Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Szaleństwa na stoku bez kontuzji. Jak ograniczyć ryzyko urazu stawu kolanowego?

Bezpieczna jazda na nartach

Data publikacji: 29 grudnia 2016, 12:10
Narciarstwo jest sportem urazowym, a na kontuzje najbardziej narażone są kolana. Jedną z przyczyn jest nieodpowiednio dobrany sprzęt, który zamiast ułatwiać wykonywanie sportu, zwiększa obciążenie stawów. Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej na co dzień i siedzący tryb życia, a w efekcie ruszanie na stok bez porządnego przygotowania. Z pewnością ryzyka kontuzji nie da się całkiem wyeliminować, ale można je ograniczyć.

Czynniki kontuzjogenne

Warto wiedzieć, że co trzecia kontuzja narciarska to właśnie uraz stawu kolanowego. Większość kontuzji dotyczy więzadeł, a także łąkotki.

Do przeciążeń stawu kolanowego często dochodzi u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i decydują się na wyjazd na narty bądź rozpoczynają trenowanie innego sportu zupełnie bez przygotowania. Według badań, ponad 90% narciarzy to amatorzy, charakteryzujący się niskim poziomem aktywności fizycznej. Do kontuzji dochodzi z powodu błędów technicznych niedoświadczonego narciarza.

Nie mniejsze znaczenie mają też czynniki terenowo-pogodowe, takie jak kiepski stan trasy zjazdowej czy warunki śniegowe (np. ogromne opady śniegu, utrudniające widoczność).

Jako ciekawostkę warto dodać, że statystycznie kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni ulegają kontuzjom kolana. Tłumaczy się to słabym umięśnieniem ich ud. Panom z kolei częściej przytrafiają się obrażenia głowy i tułowia, co spowodowane jest agresywną jazdą po stoku.

Jak zapobiegać kontuzjom?

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji kolana, warto pamiętać o aktywności fizycznej przez cały rok, nie tylko w czasie sezonu zimowego. Codzienny trening wzmocni nasze stawy i mięśnie, a także pomoże nam poprawić koordynację oraz wytrenować cechy motoryczne.

Nie należy zapominać o odpowiedniej diecie. Zalecany jest błonnik, tłuste ryby (np. makrela czy łosoś), warzywa i owoce. Nie powinno się natomiast spożywać w nadmiarze tłustych wędlin i serów.

Kontuzja kolana jest bardzo powszechna u narciarzy. Warto jednak zająć się urazem na poważnie i udać do dobrego ortopedy, który przedstawi nam plan rehabilitacji. W przeciwnym razie może dojść do trwałego ograniczenia sprawności stawu, a to przekreśli szansę na białe szaleństwo w przyszłości.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót