Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Tata na urlopie wychowawczym. Dlaczego nie?

Korzyści z podziału opieki nad dzieckiem

Data publikacji: 24 maja 2016, 15:52
Współczesna młoda mama nie musi już odkładać swojej kariery zawodowej na później, ponieważ na urlopie wychowawczym może zastąpić ją tata dziecka. Ojcowie mogą na tych samych prawach skorzystać z urlopu wychowawczego i zostać z dzieckiem w domu.

Ważne pierwsze chwile

Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom do czasu ukończenia przez dziecko 4. roku życia, jednak może trwać maksymalnie 3 lata, w przypadku gdy korzysta z niego jeden rodzic. Nie trzeba z niego korzystać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu rodzice mogą podzielić się opieką nad dzieckiem w pierwszym okresie jego życia i aktywnie uczestniczyć w jego wychowaniu.

Tata w nowej roli

Do tej pory maluch spędzał czas głównie z mamą, dlatego na urlopie wychowawczym tata może to nadrobić i nawiązać głęboką więź ze swoim dzieckiem. Co więcej, taka sytuacja może wpłynąć pozytywnie również na relacje między rodzicami dziecka, ponieważ obie strony dowiedzą się, jaki wysiłek trzeba włożyć, a także ile uwagi poświęcić na wychowanie. Często za decyzją, kto zostanie w domu, stoją kwestie finansowe, warto jednak pamiętać o tym, że młodej mamie, często po długiej nieobecności, łatwiej będzie wrócić do pracy, jeśli będzie wiedziała, że jej dziecko jest w dobrych rękach. W innym przypadku, jeśli dziadkowie nie mieszkają blisko lub są nadal aktywni zawodowo, konieczne byłoby znalezienie dziecku niani lub oddanie go do żłobka.

Przebywając na urlopie wychowawczym, ojciec dziecka może poświęcić mu całą swoją uwagę. Dzięki temu nie przegapi dorastania dziecka, będąc świadkiem zmian, jakie codziennie zachodzą w organizmie malucha. Pierwsze ząbki, nauka siadania na nocniku czy pierwsza samodzielnie zjedzona zupka to momenty wyjątkowe, które już więcej się nie powtórzą, a czas spędzony wspólnie zbliża, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Będąc z dzieckiem na co dzień, młody ojciec może mieć wpływ na jego rozwój, a planując odpowiednio czas, może połączyć zabawę z nauką.

Czas dla siebie i dziecka

W wolnych chwilach, kiedy malec pójdzie spać lub bawi się sam, tata może nadrobić zaległości w ulubionych lekturach lub innych relaksujących zajęciach. Dodatkowo może on zająć się realizacją swoich zaległych planów, na które nie miał czasu, pracując na etacie, np. raz na jakiś czas uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach lub skorzystać z kursów internetowych, dzięki którym po zakończeniu urlopu wychowawczego będzie mógł awansować lub znaleźć lepszą pracę.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót