Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Jak usprawnić trawienie?

Problemy z trawieniem, czyli co jest dobre na trawienie – trawienie a samopoczucie

Data publikacji: 9 lutego 2016, 15:00
Dobre trawienie wiąże się nie tylko z zadowoleniem z sylwetki, lecz przede wszystkim z dobrym samopoczuciem. Nie ma nic gorszego niż zły nastrój oraz ból spowodowany problemami z trawieniem. Na szczęście można sobie poradzić ze wzdęciami, zgagą i zaparciami, jeżeli włączy się do diety produkty oraz przyprawy wspomagające procesy trawienne.
Co jest dobre na trawienie – rodzinazdrowia.pl

Skąd biorą się problemy z trawieniem?

Najczęstszymi objawami problemów z trawieniem jest ból żołądka, ucisk w jelitach, zgaga, gazy, wzdęcia i zaparcia. Nie wszystkie symptomy muszą występować na raz, często pojawia się tylko jeden lub dwa, lecz zawsze jest to tak samo nieprzyjemne. Zazwyczaj dolegliwości nie są wynikiem choroby układu pokarmowego, tj. wrzody, lecz nieprawidłowego odżywiania. Jednak z braku odpowiedniej diagnozy lub zaleceń, zamiast zmienić jadłospis, często bierzemy „coś na trawienie”, licząc że to zminimalizuje objawy. Środki farmakologiczne najczęściej maskują dolegliwości, jednak nie rozwiązują ich całkowicie.

Kiedy stosować produkty na lepsze trawienie?

Sporadyczne bóle ze strony układu pokarmowego zdarzają się każdemu i nie zawsze wymagają stosowania środków na trawienie. Jednak nie tylko w czasie wzdęć i zgagi przydaje się to, co jest dobre na trawienie. Zbyt wolna przemiana materii również wymaga wsparcia, gdyż może stać się przyczyną problemów z trawieniem, głównie zaparć. Produkty spożywcze, które zazwyczaj mamy w domu albo łatwe do zakupienia w sklepie, skutecznie pobudzą perystaltykę jelit, powodując usuwanie produktów przemiany materii.

Co na trawienie polecają lekarze?

Nie jest prawdą, że wszystkie zaburzenia trawienia są leczone tabletkami. Leki trafiają do żołądka, a więc mogą dodatkowo utrudnić przemianę materii. Zdecydowana większość lekarzy na lepsze trawienie zaleca zmiany w jadłospisie, zarówno jeżeli chodzi o pokarmy, jak i płyny. Szczególnie dobrze sprawdzają się herbatki na trawienie, w tym mięta, która zabija bakterie mogące być przyczyną wielu chorób. Jednocześnie mięta pieprzowa jest tym, co jest dobre na trawienie. Podobnie działa woda, dlatego zaleca się picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.

Co jest dobre na trawienie, czyli trawienie wspomagane jedzeniem

Odpowiednie produkty mogą rozwiązać problemy z trawieniem. Należy do nich m.in. fasola, która oczyszcza jelita, choć może być również przyczyną wzdęć. Podobnie działa soczewica i groszek. Bardzo dobrze na lepsze trawienie działają jogurty naturalne, w których znajdują się zdrowe bakterie wspomagające florę jelitową. Gdy bakterii jest wiele, trawienie staje się szybsze, a choroby układu pokarmowego odchodzą w zapomnienie.

Pokarmy zwalczające problemy z trawieniem powinny być stałym elementem diety. Tym bardziej dobrze jest je stosować w krytycznych sytuacjach – popijając herbatki na trawienie, gdy boli brzuch, lub jedząc jogurty, gdy męczy zgaga.

Karolina Skrzek

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również