Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Zabieg keratynowego prostowania włosów. Na czym polega i dla kogo będzie najlepszy?

Jak działa keratynowe prostowanie włosów?

Data publikacji: 24 maja 2016, 15:12
Zabieg keratynowego prostowania włosów pozwala nie tylko nadać im pożądaną gładkość, ale także odbudowuje strukturę włosów i odżywia je od wewnątrz. Warto dowiedzieć się, na czym polega i czy będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

Dlaczego keratyna?

Keratyna jest  podstawowym składnikiem budulcowym paznokci i włosów, który nadaje im elastyczność i połysk.  Z czasem, szczególnie pod wpływem niszczących czynników takich jak słońce czy wiatr, a nawet uszkodzeń mechanicznych spowodowanych czesaniem, włosy tracą keratynę, co odbija się negatywnie na ich wyglądzie.  W przeciwieństwie do trwałego (chemicznego) prostowania  włosów, prostowanie za pomocą keratyny nie niszczy ich, a wręcz przeciwnie – odbudowuje.

Na czym polega zabieg?

Prostowanie włosów za pomocą keratyny polega na „wprasowaniu” tej substancji we włosy przy użyciu wysokiej temperatury. W tym celu używa się zwykle prostownicy lub żelazka fryzjerskiego rozgrzanego do temperatury 230°C. Płynna keratyna stosowana w czasie zabiegu wnika we włos wypełniając ubytki. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, to znaczy do momentu wypłukania się keratyny z włosów.

Dla kogo jest odpowiedni?

Z zabiegu keratynowego prostowania włosów mogą skorzystać osoby, które mają przesuszone, skłonne do puszenia się włosy. Metoda powstała w Brazylii w odpowiedzi na potrzeby żyjących tam kobiet, których włosy są naturalnie gęste i kręcone, a jednocześnie narażone na szkodliwe działanie słońca. Z zabiegu mogą skorzystać zarówno osoby, które nie stosowały wcześniej żadnych zabiegów na włosach jak i te, których włosy były prostowane chemicznie czy farbowane.

Jak dbać o włosy po zabiegu?

Odpowiednia pielęgnacja ma wpływ na trwałość uzyskanego po zabiegu efektu. Przez 2-3 dni po prostowaniu nie należy myć włosów. Przez kilka kolejnych trzeba również unikać ich wiązania i spinania. W późniejszym okresie należy stosować odpowiednie preparaty  do włosów – unikać produktów zawierających alkohol i silikon, a także szamponów zawierających sól . Może to być trudne, bowiem sól występuje w większości szamponów (stosowana jest jako zagęstnik). W takiej sytuacji możemy wytrwale szukać szamponu, który jej nie zawiera, albo też zastosować zamiennik w postaci np. szamponu dla dzieci, który jest łagodny i pełen naturalnych ekstraktów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak sięgnięcie po zioła takie jak hibiskus czy pokrzywa i przygotowanie z nich szamponu domowym sposobem.

Aleksandra Dudra

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót