Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Zalety kąpieli w soli kłodawskiej

Data publikacji: 15 listopada 2023, 14:20
Sól kamienna posiada nie tylko wartość spożywczą. Bogata w minerały oraz pierwiastki śladowe, które ukształtowały się w jej pokładach przez miliony lat, jest także bezcennym środkiem leczniczym. Jej wszechstronne właściwości prozdrowotne znane są już od wieków dzięki medycynie ludowej. Dziś sami możemy korzystać z unikalnych dobrodziejstw oraz terapeutycznego działania soli, wykorzystując ją na przykład w domowym SPA.

Spis treści:

Skąd pochodzi sól kamienna?

Sól kamienna powstała z odparowania morza w epoce cechsztynu, czyli 250 mln lat temu. Jest więc naturalną kopaliną. Ta mieszanina minerałów, takich jak karnalit, kizeryt, halit i anhydryt, zwana jest też karnalitowcem kizerytowym.

Sól kłodawska pochodzi z naturalnych pokładów soli magnezowo-potasowej, pozyskiwanych z cechsztyńskiego wysadu solnego. Wydobywana jest tradycyjnymi metodami górniczymi w Kopali Soli „Kłodawa”. Nie jest poddawana procesowi ługowania, czyli wymywania i wypłukiwania, dzięki czemu zachowuje wszystkie swe drogocenne pierwiastki.

Bogactwo mineralne soli kłodawskiej

Sól kłodawska jest bogata w różne minerały oraz pierwiastki śladowe, które nadają jej charakterystyczne właściwości:

  • Magnez (Mg) – uczestniczy w wielu procesach biologicznych, m.in. wpływa na pracę mięśni, serca i układu nerwowego.
  • Wapń (Ca) – istotny dla zdrowia kości i zębów.
  • Potas (K) – ważny dla równowagi elektrolitowej, właściwej pracy mięśni oraz układu nerwowego.
  • Siarka (S) – bierze udział np. w produkcji kolagenu, wpływa na utrzymanie zdrowej kondycji skóry.
  • Cynk (Zn) – ważny dla skóry, włosów i paznokci, przyspiesza gojenie się ran.
  • Brom (Br) – sól kłodawska jest znana z zawartości jodków wapnia oraz magnezu. Jodki zawierają zaś jod, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Zalety wykorzystania soli kłodawskiej w kąpieli

Sól kłodawska posiada właściwości oczyszczające, ponieważ głęboko wnika w pory. Działa przy tym relaksująco oraz regenerująco. Kąpiel mineralna z dodatkiem soli magnezowo-potasowej przyczynia się do głębokiego odprężenia całego organizmu – przynosi uczucie relaksu, uspokojenie zmysłów, a także zmniejsza lub całkowicie usuwa skutki zmęczenia. Jej walory docenią zwłaszcza osoby, których praca jest fizycznie ciężka i wyczerpująca psychicznie.

Regularne kąpiele w 3% roztworze soli magnezowo-potasowej zmniejszają lub likwidują okresowe bóle mięśni oraz dolegliwości stawowe, związane ze zmianami pogody. Wpływają również regulująco na stan psychiczny oraz układ nerwowy.

Na skórę ciała działają zaś łagodnie, nie powodując jej nadmiernego wysuszenia ani złuszczenia naskórka. Seria takich kąpieli poprawia ukrwienie, kondycję oraz ogólny wygląd skóry, która staje się bardziej jędrna i napięta, o jednolitym kolorycie, dając efekt aksamitności. Dodatkowo związki siarki pomagają uporać się np. ze zmianami trądzikowymi, a nawet pozostałymi po nich bliznami.

Słone kąpiele polecane są też do regularnej pielęgnacji stóp, szczególnie sforsowanych fizycznie (np. po biegach czy długich pieszych spacerach), a także u osób prowadzących intensywny lub stojący tryb życia.

Sole kąpielowe stosowane są również wspomagająco przy leczeniu łuszczycy lub infekcji skórnych oraz niektórych schorzeń reumatologicznych i neurologicznych, takich jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, gościec reumatoidalny, rwa kulszowa na tle zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy stany pourazowe narządu ruchu.

Jak stosować sole do kąpieli?

Zaleca się używać ok. 100 g soli na wannę wody – taka ilość pozwala uzyskać roztwór solny o stężeniu w granicach 3%. Sól należy wsypać pod strumień wody, której rekomendowana temperatura wynosi ok. 37 stopni Celsjusza.

Taka słona, ciepła kąpiel to doskonały, wieczorny zabieg. Wystarczy od 10 do 20 minut, by rozluźnić ciało i umysł. Rozgrzewająca kąpiel pomoże w walce z przeziębieniem czy bólem mięśni, a także w zaśnięciu, dlatego jej walory docenią szczególnie osoby borykające się z bezsennością. Bardziej gorąca to również dobry sposób na odprężenie po ciężkim treningu.

Po kąpieli nie należy spłukiwać ciała wodą – skórę wystarczy jedynie osuszyć ręcznikiem.

Słone domowe SPA

Połączenie soli kłodawskiej, bogatej w pierwiastki mineralne, z naturalnymi olejami roślinnymi: masłem shea, olejem z ziaren soi, awokado i pestek winogron, znajdziemy w gamie mineralnych soli do kąpieli Nayoma. Takie zestawienie dobroczynnych składników to same zalety dla naszej skóry. Kąpiel z zastosowaniem soli Nayoma wpływa pozytywnie na jej wygląd, pozostawiając ją jedwabistą i gładką.

Ale to nie wszystko. Dodatek olejków eterycznych pozwala uzyskać jeszcze więcej korzyści i zwielokrotnić terapeutyczne działanie soli. Dzięki odpowiedniej kompozycji wszystkich składników kąpiel staje się ukojeniem zarówno dla ciała, jak i duszy.

Mineralna sól do kąpieli Nayoma dostępna jest w następujących wariantach:

  • Odświeżającaprzyjemna kąpiel o zapachu zielonej herbaty, łagodzi skutki zmęczenia i stresu, tonizuje ciało, oczyszcza umysł, przynosi orzeźwienie i dodaje energii na cały dzień.
  • Rześkaorzeźwiający aromat olejku cytrynowego dodaje wigoru i łagodzi zmęczenie. Zapewnia zastrzyk energii i pobudza do działania.
  • Odprężającałagodny aromat olejku lawendowego działa odprężająco i wyciszająco. Zapewnia ukojenie dla zmysłów i relaks po intensywnym dniu, pomaga też w zasypianiu.

 

Zdjęcie główne Image by Racool_studio on Freepik Zdjęcie w tekście

Autor: Marta Nowacka

Powrót
Przeczytaj również