Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Zioła na menopauzę

Jakie zioła mogą złagodzić uciążliwe objawy w okresie klimakterium?

Data publikacji: 3 września 2018, 12:30
Okres okołomenopauzalny to dla wielu kobiet niezwykle trudny czas. Gwałtowny spadek stężenia jednych z hormonów płciowych, czyli estrogenów z towarzyszącymi zaburzeniami w przekaźnictwie nerwowym sprzyja występowaniu wielu dokuczliwych objawów, skutecznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wiele pacjentek sięga wówczas po preparaty roślinne, które pomagają im je ograniczać. Po jakie zioła na uderzenia gorąca, bezsenność czy drażliwość warto się udać do apteki czy sklepu zielarskiego? Co zrobić, gdy ich działanie jest niewystarczające?

Spis treści:

Uciążliwe objawy klimakterium

Zgodnie z terminologią medyczną, menopauza to wcale nie okres czasu, ale ostatnia w życiu kobiety miesiączka. Okres okołomenopauzalny może natomiast rozpocząć się nawet na kilka lat przed nią i trwać kilka lat po niej. Zachodzą w nim intensywne zmiany hormonalne, związane z powolnym wygasaniem czynności jajnika. Skutkuje to mniej lub bardziej gwałtownym spadkiem stężenia estrogenów, co jest przyczyną występowania większości dokuczliwych objawów. Dopiero wówczas pacjentka może sobie uświadomić na ile jej narządów wywierały wpływ właśnie te hormony. Wiele kobiet zastanawia się czy istnieją jakieś leki czy zioła na opóźnienie menopauzy. Niestety nie – nie da się zatrzymać czasu i procesów fizjologicznego starzenia się organizmu.

Niedobór estrogenów wpływa znacząco na aktywność układu nerwowego, wpływając na jakość snu czy nastrój. To właśnie w tej sferze największe korzyści może przynosić suplementacja różnych preparatów ziołowych. Ponadto gwałtowny spadek stężenia tych hormonów skutkuje spadkiem elastyczności skóry, suchością pochwy i nawracającymi zakażeniami układu moczowego, wzrostem ryzyka wystąpienia osteoporozy i chorób, a także incydentów sercowo-naczyniowych.

Zioła w walce z okołomenopauzalną bezsennością i zaburzeniami nastroju

Dla pacjentek, ale także ich najbliższego otoczenia – rodziny i współpracowników, najbardziej uciążliwe są okołomenopauzalne zmiany zachodzące w obrębie układu nerwowego, co skutkuje gwałtownymi zmianami nastroju, drażliwością, płaczliwością czy wybuchowością. Ponadto u kobiet mogą wówczas wystąpić trudności z koncentracją czy słynne uderzenia gorąca. Kolejnym problemem są zaburzenia snu, które mogą przyjmować postać trudności z zasypianiem, wielokrotnych wybudzeń w ciągu nocy czy przedwczesnego budzenia się rano. To z kolei może stać się przyczyną obniżenia nastroju i wystąpienia zaburzeń depresyjnych.

Suplementy diety przeznaczone dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym, borykających się z zaburzeniami snu czy zaburzeniami nastroju zawierają najczęściej mieszanki różnych ziół i składników odżywczych. Można oczywiście sięgać także po różne rośliny osobno w postaci tabletek czy ziela do sporządzania naparów. Jednym z najczęściej polecanych składników jest melisa, którą możemy nabyć w wygodnych torebkach w praktycznie każdym sklepie. Innym jest kozłek lekarski, potocznie nazywany walerianą. Obie rośliny lecznicze ograniczają lęk i drażliwość, a także ułatwiają zasypianie. W sytuacji, gdy to właśnie zaburzenia snu są podstawowym problemem warto także sięgnąć po chmiel, który hamuje czynność kory mózgowej, powodując w ten sposób wyciszenie organizmu i ułatwiając zaśnięcie. U wielu pacjentek doskonale sprawdzają się także preparaty, zawierające głóg czy czerwoną koniczynę. Inne wolą się ograniczać do aromaterapii z zastosowaniem suszu lawendy.

Tak naprawdę nie istnieje jeden konkretny przepis po jakie zioła i w jakiej postaci powinny sięgać pacjentki z dolegliwościami okresu klimakterium. Należy metodą prób i błędów ustalić, czy jakieś substancje ograniczają uciążliwe objawy w konkretnym przypadku.

Fitoestrogeny – naturalna alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej

Ze względu na fakt, że objawy okresu klimakterium wiążą się przede wszystkim z niedoborem estrogenów, najprostszą metodą ich zwalczania jest suplementacja tych hormonów. W tym celu można sięgnąć po naturalne fitoestrogeny lub hormonalną terapię zastępczą.

Fitoestrogeny to związki o budowie bardzo podobnej do ludzkich estrogenów, ale cechuje je wciąż dużo słabsze działanie. Najbogatszym ich naturalnym źródłem są produkty sojowe. Oczywiście można je także znaleźć w składzie wielu gotowych preparatów złożonych przeznaczonych dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym.

Co zrobić w sytuacji, gdy zioła i preparaty roślinne okazują się nieskuteczne?

Niestety często zdarza się, że preparaty ziołowe i fitoestrogeny okazują się niewystarczające do ograniczenia objawów klimakterium u danej pacjentki. Wówczas jedynym wyjściem, a jednocześnie najlepszym lekiem na łagodzenie symptomów okresu okołomenopauzalnego jest suplementacja hormonów płciowych w postaci hormonalnej terapii zastępczej, dostępnej w wielu formach np. tabletek czy plastrów. Oprócz oczywistego wpływu na stan układu nerwowego i wskutek łagodzenia objawów ze strony tego układu, hormonalna terapia zastępcza minimalizuje ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych czy rozwoju osteoporozy. Co ciekawe, zmniejsza ona także szansę na zachorowanie na raka błony śluzowej macicy czy jelita grubego.

Katarzyna Wiak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót