą więź z rodzicem i czuje się bezpieczniejsze. Swój pokój, swoje zabawki, własny rytm dnia – to wszystko sprawia, że maluch jest szczęśliwy. Oczywiście pobyt w domu oznacza także rzadsze zapadanie na różnego rodzaju infekcje, co w żłobku jest codziennością. Wszystko jednak ma swoje minusy. Przede wszystkim młoda mama jest przemęczona i nie zawsze może zagwarantować dziecku tyle atrakcji, ile jest w żłobku. Ważne jest także to, czy kobieta chce opiekować się pociechą, cz też jest do tego zmuszana bądź odczuwa presję babć lub taty malucha. Pamiętajmy, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Dziecko wyczuwa emocje rodzica.

Dziecko w żłobku, mama w pracy​

Sytuacja na rynku pracy i brak odpowiednio przeprowadzonej polityki socjalnej wobec młodych mam zmusza je do tego, za i przeciw posłaniu dziecka do żłobka - rodzinazdrowia.plżeby ograniczyć urlop macierzyński do minimum i jak najszybciej wrócić do pracy. Przy obojgu pracujących rodzicach trzeba znaleźć rozwiązanie na pojawiające się pytanie: komu młoda mama może powierzyć opiekę nad swoją pociechą? Nie zawsze jest to niania lub ukochana babcia. Wiele rodziców decyduje się zostawić dziecko w żłobku. Czy jest to dobre rozwiązanie dla malucha? Na pewno pobyt dziecka w żłobku sprawi, że pociecha nawiąże kontakt z rówieśnikami i od najwcześniejszych lat będzie się uczyć zasad współpracy i dzielenia się z innymi. Oczywiście mamy na myśli nieco starsze dziecko. W przypadku kilkumiesięcznych szkrabów oderwanie od matczynej opieki nie zawsze jest wskazane. Wszyscy wiemy, że pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo ważne, a więzi z matką nie da się niczym zastąpić. Niestety, jak już to było wspomniane, nie zawsze mamy mogą zostać w domu i zaopiekować się dzieckiem.

Prywatne żłobki​

Jeśli jesteśmy zmuszeni zapisać swoją pociechę do żłobka i jednocześnie chcemy zagwarantować jej kameralną atmosferę, warto zwrócić uwagę na prywatne żłobki. Wiele z nich to małe placówki, które opiekują się zaledwie kilkoma maluchami. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie potrzeby naszego dziecka są w miarę sprawnie zaspokajane, a opiekunka może poświęcić maluchowi dużo uwagi. Prywatne żłobki to także świetne rozwiązanie dla mam, które chcą wrócić do pracy zaledwie na kilka godzin lub po prostu potrzebują chwili dla siebie w ciągu dnia. Taka kameralna placówka z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej troskliwych mam, które zastanawiają się, czy żłobek jest dobry dla dziecka i zapewni mu odpowiednią opiekę.

Czy zapisać dziecko do żłobka, czy też zostać z nim w domu?​

Czy żłobek jest dobry dla dziecka? Wiele par staje przed trudną decyzją i nie wie, czy posyłać dziecko do żłobka, urlop wychowawczy -  rodzinazdrowia.plczy też zostać z nim w domu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby przy wyborze formy opieki nad maluchem kierować się jego dobrem oraz wziąć pod uwagę jego potrzeby. Na pewno kilkumiesięczne dziecko w żłobku będzie odczuwało brak mamy, jednak z czasem przyzwyczai się do nowej sytuacji. Innym rozwiązaniem są też prywatne żłobki, które przeważnie oferują kameralną atmosferę. Pamiętajmy, że żłobek czy opiekunka nigdy nie zastąpią mamy, która w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jego oazą bezpieczeństwa. Nie jest to jednak forma pomocy szkodliwie wpływająca na malucha, czy mogąca wywołać u niego traumę. Każda młoda mama chciałaby zapewne pozostać przy swoim dziecku jak najdłużej. Niestety sytuacja nie raz sprawia, że jest to niemożliwe. I w tym momencie dodatkowe formy pomocy, chociażby takie ośrodki jak żłobek są bardzo przydatne.

 

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót