Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Zadbaj o figurę na wiosnę

Data publikacji: 24 marca 2023, 01:31
Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my możemy wykorzystać tę energię do poprawienia swojego samopoczucia i formy. Wiele osób decyduje się na wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia, aby odzyskać swoją formę przed letnim sezonem. Wiele osób uważa, że kluczem do odzyskania figury jest dieta i ćwiczenia fizyczne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie one wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej. Aby osiągnąć sukces, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Dieta

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w wartości odżywcze. Zrezygnujmy z wysoko przetworzonej żywności, unikajmy cukru i tłuszczów trans. Zamiast tego postawmy na pełnowartościowe produkty, takie jak warzywa, owoce, białko, zdrowe tłuszcze i złożone węglowodany.

Jeśli nie wiemy, jak odświeżyć swój jadłospis z korzyścią dla figury i samopoczucia, możemy skorzystać z porad dietetyka, który zaplanuje dla nas posiłki, mając na względzie nasze cele (utrata wagi, zwiększenie witalności itp.), ale i uwzględniając indywidualne warunki (takie jak np. tryb życia, uprawiane sporty, alergie).

Planując zmiany w diecie i wyznaczając sobie cele związane z redukcją masy ciała, warto sięgnąć po preparaty, które wspomagają odchudzanie. W ich składzie pożądane jest występowanie różnych ekstraktów roślinnych, np. z nasion koli błyszczącej (przyspiesza spalanie tłuszczów), z owoców pieprzu kajeńskiego (przyczynia się do redukcji masy ciała), ze skórek owoców Garcinia cambogia (zmniejszenia apetyt), z liści karczocha (wpiera detoksykację organizmu), z korzenia cykorii (wspomaga trawienie) czy z liści ostrokrzewu paragwajskiego (ułatwia degradację lipidów).

Aktywność fizyczna

Przyjęte kalorie muszą zostać odpowiednio spożytkowane, a ich nadmiar – spalony. Tu świetnie sprawdzą się ćwiczenia fizyczne. Podstawa to ich regularne wykonywanie. Jeśli postawimy na ciężki trening, niedostosowany do naszych aktualnych możliwości, z dużą dozą prawdopodobieństwa nabawimy się tylko zakwasów i zrazimy do dalszej aktywności.

Dużo lepszym pomysłem jest wybranie niezbyt obciążającej (w podstawowej formie) aktywności, która sprawia nam przyjemność, takiej jak np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, fitness czy joga. Warto zacząć od krótkich sesji, stopniowo przyzwyczajając organizm do wysiłku. Koniecznie pamiętajmy też o rozgrzewce przed treningiem i o rozciąganiu po nim.

Czemu zmiany w obwodzie są ważniejsze niż utrata kilogramów?

Liczba kilogramów na wadze nie zawsze odzwierciedla zmiany zachodzące w naszym ciele (ćwicząc, spalamy tkankę tłuszczową, ale w jej miejsce pojawia się zwiększona masa mięśniowa). To dlatego warto zwracać uwagę nie na kilogramy, a na obwód talii, bioder i innych części ciała. Dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia jest zwłaszcza obwód talii, ponieważ to w obrębie jamy brzusznej odkłada się najwięcej tkanki tłuszczowej, która jest szkodliwa dla organizmu. Pamiętajmy, że duży obwód talii zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych.

Dobry sen

Sen pełni ważną rolę w procesie regeneracji organizmu i wpływa na wydajność treningową. Dlatego należy starać się spać przynajmniej 7–8 godzin dziennie, w miarę możliwości o zbliżonych porach. Wartościowy sen i odpoczynek zapewnią nam więcej energii do działania, poza tym obniżą poziom stresu, co przełoży się na lepsze samopoczucie. Warto też wspomnieć, że sen wpływa na poziom hormonów w organizmie, takich jak kortyzol i testosteron, które są odpowiedzialne za budowanie mięśni i utratę tkanki tłuszczowej.

Właściwe cele

Aby odzyskać formę na wiosnę i poprawić swoją kondycję, warto wyznaczyć sobie cele w zakresie sportu i diety. Cele powinny być realistyczne, mierzalne i określone w czasie. Przykładowo, możemy chcieć zrzucić 5 cm w obwodzie talii w ciągu 2 miesięcy lub móc po miesiącu treningów przebieg jednorazowo 5 km bez przerwy. Ważne, aby cele były dopasowane do naszych możliwości i potrzeb oraz były pozytywne, ponieważ wtedy łatwiej się z nimi zidentyfikować.

Jak dbać o utrzymanie motywacji do zmian

Zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia nie jest łatwa i wymaga dużo wysiłku. Oto kilka sposobów, jak utrzymać motywację do wprowadzenia zmian:

  1. Wyznacz sobie cele – jak już wcześniej wspomnieliśmy, cele są ważne, ponieważ dają nam kierunek i motywują do działania.
  2. Ustal plan działań – warto jasno określić, co i kiedy będziemy robić. Możemy np. zapisać się na zajęcia fitness, ustalić dni, kiedy będziemy ćwiczyć lub zaplanować menu na cały tydzień.
  3. Znajdź grupę wsparcia – może to być przyjaciel, partner lub nawet grono nieznajomych z forum internetowego; ważne, żeby towarzyszyli nam w drodze do odzyskania formy i mobilizowali w słabszych chwilach.
  4. Celebruj swoje sukcesy – kiedy osiągniesz jakiś cel, warto się z niego ucieszyć i uhonorować siebie małym prezentem lub ulubioną chwilą przyjemności.

Dbanie o figurę, oprócz korzyści zdrowotnych, wpłynie pozytywnie na nasze życie codzienne. Poprawi się nasze samopoczucie, poziom energii i pewność siebie. A wtedy na pewno z większą radością powitamy wiosnę.

Agnieszka Szmuc

Powrót