Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Jak zmniejszyć stres u dziecka i wesprzeć je przed ważnym egzaminem?

Poznaj sposoby na stres u dziecka przed ważnym egzaminem oraz jakie są objawy stresu u dziecka

Data publikacji: 4 lutego 2016, 15:40
Testy, zaliczenia, sprawdziany – form sprawdzania wiedzy uczniów jest wiele, jednak każda z nich oznacza duży stres dla dziecka. Jak pomóc pociechom przejść przez trudny etap przygotowywania się do egzaminu? Wbrew pozorom rola rodziców jest tutaj bardzo duża. Przede wszystkim należy zminimalizować stres u dziecka i pokazać mu, jak radzić sobie z nadmiarem emocji. Taka pomoc przyda się zwłaszcza najmłodszym dzieciom, dla których pierwsze sprawdziany są bardzo stresującymi wydarzeniami. Warto zatem wesprzeć je w tych chwilach, a tym samym nauczyć je radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Stres u dziecka – objawy stresu u dziecka – rodzinazdrowia.pl

Jakie są objawy stresu u dziecka?​

Każdy egzamin stanowi ważne wydarzenie w życiu dziecka, bowiem od niego zależy nie tylko ocena końcowa z danego przedmiotu, ale także dalsza edukacja ucznia. Jeden test decyduje o tym, czy nasza pociecha dostanie się do wymarzonej szkoły lub też czy podejmie upragnione studia. Już od najmłodszych lat uczniowie regularnie podchodzą do różnego typu testów, które nie tylko mają sprawdzić ich wiedzę, ale również nauczyć ich radzenia sobie w stresujących sytuacjach. No właśnie – stres. Nieodłączny element każdego egzaminu. Jakie są objawy stresu u dziecka? Przede wszystkim mogą to być bóle głowy, biegunka, kłopoty żołądkowe, ale także nadmierna nerwowość, problemy z koncentracją czy też zaburzenia snu. Tak naprawdę każdy organizm jest inny i objawy stresu u dziecka mogą przybierać różną formę, dlatego warto obserwować swoją pociechę i wyciągać wnioski z jej zachowania.

Stres u dziecka również jest problemem rodziców

jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem - rodzinazdrowia.plWszyscy wiemy, że stresująca atmosfera w domu nikomu nie wychodzi na dobre. Warto zatem pomóc dziecku przed ważnym egzaminem. Nie jest ważne, czy nasza pociecha ma 7 czy 18 lat – za każdym razem potrzebuje wsparcia psychicznego od najbliższych. Przede wszystkim nie potęgujmy stresu u dziecka. Nawet jeśli nie jest ono najzdolniejszym uczniem, to nie mówmy mu, że sobie nie poradzi lub nie jest zdolne. Straszenie dziecka poprawką też nie ułatwi mu przygotowań do egzaminu. Pamiętajmy – mimo że problemy dzieci wydają nam się czasami błahe, to przecież każdy z nas przechodził przez ten etap życia i wie, że dobre słowo potrafi dodać otuchy i zmobilizować do dalszej nauki.

Sprawdzony sposób na stres u dziecka​

jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem - rodzinazdrowia.plCzy istnieje sprawdzony sposób na stres? Warto wypróbować kilka metod, aby pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas. Oprócz słów otuchy przyda się także pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków domowych, aby uczeń miał wystarczającą ilość czasu na naukę. Jednym z najlepszych sposobów na stres jest... relaks. Zarwane noce i godziny spędzone nad książkami mogą spowodować problemy z koncentracją. Warto zatem zaplanować dziecku przerwę na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Już 30 minut spędzone poza domem dotleni organizm i wpłynie na szybkość i jakość uczenia się. Poza tym podczas ćwiczeń zwiększa się liczba endorfin w organizmie, czyli hormonów szczęścia. Warto zatem zadbać o dobry humor dziecka i jego zdrowie. Stres u dzieci może także zostać zminimalizowany przez odpowiednią muzykę (np. klasyczną), która wpływa na koncentrację i przyswajanie informacji.

Pokonaj stres u dziecka!​

Problemy dzieci podczas nauki spędzają ci sen z powiek? Odpowiednie przygotowanie do egzaminu pomoże wyeliminować stres u dziecka. Uczeń, który wie, że przyswoił materiał, jest bardziej pewny siebie. Warto zatem zaoferować swoją pomoc w ustalaniu planu nauki czy też przy odpytywaniu z danego materiału. Jeśli dziecko jest wzrokowcem, z pewnością przydadzą mu się notatki w postaci wykresów czy obrazków. Wszelkie objawy stresu u dziecka w postaci kłopotów żołądkowych zminimalizujemy za pomocą odpowiednich leków. Należy także zadbać o odpowiednią dietę – orzechy, pestki słonecznika, warzywa, owoce i ryby zapewnią energię do dalszej nauki i pomogą zmniejszyć stres u dzieci. Nie da się ukryć, że najlepszym sposobem na stres jest odpowiednia dawka ruchu oraz snu, zwłaszcza na kilka dni przed egzaminem.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.