Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

6 porad, jak zacząć ćwiczyć na siłowni i nie zrobić sobie przy tym krzywdy

Siłownia dla początkujących?

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 13:38
Na pewno wielu z nas tego doświadczyło. Przychodzi taki dzień, że doznajmy olśnienia. Obwód brzucha przekroczył już normy przyzwoitości, kanapa zaczyna uwierać w pośladki, a wejście po schodach powoduje zadyszkę. Czas się za siebie wziąć! Jak szybko i mądrze zrzucić wagę, a następnie z sukcesem zamienić tłuszcz w mięśnie? Na przykład na siłowni. Musimy jednak pamiętać, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i odpowiednio się przygotować. Efekty nie przychodzą od razu. Kluczem do wyrzeźbienia ładnej sylwetki jest systematyczność i cierpliwość.

Od czego zacząć trening na siłowni?

Wyznacz sobie cel, jaki chcesz osiągnąć. Na początek musisz się zdecydować, czy chcesz zgubić wagę, czyli spalić tkankę tłuszczową, czy wolisz budować masę? Nie da się osiągnąć wszystkiego naraz - rodzaj treningu oraz sposób żywienia w kilku przypadkach często się wykluczają. Na starcie warto się zważyć, zmierzyć w udach, brzuchu, ramionach, bicepsie itd. Można zrobić sobie zdjęcie całej sylwetki. Wszystko po to, by po upływie założonego czasu zweryfikować zrobione postępy. Nic bardziej nie motywuje do dalszej pracy niż naoczne efekty i konkretne osiągnięcia.

ABC początkującego użytkownika siłowni

  • Opanowanie prawidłowej techniki korzystania z urządzeń. Możemy to osiągnąć samemu (dobrze wcześniej zapoznać się z działaniem poszczególnych przyrządów, np. czytając o nich, oglądając filmiki instruktażowe) lub przy pomocy instruktora. Wiedza ta jest niezbędna, abyśmy nie nabawili się kontuzji.
  • Zbawienna rola rozgrzewki. Każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona ćwiczeniami rozgrzewającymi, które zniwelują ryzyko kontuzji i uczynią trening wydajniejszym. Przed treningiem siłowym należy rozciągać się dynamicznie (np. pobiegać na bieżni lub pojeździć rowerkiem stacjonarnym).
  • Odpowiednie nawodnienie. Bez wody nie wychodź na trening. Jeśli dodasz do niej soku z cytryny, uzupełnisz wypłukane podczas intensywnego wysiłku elektrolity.
  • Dieta. Jeśli Twoja waga ma spadać, poza katowaniem się na siłowni musisz zadbać o odpowiednie żywienie. Zasada jest prosta: trening i dieta powinny być tak ułożone, by ćwiczenia spalały więcej kalorii, aniżeli mają pokarmy, które spożywasz.
  • Wygodny strój i buty. Najlepiej z materiałów termoaktywnych, czyli takich, które dobrze odprowadzających pot i przewiewnych, by uniknąć przegrzania.
  • Odpoczynek po treningu. Bywa, że w pogoni za szybkim efektem nie potrafimy zachować zdrowego rozsądku, co może doprowadzić do przetrenowania. Dajmy odpocząć mięśniom. Inaczej dobrze się nie zregenerują i nie będą mieć mocy do budowy.

Powyższe złote zasady, w połączeniu z konsekwencją i systematycznością powinny dać efekty, o jakich marzysz. A zatem – powodzenia. Rzeźba nie zrobi się sama!

Romualda Sobka
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót