Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Wyprawka dla noworodka

Jak przygotować się na przyjęcie dziecka?

Data publikacji: 9 stycznia 2019, 12:17
Czas niezbędny na przygotowanie domu dla potrzeb noworodka wypełniony jest aranżowaniem pokoju dla dziecka i zakupami. Pierwszą i zarazem najważniejszą rzeczą jest jednak wyprawka do szpitala, która pozwala na zmierzenie się ze szpitalną rzeczywistością. Jak skomponować torbę dla noworodka i mamy? Jakie elementy są niezbędne?

Spis treści:

Stres, jaki towarzyszy przyszłej mamie po zaobserwowaniu pierwszych regularnych skurczy, jest potęgowany przez chęć zapewnienia noworodkowi jak najlepszej opieki. Niespodziewany, przyspieszony o kilka dni lub tygodni poród może wywołać dodatkowy niepokój. Część tych lęków można zminimalizować, przygotowując się odpowiednio wcześnie do porodu. Warto, by wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka została spakowana najpóźniej na początku dziewiątego miesiąca ciąży i znajdowała się zawsze w jednym, ustalonym wcześniej miejscu.

 

Nie tylko ubrania i kosmetyki

Choć „zestaw porodowy” kojarzy się przede wszystkim z pieluchami, odzieżą oraz kosmetykami, najważniejsze są dokumenty oraz wyniki badań przeprowadzonych w okresie ciąży. Pozwolą one lekarzom na obiektywną ocenę akcji porodowej i przewidzenie ewentualnych zagrożeń. W torbie dokumenty powinny się znaleźć w osobnej kieszeni, by łatwo było je odnaleźć. To szczególnie istotne w momencie, gdy mama nie będzie mogła sięgnąć po dokumentację i zadanie to przejmie przyszły tata – również zestresowany tym, co ma się wydarzyć. Co powinno znaleźć się w teczce? Przede wszystkim dowód osobisty, karta ciąży, NIP pracodawcy lub własnej firmy oraz wyniki badań: HBS, WR, grupa krwi, USG, ostatnia morfologia i badanie moczu, wynik testu na obecność wirusa HIV, posiew z pochwy w kierunku GBS oraz pozostałe istotne wyniki badań i konsultacji, zwłaszcza gdy ciężarna ma problem z sercem lub wzrokiem.

Zestaw dla mamy i noworodka

Dobrze skomponowana wyprawka do szpitala to gwarancja spokoju dla ciężarnej. Aby przygotowania do porodu przebiegły spokojnie, przyszła mama powinna spakować dla siebie dwie koszule nocne, szlafrok lub rozpinany długi sweter, ciepłe skarpetki oraz kapcie. Spakować należy też biustonosz do karmienia oraz wkładki laktacyjne, kilka sztuk majtek poporodowych oraz ręczniki. Przydatna może okazać się ulubiona poduszka lub poduszka w kształcie fasoli. Niezbędne będą także środki higieniczne – jednorazowe pieluchy lub duże podpaski o największej chłonności, chusteczki jednorazowe i nawilżane oraz ręczniczki papierowe. Warto pomyśleć też o pieluszce tetrowej lub bawełnianej chusteczce na wypadek konieczności przygotowywania okładów. Ważną częścią wyprawki dla mamy są też kosmetyki. Przydatna może okazać się woda termalna w spray’u i tonik oczyszczający, a także specyfiki do codziennej pielęgnacji cery.

Dużą część torby zajmą jednak elementy przeznaczone do pielęgnacji dziecka, ale warto ograniczyć rozmiar wyprawki i zoptymalizować jej zawartość. Rozmaite ubranka dla niemowląt, choć rozkoszne i dostępne w wielu wzorach, mogą okazać się niepraktyczne podczas pierwszych godzin życia. Co zatem zabrać do szpitala? Oczywiście pampersy – w szpitalu będzie potrzebne około 20-30 sztuk, ale to nie wszystko. Niezbędne będą chusteczki nawilżające oraz kilka pieluch tetrowych i bawełnianych czapeczek. Maluch będzie potrzebował trzy cienkie bawełniane kaftaniki lub body rozpinane na całej długości oraz trzy pary śpioszków, dwie pary skarpetek oraz rękawiczki. Wyprawka powinna zawierać także kosmetyki dla noworodka – delikatne mydło i krem przeciw odparzeniom, oraz ręczniki i ubranka dostosowane do pory roku.

Grunt to dobra organizacja

Przygotowanie idealnej wyprawki do szpitala wiąże się z odpowiednią organizacją, jednak pozwala na znacznie płynniejsze przejście przez izbę przyjęć. Warto skorzystać z dostępnych online list niezbędnych rzeczy, na których można odznaczać elementy spakowane już do torby. Taka forma kompletowania wyprawki z pewnością pozwoli na ograniczenie stresu i uwolni od nieprzyjemnego uczucia, które pozwala myśleć, że o czymś się zapomniało.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót