Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Alergia w czasie wakacji

Jak przetrwać najcięższy okres dla alergika?

Data publikacji: 6 sierpnia 2021, 11:08
Dolegliwości takie jak kichanie, katar sienny, kaszel, zaczerwienione oczy, spłycony oddech będące skutkiem reakcji alergicznej potrafią skutecznie zepsuć nam radość wynikającą z długo wyczekiwanej letniej aury. Jak skutecznie przeciwdziałać skutkom alergii i co możemy zrobić jeszcze przed najbardziej intensywnym sezonem pylenia, aby móc w pełni wykorzystać sezon urlopowy?

Spis treści:

Alergia to obecnie jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 40 procent Polaków, choć niestety skala zachorowań wzrasta z każdym rokiem. Niegdyś zarezerwowana dla wieku dziecięcego, dziś dotyka także osoby dorosłe, które wcześniej nie doświadczały żadnych objawów uczulenia. Choć w niektórych przypadkach możliwe jest skuteczne odczulanie, pozwalające pozbyć się problemu, dla większości z nas tego typu diagnoza w postaci alergii (szczególnie na pyłki drzew, kwiatów czy traw) oznacza konieczność nabrania nowych nawyków pozwalających radzić sobie ze skutkami tej choroby na co dzień.

Diagnoza

Podstawową sprawą jest wykonanie testów pozwalających poznać przyczyny alergii – uczuleni możemy być zarówno na pyłki drzew, kwiatów, traw, ale również na sierść zwierząt, roztocza czy zarodniki grzybów. Dodatkowo latem, kiedy mamy dostęp do wielu świeżych owoców i warzyw, dochodzi często do alergicznych reakcji krzyżowych między alergenami wziewnymi (wdychanymi przez nos) i pokarmowymi. Dlatego u osoby uczulonej np. na pyłki brzozy w okresie od kilkunastu minut do dwóch godzin mogą pojawić się objawy alergiczne po spożyciu owoców pestkowych (jabłko, wiśnia, morela) a także warzyw (seler, marchew). Jeśli po zjedzeniu niektórych produktów obserwujemy u siebie świąd ust i podniebienia czy nosa, opuchliznę języka czy pokrzywkę skórną z obrzękiem lub bez warto zapoznać się z tzw. tabelą krzyżową alergenów oraz z dużą ostrożnością spożywać konkretne pokarmy.

Zasady higieny alergika

Oprócz przyjmowania odpowiednich leków przeciwhistaminowych (najlepiej drugiej generacji, dostępnych na receptę) w unikaniu skutków alergii pomocne jest ograniczenie kontaktu z konkretnymi alergenami. Do tego celu wykorzystać możemy tzw. kalendarz pyleń. Powstały na bazie kilkudziesięciu lat pomiarów, pozwala na orientację, w którym okresie roku mamy do czynienia z najwyższym stężeniem konkretnych alergenów w powietrzu w danym miejscu kraju. Korzystanie z kalendarza pylenia warto połączyć z monitorowaniem komunikatów o aktualnym stężeniu pyłku roślin dostępnymi w programach telewizyjnych oraz w serwisach internetowych. W dni, kiedy pylenie jest szczególne intensywne warto pozostać w domu i powstrzymać się od spędzania czasu czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Standardowo, stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe wczesnym rankiem i wieczorem oraz zmniejsza się po deszczu.

Katar sienny – jak sobie z nim radzić?

W okresie, kiedy wysokie stężenie danych pyłków, na które jesteśmy uczuleni utrzymuje się przez dłuższy czas, wskazane jest także, aby w sposób szczególny dbać o higienę nosa. W tym celu warto zaopatrzyć się w izotoniczny roztwór wody morskiej. Jako nieinwazyjny środek oparty na naturalnych składnikach i niezawierający żadnych konserwantów, znakomicie sprawdza się w przypadku całej rodziny, w tym niemowląt od szóstego miesiąca życia. Codzienne stosowanie tego typu wyrobów medycznych w okresie nasilonego stężenia drażniących alergenów wziewnych (tj. przedostających się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem) pomaga wypłukiwać je z nosa zapewniając komfort i minimalizując występowanie stanu zapalnego błony śluzowej nosa wywołanego kontaktem z określonym alergenem. Dodatkowo, z uwagi na swoje silnie nawilżające właściwości roztwory wody morskiej działają łagodząco w czasie podrażnienia śluzówki nosa wywołanej katarem siennym. 

Korzystne nawyki

Zapobieganie występowaniu uciążliwych objawów alergii opiera się w dużej mierze na samo-obserwacji. Alergia jako choroba przewlekła i cywilizacyjna jest trudna w leczeniu, opanowane objawy mogą w niespodziewanym momencie powrócić ze zdwojoną siłą. Z uwagi na wielość czynników determinujących jej występowanie (m.in. zanieczyszczenie środowiska, wzrost alergenów, w tym pyłów i gazów, klimatyzacja, substancje chemiczne zawarte w środkach czystości, kosmetykach czy żywości, czynniki psychiczne), nie można mieć pewności czy i kiedy alergia pojawi się w naszym organizmie ponownie.

Dbając o zdrowy styl życia, a także o odpowiednią higienę nosa możemy skutecznie zapobiegać wystąpieniu reakcji alergicznej i unikać jej zaostrzonego przebiegu w okresie intensywnego pylenia roślin i grzybów. Świadomość mechanizmów choroby oraz planowanie aktywności życiowych (w tym np. urlopu) w oparciu o kalendarz pyleń pozwoli nam skutecznie poprawić jakość życia. Podobnie jak innych chorób przewlekłych alergii nie powinniśmy ignorować, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań, przede wszystkim astmy oskrzelowej. Nieleczony katar sienny może być zaś przyczyną zapalenia zatok i ucha środkowego.

Beata Pałac

Powrót