Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Teatox – herbaciany detoks

Czy teatox to dobry sposób na odchudzanie?

Data publikacji: 22 czerwca 2018, 10:30
Zwolennicy picia specjalnych mieszanek herbat twierdzą, że mogą powodować one spadek masy ciała, zredukować wzdęcia, oczyszczać organizm z toksyn i widocznie poprawić kondycję naszej skóry. Dieta opierająca się na piciu oczyszczających herbatek może jednak okazać się niebezpieczna. Jakie skutki wywołuje?

Spis treści:

Popularność diet oczyszczających

Diety oczyszczające cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem, a na rynku pojawia się coraz więcej produktów, których zadaniem jest usunięcie toksyn z naszego organizmu. Za wskazania do detoksu uznaje się m.in. zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy, bezsenność lub problemy skórne. Według niektórych specjalistów to sygnały, które wysyła nasz organizm, alarmując o potrzebie oczyszczenia.

Jedną z popularnych ostatnio metod oczyszczających jest detoks herbaciany, zwany teatox. Nazwa pochodzi od słów tea (herbata) i detox. Jego podstawą są mieszanki ziołowe lub ziołowo-owocowe, które z założenia mają oczyścić nasz organizm z toksyn.

Składniki herbat oczyszczających

Na półkach sklepowych znajdziemy szeroki wybór herbat oczyszczających. Dostępne są również kompleksowe zestawy, w których producenci zapewniają odrębne produkty na dzień i na noc. Poranna herbata wypijana przed śniadaniem ma za zadanie wspomóc funkcjonowanie jelit, dodać energii, zmniejszyć apetyt i wspomagać metabolizm. Wieczorna porcja herbaty może według producentów m.in. wspomóc trawienie i wydalanie toksyn z organizmu, ma też działać relaksująco i wyciszająco.

Skład takich mieszanek jest różny w zależności od marki. Najczęściej znajdziemy w nich pokrzywę, ostropest plamisty, rumianek, melisę, czystek, miętę, trawę cytrynową, liście brzozy, yerba mate, łopian, koper włoski i inne dodatki owocowe, które wzbogacają smak mieszanek. Część z tych składników ma funkcje pobudzające, rozgrzewające, wyciszające lub stabilizujące poziom cukru we krwi, co zmniejsza apetyt na pokarmy słodkie. Jednak najważniejsze składniki, z punktu widzenia osiągnięcia celu zakładanego przez producenta, to te, które mają właściwości moczopędne (zwiększające wydalanie moczu) i przeczyszczające. Zioła i herbaty na odchudzanie to produkty, które w krótkim czasie zredukują masę ciała poprzez odwodnienie i przeczyszczenie organizmu. Nie utracimy jednak niechcianej tkanki tłuszczowej, a po zakończeniu kuracji, jeżeli na stałe nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych i stylu życia, masa ciała ponownie wzrośnie.

Herbaty oczyszczające – jak je stosować?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na teatoxing, to powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących długości trwania kuracji oraz ilości wypijanych porcji herbaty na dzień. Pamiętajmy, iż herbata nie może zastąpić wody i innych płynów w naszym całodziennym jadłospisie, ale powinna stanowić jedynie jego uzupełnienie.

Bezpieczeństwo teatox i innych metod oczyszczajacych

Kuracja teatox, jak wszystkie inne, które mają na celu oczyszczenie organizmu, wzbudza wiele kontrowersji. Szeroko rozpowszechnione hasła reklamowe zalecają oczyszczenie naszego organizmu z toksyn, ale z drugiej strony coraz częściej spotykamy się z informacją, iż nie ma podstaw naukowych do przeprowadzania detoksu w takiej formie. Musimy pamiętać, iż nasz organizm skutecznie oczyszcza się sam. Wyjątkiem są zatrucia, np. metalami ciężkimi, kiedy to oczywiście niezbędna jest pomoc lekarza. Kuracje oczyszczające oparte na ziołach moczopędnych i przeczyszczających dają szybkie uczucie lekkości i utraty masy ciała, jednak mogą stać się przyczyną odwodnienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych i niedoboru składników odżywczych.

Coraz częściej zauważa się, iż terapie oczyszczające mają przede wszystkim znaczenie dla zdrowia psychicznego. Funkcję prozdrowotną mogą pełnić jedynie wtedy, gdy połączymy je z dobrze zbilansowaną, pełnowartościową dietą oraz aktywnością fizyczną dostosowaną do naszego stanu zdrowia. A jeżeli chcemy wspomóc nasz organizm w naturalnym oczyszczaniu, pamiętajmy o jego odpowiednim nawodnieniu, najlepiej sięgając po czystą wodę.

Małgorzata Korsar, dietetyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót