Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Co jeść przed i po treningu

Trening na siłowni i jedzenie po treningu

Data publikacji: 29 lutego 2016, 15:31
Kiedy regularnie biegasz lub intensywnie trenujesz na siłowni, musisz przygotować swoje ciało na spory wysiłek. Nie wystarczy tylko dostarczyć niezbędnego „paliwa”, musi być też ono odpowiedniej jakości. Po wysiłku powinieneś nawodnić organizm, by uzupełnić utracone płyny, a także spożyć wartościowy posiłek – tak, żeby dostarczyć mięśniom budulca koniecznego do regeneracji i wzrostu. Potrzebujesz przecież energii, by znów być w pełnej gotowości i w każdej chwili móc wrócić na bieżnię czy chwycić sztangę. Żeby wysiłek i przelany pot nie poszły na marne, ważne jest dobre zaplanowanie diety, ponieważ to, co ląduje na talerzu, ma ogromny wpływ na twoje ciało. Co zatem powinieneś jeść przed i po treningu?
co jeść przed treningiem - co zjeść po treningu - rodzinazdrowia.pl

Co zjeść przed treningiem?

Odpowiedni posiłek przed intensywnym wysiłkiem fizycznym powinien składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Pozwoli on zapobiec gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi, a przede wszystkim nagłemu jego spadkowi. Dzięki temu organizm będzie otrzymywał energię stopniowo, a co za tym idzie w trakcie treningu nie odczujesz zmęczenia. Jednak składniki diety zależne są też od pory dnia. Co jeść przed treningiem rano, a co gdy planujesz popołudniowy wysiłek? Przedtreningowe śniadanie powinno składać się z węglowodanów prostych i złożonych. Te drugie dostarczają najwięcej energii. Istotne jest to, że ich trawienie zajmuje organizmowi więcej czasu. Cukry proste powinny stanowić tylko 10% dostarczanej energii. Dobrym pomysłem na poranny posiłek jest jogurt naturalny z dodatkiem orzechów. Do tego szklanka malin, truskawek, jeżyn lub innych owoców leśnych i możesz wchodzić na siłownię. A co jeść wtedy, gdy czas na trening masz tylko po południu?

Dieta do ćwiczeń po południu

jedzenie - trening siłowy - rodzinazdrowia.plZakładając, że dostarczyłeś rano swojemu organizmowi wystarczającą porcję węglowodanów złożonych, popołudniowy posiłek powinien być w nie uboższy. Również jego kaloryczność może być niższa. O tej porze potrzebny jest tylko niewielki zastrzyk energii, dlatego na twoim talerzu powinny znaleźć się przede wszystkim białko i błonnik. Możesz zjeść jedną pełnoziarnistą bułkę, jajko, kilka liści sałaty, puszkę tuńczyka w sosie własnym i łyżkę oliwy z oliwek. Gdy trening wypada pod wieczór, wystarczy kromka chleba z dżemem, która zawiera odpowiedni stosunek węglowodanów prostych do złożonych. O ile to, co zjesz przed treningiem, ma duże znaczenie dla twojego samopoczucia, jest paliwem dla mięśni i umożliwia podjęcie większego wysiłku, o tyle posiłek po treningu wpływa na kształtowanie się twojej potreningowej sylwetki. To wtedy mięśnie są budowane, rosną i regenerują się.

Co jeść po siłowni?

Odwrotnie niż w przypadku posiłku przed treningiem, jedzenie po każdym wysiłku powinno być bogate w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Energia zostanie wtedy łatwo przyswojona, a zmęczone intensywnymi ćwiczeniami ciało nie sięgnie po zapasy glikogenu zgromadzone w mięśniach. Kluczowe jest więc dostarczenie pełnowartościowego posiłku, który będzie składał się z łatwo przyswajalnych węglowodanów i białek. 20% budulca mięśni to właśnie białko, a przyspieszony metabolizm potrzebuje go w większych ilościach. Ważną rolę odgrywa czas – zjeść powinieneś w ciągu dwóch pierwszych godzin po treningu, zwłaszcza wieczorem. Dobrym wyborem są chude produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i twaróg, a także chude mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe.

Co jeść przed bieganiem?

co jeść po treningu wieczornym - rodzinazdrowia.plPowyższe wskazówki dotyczące diety przed treningiem przekładają się również na żywieniowe zasady dotyczące biegania. Najważniejsze jest to, aby ostatni posiłek miał miejsce około 2 godziny przed wejściem na bieżnię. Jeśli biegasz żeby zrzucić zbędne kilogramy, również istotne jest dostarczenie węglowodanów, gdyż to w ich towarzystwie najlepiej spala się tłuszcz. Niezależnie od zaplanowanego dystansu, należy unikać tłustych, ciężkostrawnych i ostrych potraw. Dzień przed długim dystansem warto zjeść kolację składającą się z makaronu i owoców. 2 godziny przed zawodami postaw na bardziej płynne produkty, takie jak owsianka. Najedz się wtedy do syta. 

 

 

 

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót