Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku

Data publikacji: 8 listopada 2022, 07:10
Nadchodzi jesień, pora wzrostu liczby zachorowań na grypę, Covid-19 i inne infekcje. To także czas stopniowego ograniczania aktywności fizycznej po lecie i przygotowań do sezonu zimowego. To znakomity moment, żeby zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Od czego zacząć? Od diagnostyki i wykonania pakietu podstawowych badań.

Spis treści:

Umów się na wizytę u specjalisty medycyny rodzinnej, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Porozmawiaj z nim o swoim samopoczuciu, zaobserwowanych zmianach w organizmie, trybie życia. Regularnie wykonywany przegląd umożliwi lekarzowi dostrzeżenie sygnałów ostrzegawczych, które (początkowo dyskretnie) wysyła twój organizm. Jeśli na stałe korzystasz z pomocy specjalistów, odwiedź także ich.

Laboratorium

Program minimum to podstawowe badanie krwi i moczu – morfologia, OB, poziom cukru. Ponieważ każdy ze specjalistów, których zamierzasz odwiedzić, może potrzebować dodatkowych informacji, zgłoś się do laboratorium dopiero po wszystkich zaplanowanych konsultacjach. Dzięki temu unikniesz wielokrotnego pobierania krwi. To ważne szczególnie u dzieci, jeśli źle znoszą wkłucie.

Pamiętaj o właściwym przygotowaniu się do badania, w tym o konieczności powstrzymania się od spożywania posiłków i picia napojów innych niż czysta, niegazowana woda. Wypicie dodatkowej szklanki wody ułatwi pobranie krwi.

Dermatolog

Może się zdarzyć, że podczas letniego odpoczynku na plaży zauważysz na skórze znamiona, których wcześniej nie było. Jeśli cię niepokoją, pokaż je specjaliście. Badanie polega na oglądaniu zmian w powiększeniu przy pomocy dermatoskopu. Jest całkowicie bezbolesne, niekłopotliwe i szybkie. Przy okazji możesz uzyskać poradę w sprawie pielęgnacji skóry w sezonie zimowym, korekty ewentualnych przebarwień, wysypek itp.

Alergolog

Jeżeli na wiosnę lub w lecie męczył się uciążliwy, wodnisty katar, piekły cię oczy, pojawiła się wysypka lub trudności z oddychaniem – mogły to być objawy alergii. Pamiętaj, że nadwrażliwość na jakiś alergen może rozwinąć się w każdym wieku, więc nie lekceważ takich reakcji swojego organizmy. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z alergiami, ale zawsze trzeba zacząć od rozpoznania problemu. Jesień i zima to dobra pora roku na pierwszą wizytę u alergologa, wykonanie dokładnych badań, ustalenie przyczyny i rozpoczęcie odczulania.

Okulista

Zdecydowanie zbyt często ignorujemy stan naszego wzroku. Do pierwszej wizyty u okulisty często skłania nas dopiero uraz, infekcja lub znaczne pogorszenie widzenia. Zapominamy, że wiele chorób oczu początkowo nie powoduje żadnych zewnętrznych dolegliwości i trudno je wykryć bez badania. Okulista w trakcie corocznej wizyty może zauważyć coraz częściej występujące zaburzenia filmu łzowego, prowadzące do powstania zespołu suchego oka, albo dostrzec rozwijającą się zaćmę czy jaskrę.

Pamiętajmy, że wczesne rozpoczęcie np. korekcji wady wzroku przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych może spowolnić postępowanie wady i pozwoli uniknąć przykrych efektów ubocznych, które nie zawsze kojarzymy ze słabnącym wzrokiem. Są wśród nich m.in. bóle i zawroty głowy oraz uczucie zmęczenia podczas pracy przy komputerze.

Ortopeda

Specjalista dla wszystkich aktywnych. Jazda na rowerze, bieganie, forsowne marsze, wędrówki po górach są dobre dla zdrowia, ale stwarzają liczne okazje do powstawania mniejszych lub większych urazów. Z tymi najpoważniejszymi – złamaniami czy zwichnięciami – z reguły zgłaszamy się na SOR natychmiast, bo zmusza nas do tego ból i unieruchomienie kończyny. Mniejsze, jak np. skręcenia lub nadwyrężenia mięśni, ścięgien czy stawów, staramy się jakoś „rozchodzić”. Większość z nich rzeczywiście mija bez śladu, ale jeśli po kilku tygodniach od urazu, mimo początkowej poprawy, wciąż odczuwamy nawracające dolegliwości, warto odwiedzić specjalistę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wykonać dodatkowe badania albo skorzystać z opieki fizjoterapeuty.

Ginekolog

Coroczne badanie ginekologiczne powinno być stałym punktem w kalendarzu każdej kobiety. Po wakacyjnych wyjazdach połączonych z korzystaniem z basenów, hydromasaży i saun dobrze jest wcześnie rozpoznać ewentualne infekcje. Ważna jest także profilaktyka raka szyjki macicy, raka piersi oraz wykonanie cytologii. W zależności od wieku i potrzeb wskazane są także konsultacje w zakresie terapii hormonalnej.

 

Piotr Kołaczek

Powrót