Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Właściwości lecznicze cynamonu i jego zastosowanie w kosmetyce

Co warto wiedzieć o cynamonie?

Data publikacji: 18 maja 2018, 10:00
Korzenny i delikatnie słodki posmak cynamonu wzbogaca smak nie tylko ciast i deserów, ale również dań wytrawnych. Nie zapominajmy jednak, że ta orientalna przyprawa ma także działanie lecznicze, a olejek cynamonowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Spis treści:

Cynamon pozyskuje się najczęściej z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego, gatunku drzewa, które należy do rodziny wawrzynowatej. Z kolei z cynamonowca kamforowego otrzymuje się olejek kamforowy mający zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w przemyśle chemicznym.

Do czego dodawać cynamon?

Ten aromatyczny proszek ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. Odrobina cynamonu wzbogaci smak kawy, kakao czy porannej owsianki, najlepiej z bakaliami i jabłkiem. Tę korzenną przyprawę warto dodawać też do ciast, np. szarlotki czy jabłkowej strucli, kompotów, koktajli czy grzanego piwa bądź wina. Sprawdzi się również jako dodatek do dań mięsnych, np. gęsiny nadziewanej owocami, oraz potraw z Bliskiego Wschodu. Cynamon można także połączyć z ciastem na naleśniki i jogurtem naturalnym. Możliwości mamy naprawdę wiele.

Właściwości lecznicze cynamonu

Olejek cynamonowy przyda nam się zwłaszcza w trakcie przeziębienia i infekcji dróg oddechowych, ponieważ działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo. Kilka kropel olejku wkrapiamy do gorącej wody w misce, a następnie przez ok. 5 minut wdychamy opary. Oprócz tego wyciąg z kory cynamonowca przyniesie ulgę w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, np. przy biegunce czy nudnościach spowodowanych zatruciem pokarmowym. Cynamon ma właściwości przeciwzapalne, dlatego często stanowi składnik maści rozgrzewających stosowanych przy bólach mięśniowych i kostnych.

Pamiętajmy jednak o umiarze, ponieważ przyprawa ta zawiera kumarynę, substancję chemiczną, która w nadmiarze może być przyczyną marskości wątroby. Co prawda badania jednoznacznie nie potwierdzają tych doniesień, jednak z pewnością zachowanie zdrowego rozsądku nie zaszkodzi. Spożywania cynamonu powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ według wielu źródeł może on mieć właściwości poronne.

Dlaczego warto kupować cynamon cejloński?

Na rynku są dostępne głównie dwie odmiany cynamonu – cejloński i kasja. Ten pierwszy pochodzi ze Sri Lanki (dawniej Cejlon), a jego jasnobrązowe i delikatnie pachnące laski są bardziej miękkie i kruche od kasji. Po przekrojeniu przypominają wyglądem cygaro i co najważniejsze zawierają znacznie mniej kumaryny niż kasja, czyli cynamonowiec wonny – zwany również chińskim. Jak rozpoznać kasję? Ma ona grubą, ciemnobrązową korę, którą trudno przełamać. Oprócz tego charakteryzuje ją rulon, który wewnątrz jest pusty, oraz intensywny, słodkawo-piekący zapach.

Cynamon w kosmetyce

Olejek cynamonowy stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne, ma właściwości ujędrniające i ściągające. Poleca się go szczególnie do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Nie należy go jednak nakładać bezpośrednio na twarz, ponieważ działa drażniąco – wystarczy 2-3 krople dodać do kremu lub rozcieńczyć w innym olejku. Można też ½ łyżeczki sypkiego cynamonu wymieszać z odrobiną zimnej, przegotowanej wody. Po uzyskaniu konsystencji pasty nałóżmy maseczkę na buzię. Poczujemy dość nieprzyjemne pieczenie, które po chwili minie. Po ok. 10 minutach cynamonową warstwę zmywamy – skóra może wyglądać na podrażnioną, ale zaczerwienienie minie po 30-45 minutach. Cynamon to również częsty składnik balsamów i peelingów o działaniu antycellulitowym. Oprócz tego olejek cynamonowy doskonale sprawdzi się w masażu ciała, zwłaszcza miejsc, gdzie występuje cellulit. Kilka kropel dodanych do kąpieli rozgrzeje i zmniejszy napięcie mięśni.

Leczenie choroby Parkinsona (benzoesan sodu)

Cynamon jest źródłem benzoesanu sodu, organicznego związku chemicznego – używanego jako konserwant żywności (E211). Substancja ta przenika do mózgu i zapobiega niszczeniu białek ochronnych Parkin i DJ-1, hamując tym samym m.in. anatomiczne i biochemiczne zmiany w komórkach, które występują przy chorobie Parkinsona.

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót