Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Suchość pochwy

Problem, który dotyczy wielu kobiet

Data publikacji: 6 maja 2021, 08:53
Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyczy wielu kobiet – według badań może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Ścianki pochwy zbudowane są z nierogowaciejącego nabłonka, w którym znajdują się gruczoły produkujące śluz. Zapewnia on odpowiednie środowisko, utrzymuje nawilżenie i poprawia elastyczność. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy śluzu jest za mało?

Spis treści:

Suchość pochwy występuje, gdy jej ścianki nie są odpowiednio nawilżone przez śluz. Gdy jest go za mało, pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości – pieczenie, swędzenie, ból podczas stosunku. Suchość pochwy jest również przyczyną zanikania nabłonka pochwy – staje się cienki, kruchy, pojawiają się w nim krwawiące mikroranki i pęknięcia, które stanowią drogę do wnikania drobnoustrojów.

 

Suchość pochwy – przyczyny

Suchość pochwy może być objawem różnych schorzeń, dlatego warto skonsultować ten problem z ginekologiem, który dopasowuje odpowiednią terapię, podawaną doustnie lub dopochwowo. Do najczęstszych przyczyn suchości pochwy należą: menopauza i związane z nią zmiany hormonalne, które wpływają na budowę nabłonka wyścielającego pochwę, ciąża, poród, karmienie piersią, stany po zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy, stany po chemioterapii i radioterapii, stres, palenie wyrobów tytoniowych, faza cyklu, niektóre leki (stosowane przy leczeniu m.in. depresji, cukrzycy czy astmy), niektóre środki antykoncepcyjne, infekcja intymna, np. bakteryjna lub grzybicza. Na niedostateczne wydzielanie estrogenów, które odpowiadają za produkcję śluzu, mogą mieć wpływ także nieodpowiednia dieta, nadmiernie perfumowane środki higieniczne, wkładki czy nawet środki do prania.

 

Suchość pochwy w ciąży i po porodzie

W okresie ciąży suchość pochwy może wynikać ze zmian hormonalnych – należy wtedy stosować globulki, tabletki lub żele dopochwowe. Ich wybór warto skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ skład preparatów musi być bezpieczny dla mamy i dziecka. W ciąży powinno się unikać także produktów zawierających afrodyzjaki, ponieważ mogą działać drażniąco i wywołać alergię. Suchość pochwy jest również częstą dolegliwością poporodową – występuje ze względu na duże obciążenie organizmu i rany powstałe podczas porodu. Zaleca się w tym przypadku odpoczynek i wstrzymanie od aktywności seksualnej, aby dać czas organizmowi na regenerację.

 

Objawy

O niewystarczającym nawilżeniu pochwy świadczą: uczucie suchości, swędzenie i pieczenie sromu oraz pochwy, odczuwalne nawet przy chodzeniu. Do częstych objawów należą także dyskomfort przy stosunku, infekcje i upławy. Suchość pochwy może powodować równie uczucie kłucia, nieprzyjemnego ucisku lub pulsowania w pochwie oraz problemy z układem moczowym (np. częste parcie na mocz).

 

Leczenie

W aptekach można znaleźć wiele preparatów, które mogą pomóc rozwiązać problem suchości pochwy, w tym środki bez recepty. Należą do nich: preparaty z działającymi miejscowo estrogenami, preparaty, które nie zawierają hormonów, np. globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym, rozmaite żele i kremy, które nawilżają pochwę i przywracają jej naturalne pH. Ważną rolę będą pełnić również żele nawilżające, które powinny być wyprodukowane na bazie wody i zawierać takie substancje jak: kwas mlekowy, kwas hialuronowy, bakterie kwasu mlekowego, glikogen, lipidy. Zarówno żele, jak i globulki należy stosować do środka pochwy, nie tylko przy jej ujściu.

Jeśli stosowanie wymienionych preparatów nie przynosi poprawy, należy zasięgnąć porady ginekologa.

 

Co powinnaś wiedzieć o lubrykantach?

Przy suchości pochwy niezbędne jest stosowanie lubrykantów. W tym przypadku powinnyśmy stawiać na preparaty ze sprawdzonych źródeł o pewnym składzie.

Zwracajmy uwagę na skład preparatów, przede wszystkim na takie substancje jak: kwas hialuronowy, pałeczki mlekowe, lipidy i glikogen. Nawilżają one pochwę, działają kojąco oraz poprawiają mikrobiologiczne środowisko pochwy.

 

Ewa Koczwara

Powrót