Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Kosmetyki ekologiczne – jakie tajemnicze składniki zawierają?

Zdrowe kosmetyki to gama kosmetyków ekologicznych, które opisujemy na łamach tego artykułu

Data publikacji: 27 stycznia 2016, 14:34
Kosmetyki ekologiczne przebojem zdobyły serca użytkowniczek. Naturalny skład i stosowne certyfikaty sprawiły, że mają one rzeszę wiernych fanek, a na rynku pojawia się coraz więcej firm mających w swojej ofercie właśnie kosmetyki tego typu. Co tak naprawdę kryje się w składzie kosmetyków ekologicznych? Czy są one całkowicie bezpieczne dla naszej skóry? Czym kierować się dobierając odpowiedni dla siebie środek? Przyjrzyjmy się bliżej składom kosmetyków naturalnych i przekonajmy się, na co należy zwrócić uwagę, by były one jak najbardziej przyjazne zarówno dla skóry, jak i całego naszego organizmu.
kosmetyki ekologiczne - zdrowe kosmetyki

Zdrowe kosmetyki

Czy określenie „zdrowe kosmetyki” znaczy to samo, co „kosmetyki ekologiczne”? Wbrew pozorom niekoniecznie. Ekologiczne kosmetyki mają w swoim składzie elementy, których pochodzenie potwierdzają certyfikaty (np. Ecocert). Wówczas mamy pewność, że kosmetyk jest w całości złożony ze składników ekologicznych, bez popularnej „chemii”, silikonów czy zbędnych utrwalaczy. Jednakże nawet ekologiczność kosmetyku nie oznacza, że będzie on dla nas zdrowy. Nie mamy bowiem pewności, czy nie będziemy uczuleni na któryś z jego składników, chociaż prawdopodobieństwo takiej alergii jest niższe niż w przypadku konwencjonalnych produktów drogeryjnych.  

Kosmetyki organiczne

Kosmetyki organiczne to właśnie kosmetyki, które pochodzą od producentów spełniających najwyższe wymagania. Każdy z ich składników pochodzi z gospodarstwa ekologicznego i musi spełniać wysokie normy potwierdzone certyfikatem, by kosmetyk mógł być zakwalifikowany do grupy organicznych. W ich składzie możemy znaleźć różnego rodzaju glinki, pokrzywę, przeróżne zioła, zboża i naturalne oleje, ale również bogactwo witamin i minerałów. Składniki te poddawane są starannym testom i badaniom dermatologicznym. Co ważne, w ich składzie nie znajdziemy parabenów, SLS czy GMO.

Ekokosmetyki

Jak zatem wybrać najlepsze dla nas ekokosmetyki? Jeśli mamy cerę skłonną do podrażnień, wybierzmy delikatny ziołowy skład – unikajmy glinki, która może podrażnić skórę. Pamiętajmy też, że w związku z tym, iż kosmetyki te nie są sztucznie perfumowane, mają delikatny i subtelny zapach. Jeśli mamy ochotę, warto samodzielnie spróbować zrobić peeling lub krem do twarzy. O jednym jednak nie zapominajmy. W związku z tym, że ekokosmetyki nie mają w swoim składzie silnych konserwantów, zaleca się je przechowywać w lodówce.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót