Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Budowanie fundamentu poczucia własnej wartości u dziecka

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości u dziecka – proste ćwiczenia – rola rodziców

Data publikacji: 9 lutego 2016, 10:34
Nasza samoocena kształtuje się w wyniku życiowych doświadczeń i przeżyć. Niebagatelną rolę w budowaniu samooceny odgrywają w naszym życiu inni ludzie, a zwłaszcza – rodzice. To oni dają nam podstawy poczucia własnej wartości, wiary w siebie i we własne możliwości. Jak więc możemy sprawić, aby nasze dziecko nie oceniało siebie w sposób negatywny i kształtowało zdrowe poczucie własnej wartości?
Jak budować poczucie własnej wartości - rodzinazdrowia.pl

Czym właściwie jest poczucie własnej wartości?​

Na samym początku warto się zastanowić nad tym, czym w ogóle jest pojęcie „poczucia własnej wartości”. Co ono oznacza? Czy to, że ludzie umieją siebie wycenić? Czy może, że są zadufani w sobie? Często na własne potrzeby tworzymy definicje, jednak poczucie własnej wartości to głównie wiara w swoje możliwości, zaufanie do siebie samego. Jest to także przekonanie, że ma się prawo do szczęścia i spełniania swoich potrzeb. Człowiek niepewny swojej wartości jest mniej asertywny, a co za tym idzie bardziej podatny na zranienia ze strony innych. Nic więc dziwnego, że podstawę poczucia własnej wartości dają nam nasi rodzice. To w końcu oni, od momentu naszych narodzin, dbają o to, abyśmy byli szczęśliwi, rozwijali się, uczyli nowych rzeczy i poznawali świat.

Najczęściej spotykane osoby w życiu małego człowieka a niskie poczucie własnej wartości​

Dlaczego w podtytule mówimy o niskim poczuciu własnej wartości? Niestety większość z nas cierpi na ten rodzaj „zaburzenia”.  Ogromny wpływ na budowanie zdania o samym sobie ma nasze otoczenie. Często ogromny i nie zawsze pozytywny wpływ wywiera na nas szkoła. Tam jesteśmy po raz pierwszy „punktowani” przez nauczycieli.  Wszyscy zapewne pamiętamy niesprawiedliwą ocenę w dzienniku dotyczącą naszego rysunku oraz to, jak trudno było nam wyrecytować wiersz przed całą klasą. Niskie poczucie własnej wartości i jego objawy nie są czymś, co przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, na pewno jednak wpływa na wiele sfer naszego życia. Z natury nie lubimy jak inni nas oceniają. Im człowiek młodszy, tym bardziej bierze do siebie taką ocenę. Dzieci nie mają bowiem w sobie wykształconej pewności siebie. Do tego potrzebni są im rodzice.

Mamo, tato ładnie namalowałam? Czyli kilka słów o tym, jak ciągle budować poczucie własnej wartości u dziecka​

Małe dziecko uczy się świata, jest zainteresowane wszystkim. Można to przyrównać do odkrywania nowych smaków, zwiedzania jakiegoś miejsca, w którym nigdy nie byliśmy, zachwycania się jak kształtować poczucie własnej wartości - rodzinazdrowia.plpięknymi zabytkami czy krajobrazami. Tak więc mały człowiek chłonie życie. Dlatego najważniejszym zadaniem rodzica jest utwierdzanie dziecka w przekonaniu, że najzwyczajniej w świecie może! Ważne jest, abyśmy dawali dzieciom swobodę w odkrywaniu świata, ale także wytłumaczyli im, że mają możliwość popełniania błędów i nie powinny być oceniane. Z drugiej strony powinniśmy stawiać pewne i zdecydowane granice – to także buduje poczucie własnej wartości. Dzięki temu dziecko będzie odbierać nas jako odpowiedzialnych i pewnych siebie. A jest to niezwykle istotne ponieważ w początkowym okresie to rodzice stanowią autorytety dla swoich dzieci. Wydaje się to oczywiste, jednak nie zawsze i nie dla wszystkich takie jest, więc warto o tym pamiętać. Wysłuchujmy z zainteresowaniem i uwagą tego, co opowiada nam nasze dziecko. Będziemy dzięki temu budować w nim poczucie bezpieczeństwa.

Chcę, aby moje dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości – ćwiczenia​

Modelowanie jest w psychologii określane jako uczenie się poprzez naśladownictwo. Chodzi tu głównie o to, że dziecko naśladuje takie zachowania rodziców, które widzi, zarówno te dobre, jak i te złe. jak kształtować poczucie własnej wartości u dziecka - rodzinazdrowia.plPowinniśmy mieć to zawsze na uwadze, kiedy myślimy o budowaniu poczucia własnej wartości u dziecka.

Pobawmy się z dzieckiem w teatr! Stwórzmy jakąś sytuację, w której maluch będzie bohaterem. Niech pomoże np. lepić mamie pierogi, a tacie umyć auto. Nieważne, że pierogi się rozkleją, a auto będzie jeszcze bardziej brudne. Dziecko zobaczy w nas autorytet i zrobi coś, co wzmocni jego samoocenę. Dziecko musi widzieć, że kiedy robi coś dobrego to zostaje pochwalone. I musi też rozumieć, że ta pochwała jest za konkretną czynność. Podobnie jest z ganieniem. Jeżeli wymierzamy dziecku karę za nieodpowiednie zachowanie, to musi ono wiedzieć konkretnie za co tę karę dostało.

Kolejne ćwiczenie to planowanie z dzieckiem celów. Mogą to być minicele na kolejny dzień, np. „jutro posprzątamy na półce z książkami”. Dziecko coś sobie postanowi, zrobi to, a my je za to pochwalimy – dotrzymywanie postanowień to kwintesencja pewności siebie i poczucia własnej wartości. Wpływa to także w sposób pozytywny na kształtowanie osobowości malucha, który czuje się ważny i doceniany.
Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, aby nasze dziecko czuło się przez nas kochane, tak więc okazujmy mu jak najwięcej miłości, której nigdy za wiele!

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót