Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Tachykardia – objawy i konsekwencje dla zdrowia. Co warto o niej wiedzieć?

Data publikacji: 7 października 2023, 15:02
Prawidłowy puls u dorosłego człowieka powinien mieścić się w granicach 60-100 uderzeń na minutę. Co się dzieje, jeżeli ta częstotliwość jest wyższa? Serce bije regularnie, ale w przyspieszonym tempie. Przyczyną takiego stanu są zaburzenia w wytwarzaniu lub przewodzeniu impulsów elektrycznych.

Spis treści:

1. Czy tachykardia jest groźna dla zdrowia i życia?

2. Jakie są jej przyczyny?

3. Jak rozpoznać tachykardię?

4. Dostępne metody leczenia

Czy tachykardia jest groźna dla zdrowia i życia?

Za miarową i rytmiczną pracę serca odpowiada węzeł zatokowy (nazywany naturalnym rozrusznikiem). Gdy jest niewydolny, przedsionki bądź komory przejmują jego zadania. Zdarza się wówczas, że przesyłane znacznie szybciej impulsy przyspieszają pracę serca nawet do 500-600 uderzeń na minutę. Serce pracuje mniej wydajnie, komory nie są całkowicie napełniane. Najgroźniejszą postacią tachykardii jest migotanie komór, które może skutkować zatrzymaniem akcji serca, a w konsekwencji śmiercią.

Jakie są jej przyczyny?

Przyczyny częstoskurczu serca są różne – od podwyższonej temperatury, zmęczenia, braku równowagi elektrolitowej, po masywne krwotoki, choroby tarczycy, nerek, uszkodzone zastawki serca. Tachykardia może być także odpowiedzią na niektóre leki, ale również nerwice, bezsenność, stany lękowe.

Statystycznie, na wystąpienie częstoskurczu przedsionkowego bądź nadkomorowego bardziej narażone są osoby młode, kobiety, zmęczone fizycznie, pijące dużo kawy, nadużywające alkoholu i palące papierosy. Istotne, że wiele z tych przyczyn można wyeliminować.

Dr Anniale Montenero, główny badacz i przewodniczący Oddziału Kardiologii i Centrum Arytmii Multimedica General Hospital, odkrył ścisły związek między Helicobacter pylori (bakterią wywołującą chorobę wrzodową żołądka) a migotaniem przedsionków. Podanie odpowiednich chemioterapeutyków, likwidujących bakterię, niweluje zarówno dolegliwości gastryczne, jak i kardiologiczne.

Jak rozpoznać tachykardię?

Choroba nie ma charakterystycznych symptomów. Może to być przewlekłe osłabienie, omdlenia, czasami duszność. Niekiedy zdarzają się napady kaszlu, mroczki przed oczami, zawroty głowy. Kluczowe w diagnostyce są podstawowe badania, jak elektrokardiogram (EKG) i Holter rejestrujący całodobowo pracę serca.

Dostępne metody leczenia

Podstawowa terapia to podawanie leków spowalniających pracę serca. Należą do ich beta-blokery, blokery kanału wapniowego oraz inne przeciw arytmii. Jako terapię uzupełniającą można włączyć określone surowce ziołowe. Jednym z nich jest głóg, podawany zarówno w formie tabletek, jak i płynnych wyciągów. Zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, a procyjanidyny oligomeryczne (związki wielofenolowe) obniżają łagodnie ciśnienie tętnicze krwi. Badania kliniczne wykazały, że regulują one również częstość pracy serca.

Innym stosowanym surowcem zielarskim jest serdecznik. W warunkach domowych wskazane jest sporządzanie z niego naparu lub nalewki. Zarówno głóg, jak i serdecznik, są składnikami leków i suplementów diety o działaniu uspokajającym i hipotensyjnym.

Ważnymi minerałami, regulującymi pracę serca, jest magnez i potas. Ich niedobór może objawiać się zburzeniami rytmu. Należy pamiętać o tym, że określone grupy leków, jak np. diuretyki, wypłukują z organizmu wspomniane pierwiastki, dlatego wymagane jest ich uzupełnienie.

Jeżeli farmakoterapia nie daje efektów, sięga się po bardziej inwazyjne terapie. Stosuje się ablację, kardiowersję, a w ciężkich przypadkach zakłóceń rytmu serca, czasowego braku impulsów lub zaburzeń w ich przewodzeniu – wszczepienie symulatora [1].

Innym urządzeniem jest stymulator resynchronizujący. Odpowiednie zaprogramowanie urządzenia pozwala na synchronizację skurczu prawej i lewej komory, dającą poprawę pracy serca o około 20% [2].

Częstoskurcz przedsionkowy bądź zatokowy nie zawsze wymaga ingerencji lekarskiej. Stosuje się również metody alternatywne, jak manewr Valsalvy, polegający na wydmuchiwaniu powietrza przez nos przy zamkniętych nozdrzach. Oczywiście nie jest to metoda dla każdego.

Tachykardia jest poważnym schorzeniem, wymagającym diagnostyki i leczenia. Ważne, aby oprócz farmakoterapii wdrożyć zmiany w diecie i sposobie życia. Zalecany jest umiarkowany ruch oraz dieta bogata w owoce, warzywa, ryby i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Istotna jest również higiena psychiczna oraz zachowanie balansu między pracą i odpoczynkiem.

 

Źródło:

1. https://www.hellozdrowie.pl/tachykardia-przyczyny-i-objawy-jak-przebiega-leczenie-zaburzen-rytmu-serca/

2. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,leczenie-arytmii---przewodnik-dla-pacjenta,artykul,1669028.html

 

Powrót