Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Witalność po 50.  roku życia

Data publikacji: 27 grudnia 2021, 11:42
W organizmie człowieka dochodzi do szeregu zmian będących efektem naturalnego starzenia się. Proces ten wpływa na działanie niemal wszystkich układów i narządów naszego ciała. U kobiet najbardziej zauważalne i szybkie zmiany starzeniowe związane są z menopauzą, zaś u mężczyzn skutki andropauzy rozłożone jest na dłuższy okres czasu. Co możemy zrobić, aby mimo nieuniknionych zmian, utrzymać witalność, równowagę umysłową oraz fizyczną po 50 roku życia?

Spis treści:

Choć w dzisiejszych czasach osoby po 50. roku życia trudno nazwać seniorami, jako że to coraz częściej osoby świadome, aktywne oraz realizujące swoje pasje, nie da się zaprzeczyć, iż jest to okres, kiedy wszyscy powinniśmy zwracać zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Statystyki są bezlitosne – to właśnie około 50.–55. roku życia zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn wzrasta ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak dolegliwości układu krążenia, choroby nowotworowe, cukrzyca czy otyłość. Dlatego osiągnąwszy wiek średni zadbajmy o regularne badania profilaktyczne, właściwą dietę, a także odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Apetyt na zdrowie

Z wiekiem tempo metabolizmu obniża się, co sprawia, że osoby po 50. roku życia mogą częściej odczuwać problemy z apetytem oraz gorsze samopoczucie po posiłku, nawet jeśli spożywają potrawy, które nie szkodziły im przez większą część ich życia. W takiej sytuacji niezbędne będzie wykluczenie z diety niektórych dań czy produktów, które wywołują problemy ze strony przewodu pokarmowego. W drugiej połowie życia podstawą menu seniora powinny stać się lekkostrawne posiłki przyjmowane w regularnych odstępach czasu. Aby pobudzić apetyt, wspomóc trawienie oraz pracę układu pokarmowego można stosować również wyroby medyczne oparte na naturalnych składnikach takich jak ekstrakt z liści mięty, korzenia cykorii czy owoców kopru.

Równowaga elektrolitowa

Oprócz dobrze zbilansowanej diety, na kondycję psycho-fizyczną osób po 50. roku życia ogromny wpływ ma utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Proces starzenia się organizmu, regularne przyjmowanie leków oraz gorsze funkcjonowanie poszczególnych narządów (w tym nerek oraz ośrodka pragnienia w mózgu) predysponują do występowania zaburzeń w tym obszarze[1]. Dlatego lekarze podkreślają wagę świadomego dbania o spożywanie odpowiedniej ilości wody w tej grupie wiekowej. Na rynku dostępne są produkty dedykowane osobom po 50. roku życia, które skutecznie gaszą pragnienie oraz uzupełniają straty płynów. Stanowią one świetne uzupełnienie diety w witaminę C, magnez, potas, sód i chlorki, czyli minerały odpowiadające za równowagę wodno-elektrolitową. Dodatkowo, potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni oraz w utrzymaniu właściwego poziomu ciśnienia krwi. Magnez z kolei jest pierwiastkiem pozwalającym na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, często towarzyszącego osobom, których organizm doświadcza pierwszych objawów starzenia się.

Na pamięć i koncentrację

Kłopoty z zapamiętywaniem i łączeniem faktów, a także koncentracją to kolejne aspekty procesu starzenia się, z którymi przychodzi mierzyć się osobom po 50. Skutkiem obumierania komórek nerwowych w mózgu jest obniżenie sprawności intelektualnej. Warto podkreślić jednak, że styl życia, jaki prowadzimy ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również sprawność umysłową. Tę ostatnią również możemy trenować oddając się rozrywkom intelektualnym, biorąc aktywny udział w wydarzeniach i projektach społecznych oraz dbając o regularne interakcje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Utrzymywanie więzi społecznych oraz kontaktów interpersonalnych pozwala utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji. Badania dowodzą, że izolacja społeczna i samotność znacząco zwiększają również ryzyko przedwczesnej śmierci.

Po konsultacji z lekarzem procesy życiowe naszego organizmu, w tym mózgu, możemy wspomóc przyjmując preparaty zawierające lecytynę. Substancja ta występuje w wysokich stężeniach w ważnych tkankach ludzkich m. in.: tkance mózgowej, wątrobie, mięśniu sercowym i włóknach nerwowych. Suplementowana w postaci tabletek poprawia strukturę błon komórkowych neuronów wspomagając procesy myślowe, pamięć i koncentrację.

 

Beata Pałac

 

[1] Jadwiga Jośko-Ochojska, Leszek Spandel, Ryszard Brus, Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego [w:] Hygeia Public Health 2014, 49(4): 712-717; za: http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-4-712.pdf

Powrót