Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Trening grupowy czy indywidualny? Jaki rodzaj zajęć będzie najefektywniejszy?

Wybierz swój typ zajęć

Data publikacji: 4 lipca 2016, 12:56
Ćwiczyć w grupie, a może z trenerem personalnym? Co niesie za sobą określony rodzaj treningu? Jeżeli wahamy się, czy wybrać trening indywidualny, czy grupowy, zastanówmy się, czego oczekujemy od zajęć i na czym najbardziej nam zależy.

Trening indywidualny

Praca z trenerem personalnym niesie ze sobą wiele zalet. Indywidualne podejście jest nieocenione – zyskujemy opracowany specjalnie dla nas plan treningowy, gdzie uwzględniony zostaje nasz wiek, płeć, aktualna kondycja fizyczna, budowa ciała, stan zdrowia i oczywiście, oczekiwania. Minimalizuje to niebezpieczeństwo wprowadzenia zbyt mało lub za bardzo intensywnego treningu, co może się zdarzyć w przypadku zajęć grupowych. Co więcej, trening indywidualny może być modyfikowany wraz z naszymi postępami i wzrostem formy. Jaki jest efekt? Szybciej i łatwiej osiągamy zamierzony cel.

Największym problemem okazuje się zwykle być… cena. Ćwiczenia z osobistym trenerem to koszt nawet 200 zł za jedne zajęcia. Jeśli zależy nam na regularnych, indywidualnie dobranych ćwiczeniach, możemy poprosić trenera o skomponowanie treningu np. na dwa tygodnie i ćwiczyć samodzielnie. Ten sposób minimalizuje koszty spotkań.

Trening grupowy

Trening w grupie będzie idealny dla osób, które lubią ćwiczyć w większym gronie, wzajemnie się motywować i porównywać swoje postępy. Warto wybrać taką grupę, w której poziom zajęć jest w naszym zasięgu lub wymaga od nas nieco więcej nakładów pracy – tak, aby nie zaniżać swoich możliwości, a wręcz przeciwnie, dążyć do najlepszych. To propozycja dla osób systematycznych i obowiązkowych, potrafiących dostosować się do ustalonego grafiku i – przede wszystkim – innych osób.

Minusem treningu grupowego może być natomiast sama grupa. Niestety, nie mamy gwarancji, że trafimy na pozytywne osoby, które będą nas wspierać. Grupa może równie dobrze działać demotywująco. Jeśli więc z trudem znosimy narzekania innych, spóźnienia lub brak dyscypliny – postawmy na zajęcia indywidualne.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.