Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Wcierki do włosów – sposób na wypadające włosy

Jak stosować wcierki do włosów?

Data publikacji: 19 maja 2017, 02:59
Wcierki do włosów to preparaty, które są prawdziwymi sprzymierzeńcami w walce o piękne i mocne włosy. Doskonale wpływają na porost włosów, ale także pomagają zredukować ich wypadanie. Zalety wcierek doceniały już nasze babki, dziś natomiast na nowo powracają do łask. Warto po nie sięgać szczególnie w okresach, kiedy obserwujemy, że nasze włosy są osłabione, a skóra głowy podrażniona.

Jak działają wcierki do włosów?

Wcierki aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy, co pomaga zapewnić dobre warunki do wzrostu zdrowych i silnych włosów. Wcierki działają bowiem na skórę głowy oraz na cebulki włosowe – twory żywe, od których kondycji zależą wygląd, jakość i liczba włosów. Sam włos jest strukturą martwą, zatem jego budowa, tempo przyrostu i czas życia zależą od jakości cebulki, z której wyrasta. Na jego wygląd już po wyrośnięciu mamy bardziej ograniczony wpływ.

Wcierki są bogate w cenne, biologicznie aktywne składniki, które:

  • odżywiają skórę głowy i cebulki włosów,
  • pobudzają krążenie w skórze głowy, dzięki czemu składniki pokarmowe szybko i sprawnie docierają do cebulek oraz do komórek macierzy odpowiedzialnych za powstanie i kondycję włosów,
  • wspomagają likwidację stanów zapalnych i działają antyseptycznie (tak działają głównie ziołowe wcierki do włosów oparte na alkoholu),
  • przyspieszają regenerację komórek tworzących skórę głowy i cebulki włosowe,
  • wygładzają i nabłyszczają włosy – działają bowiem na dwa sposoby: po pierwsze wnikają poprzez otwarte łuski włosowe do wnętrza włosa, a po drugie ułatwiają zamykanie otwartych łusek keratynowych tworzących zewnętrzną warstwę włosa. Wszystko to sprzyja utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia włosa, jego elastyczności i zadbanemu wyglądowi.

Czytaj: Mocne włosy w 5 krokach

Jak stosować wcierki do włosów?

Po wcierki można sięgać doraźnie lub też stosować je regularnie. Na pewno warto je aplikować, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać, w sytuacjach stresowych, po chorobach oraz kiedy w planach mamy udział w wielkim wydarzeniu i chcemy wyglądać olśniewająco.

Aplikujemy je według wskazań producenta – najlepiej na czystą skórę głowy (skóra może być sucha lub mokra, jednak jeśli stosujemy wcierki tuż po umyciu włosów (Poznaj 6 zasad prawidłowego mycia włosów), należy je odrobinę podsuszyć (Sprawdź, czy prawidłowo suszysz włosy), aby cieknąca z nich woda nie rozrzedzała aplikowanej wcierki) . Jeśli to wcierka w postaci maski lub odżywki przeznaczonej do spłukiwania, nie przedłużamy kontaktu skóry głowy i włosów z preparatem ponad zalecany czas. Pamiętajmy, że wcierki oparte na alkoholu nie powinny być stosowne zbyt często, ponieważ mogą wysuszać skórę głowy. Naturalne wcierki w postaci naparów lub zimnych wyciągów ziołowych (bez dodatku alkoholu) można stosować codziennie – przy każdym myciu włosów. W przypadku niektórych wcierek producenci zaznaczają na opakowaniu zalecenie zrobienia np. tygodniowej przerwy po miesiącu regularnego stosowania preparatu.

Aplikację wcierki połączmy z delikatnym masażem skóry głowy – to znakomicie poprawia wchłanianie składników czynnych. Należy pamiętać, aby szczególnie przy występowaniu silnego łojotoku wykonywany masaż nie był zbyt intensywny.

Czytaj również: Przyczyny wypadania włosów

Wcierki – lepsze ze sklepu czy zrobione własnoręcznie?

Wcierki na porost włosów i na wypadanie włosów mogą mieć bardzo urozmaicony skład. Wcierkę można zrobić samodzielnie lub skorzystać z gotowych propozycji firm kosmetycznych. Wśród preparatów gotowych jest w czym wybierać: w ofercie są produkty płynne lub w postaci masek – te polecane są zabieganym. Jeśli mamy więcej czasu, możemy wcierkę przygotować samodzielnie i wkomponować w nią składniki dobrane indywidualnie, uzyskując w ten sposób preparat optymalnie dopasowany do konkretnych potrzeb. Najprostsza wcierka polega na zaaplikowaniu na skórę głowy letniego naparu ziołowego lub soku pozyskanego na przedwiośniu z brzozy. Wcierki o nieco bardziej skomplikowanym składzie polegają na nałożeniu mieszaniny naparów ziołowych o właściwościach dostosowanych do potrzeb konkretnej skóry głowy ze składnikami innymi, np. przeciwzapalnego rumianku połączonego z przeciwłupieżową pokrzywą i antyseptyczną szałwią czy też nafty kosmetycznej łączonej z sokiem z aloesu i naparem z zielonej herbaty.

Czytaj więcej: Sposoby na rozdwojone końcówki

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót