Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Właściwości rabarbaru – dlaczego rabarbar jest dobry dla zdrowia i figury?

Uprawa rabarbaru – poznaj niezwykłe właściwości i przepisy na zdrowy rabarbar

Data publikacji: 17 czerwca 2016, 14:00
Rabarbar jest byliną uprawianą ze względu na jej wyjątkowo atrakcyjne, zielono-fioletowe lub soczysto czerwone łodygi. Ta roślina zielna pochodzi z Syberii, jednak popularna jest w wielu częściach Europy i Ameryki Północnej. Chociaż powszechnie uważana jest za owoc, w rzeczywistości rabarbar jest warzywem.
rabarbar

Uprawa rabarbaru – uzyskaj jego właściwości samodzielnie

Rabarbar ogrodowy, zwany także zwyczajnym lub syberyjskim, nie należy do wymagających pod względem uprawy gatunków roślin, cechuje się także dużą odpornością na niskie temperatury. Sadzony wczesną wiosną lub jesienią, przyniesie nam plon dopiero po upływie dwóch sezonów. Jest rośliną wieloletnią – jego żywotność może sięgać nawet 30 lat. Gdy rabarbar zakwitnie, kwiaty należy niezwłocznie oderwać, ponieważ spowalniają rozwój nowych liści.

Właściwości rabarbaru – pozytyw dla zdrowia i figury

Łodygi rabarbaru są bogate w witaminy z grupy B, między innymi kwas foliowy i pantotenowy. Podobnie jak inne rośliny zielne, takie jak jarmuż czy szpinak, rabarbar jest bogaty w witaminę K, ma pozytywny wpływ na problemy z zaparciami, a w małych ilościach leczy biegunki. Ponadto rabarbar poprawia apetyt. Niektóre badania sugerują, że zapobiega rozwojowi nowotworów i zmniejsza stany zapalne.

Rabarbar a odchudzanie, właściwości pobudzające przemianę materii

Rabarbar pobudza przemianę materii, dlatego jest idealnym produktem dla osób chcących schudnąć, ponadto jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw – 100 gramów świeżych łodyg rabarbaru zawiera zaledwie 21 kcal. Przy tym warzywo to posiada wiele substancji odżywczych, takich jak błonnik, przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Nie zawiera natomiast tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Rabarbar – przepisy

Jak korzystać z rabarbaru? Należy pamiętać, żeby nie jeść jego liści, bowiem są toksyczne. Zjedzenie liści rabarbaru może wywołać objawy przejawiające się pieczeniem oczu, ust, gardła, a nawet trudnościami w oddychaniu. W kuchni należy zatem stosować wyłącznie łodygi. Z łodyg rabarbaru można przygotować niezliczoną ilość potraw – sałatki, zupy, sosy oraz pyszny kompot z rabarbaru. Wiele osób wykorzystuje lekko kwaśny smak rabarbaru w ciastach, strudlach, tortach i innych deserach. Ugotowany  natomiast można dodać do lodów, musów, sorbetów, kremów owocowych i naleśników. Rabarbar idealnie nadaje się do produkcji wszelkiego typu przetworów, takich jak dżemy oraz marmolady.

Rzewień lekarski – czyli rabarbar a medycyna

Obok rabarbaru ogrodowego, występuje także rabarbar lekarski, zwany inaczej rzewieniem dłoniastym. Ta odmiana rabarbaru stosowana jest przy leczeniu schorzeń żołądkowych, jako środek przeczyszczający lub – w połączeniu z innymi surowcami – środek żółciopędny.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również