Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Atopowe zapalenie skóry a skaza białkowa – jaki mają ze sobą związek?

Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry i skazy białkowej

Data publikacji: 22 marca 2016, 13:53
Jaki istnieje związek pomiędzy atopowym zapaleniem skóry (AZS) a skazą białkową? Skaza białkowa jest alergią pokarmową dającą objawy między innymi skórne i ujawnia się już w okresie niemowlęcym. Co ważne, bardzo często mija wraz z wiekiem, czasem jednak może być początkiem atopowego zapalania skóry, które jest ciężkie do wyleczenia – dzieci i dorośli chorujący na nie muszą w szczególny sposób dbać o skórę, by nie odczuwać dyskomfortu, a nawet bólu. Spróbujmy zatem usystematyzować, czym charakteryzują się obie choroby, a także zobaczmy, jaki jest związek pomiędzy atopowym zapaleniem skóry a skazą białkową.
atopowe zapalenie skóry a skaza białkowa - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Co to jest skaza białkowa?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to jest skaza białkowa. Jest to alergia pokarmowa ujawniająca się we wczesnym dzieciństwie. Popularne przekonanie, że jest to alergia na mleko krowie, nie do końca jest zgodna z prawdą. Grupa alergenów jest dużo większa, może obejmować wiele produktów – od cytrusów i orzechów, poprzez jajka, na czekoladzie kończąc. Co ważne, alergia może ujawnić się nawet wtedy, gdy dziecko karmione jest piersią, bowiem skład mleka matki jest odzwierciedleniem jej diety. Niestety, w niemowlęctwie nie ma możliwości wykonania testów określających,  na jaki składnik dziecko reaguje alergią. Ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, aby wykonać miarodajne testy, należy odczekać co najmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. W cięższych przypadkach główną metodą diagnostyki alergii pokarmowej jest metoda eliminacji z diety dziecka lub matki karmiącej składnika pokarmu, który podejrzewamy o wywoływanie objawów alergii. Powoduje to ustąpienie objawów, a przy próbie ponownej prowokacji ich nawrót. Taki test można wykonywać już od 2. miesiąca życia pod ścisłym nadzorem lekarza. Inną metodą diagnostyczną są testy skórne, które u niemowląt i małych dzieci są trudne do wykonania technicznie, bo wymagają pozostania w tej samej pozycji przez około 20 minut.

skaza białkowa - rodzinazdrowia.plObjawy skazy białkowej

Objawy skazy białkowej pojawiają się już we wczesnym niemowlęctwie. Na twarzy dziecka, szczególnie na policzkach, pojawiają się charakterystyczne krostki, które robią się nienaturalnie błyszczące i tworzą twór, przypominający skorupę. Kolejne zmiany skórne pojawiają się w zgięciach łokci, kolan oraz na małżowinach usznych. Zmianom tym bardzo często towarzyszy świąd, co jest szczególnie uciążliwe dla najmłodszych. Do objawów skazy białkowej mogą również dołączyć kolki oraz intensywne ulewanie pokarmów. Jeśli zauważymy u naszego malucha powyższe objawy, możemy podejrzewać, że cierpi ono na skazę białkową. Pamiętajmy jednak, że właściwą diagnozę może postawić jedynie lekarz pediatra, do którego należy niezwłocznie się udać po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów u naszego malucha.

Skaza białkowa – leczenie

Leczenie skazy białkowej polega przede wszystkim na odpowiednim dobraniu diety i wyeliminowaniu z niej alergenów. W celu ustalenia uczulającego czynnika, konieczne jest przestrzeganie ścisłych zaleceń lekarza, a także kolejne dodawanie do pokarmów pojedynczych składników – w regularnych odstępach czasu i przy obserwacji reakcji dziecka. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem matki, niezbędna będzie również modyfikacja jej diety. Zmiany skórne wymagają specjalistycznych kremów oraz preparatów natłuszczających skórę, tzw. emolientów. Pielęgnacja zapobiegnie nieprzyjemnemu świądowi. Należy unikać zbyt ciepłych kąpieli i długiego przebywania w wodzie.

Uwaga na atopowe zapalenie skóry

atopowe zapalenie skóry - rodzinazdrowia.plAZS, czyli atopowe zapalenie skóry jest chorobą znacznie poważniejszą od skazy białkowej mimo ogólnego podobieństwa. Charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z wybitnie nasilonym świądem (bardzo uciążliwym dla pacjentów) i lichenizacją (pogrubienie i szorstkość skóry). Może również wywołać poważne objawy oczne: zaćmę. W dodatku ma charakter przewlekły i często nawraca. Ze względu na mnogość objawów jest bardzo ciężka do zdiagnozowania. Leczenie polega głównie na całkowitym wyeliminowaniu z życia chorego substancji uczulających oraz zapobieganiu świądowi skóry poprzez odpowiednią pielęgnację oraz zażywaniu leków przeciwhistaminowych.

Związek pomiędzy atopowym zapaleniem skóry a skazą białkową

Pomiędzy atopowym zapaleniem skóry a skazą białkową istnieje ścisły związek, bowiem skaza białkowa może przyczynić się do powstania AZS. Można przypuszczać, że w niektórych przypadkach skaza białkowa może się rozwinąć i ujawnić objawy atopowego zapalenia skóry. Objawy skazy białkowej obejmują mniejszy obszar ciała. Zmiany skórne w AZS dotyczą większego obszaru ciała i są bardziej dokuczliwe. Leczenie skazy białkowej jest konieczne, aby nie dopuścić do zaostrzenia stanu chorego. Pocieszające jest jednak to, że większość dzieci wraz z wiekiem z niej wyrasta i alergia pokarmowa mija całkowicie.

Zuzanna Kurzela
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót