Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Sól himalajska – czy warto zamienić ją z solą kuchenną?

Czy sól himalajska jest zdrowa?

Data publikacji: 24 maja 2017, 01:15
Sól himalajska wydobywana jest w Pakistanie, leżącym u podnóża Himalajów – na terenach, gdzie w czasach prehistorycznych znajdował się ocean. W sprzedaży dostępna jest w różnym przedziale kolorystycznym: od białego, po jasnoróżowy oraz ciemnoczerwony, który zależy w głównej mierze od zawartości w niej żelaza (im jest go więcej, tym sól ma intensywniejsze zabarwienie).

Sól himalajska – zalety i opinie

Główną zaletą soli himalajskiej jest przede wszystkim obecność wielu cennych minerałów oraz pierwiastków śladowych, które nie są obecne w oczyszczonej soli kuchennej. Występujące w niej aż 84 minerały wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, a ich postać sprawia, że są niezwykle dobrze przez nas wchłaniane i metabolizowane. Sól himalajska jest produktem nierafinowanym i nieprzetworzonym. W porównaniu do soli morskiej, w pełni pozbawiona jest wszelkich zanieczyszczeń i wzbogaceń chemicznych. Obecnie uważana jest za najczystszą i najzdrowszą sól na świecie.

Właściwości i zastosowanie soli himalajskiej

Włączenie soli himalajskiej do posiłków może pomóc nam wyrównać niedobory składników mineralnych. Oprócz celów spożywczych znalazła zastosowanie w przygotowaniu kąpieli solankowych o właściwościach upiększających, a także łagodzących dolegliwości skórne. Ponadto możliwe jest przygotowanie z niej solanki do picia oraz płukanki solankowej, mających swoje przeznaczenie np. w leczeniu bólu gardła oraz zatok. Z kolei okłady z soli himalajskiej doskonale sprawdzają się przy chorobach skóry, tj. trądzik, łuszczyca i grzybica.

Jaka jest zalecana dzienna dawka soli?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienna podaż soli nie powinna przekraczać 5 g na osobę dorosłą, co równa się płaskiej łyżeczce do herbaty. Wśród dzieci i młodzieży podaż powinna być niższa i mieścić się w zakresie od 1,9 do 3,75 g na dobę. Rzeczywiste spożycie soli na świecie jest zdecydowanie większe, z czego w Polsce niemal 2-3 razy przewyższa wyżej opisaną normę.

Czytaj również: Sól a zdrowie

Rola sodu w organizmie człowieka

Sód jest podstawowym elektrolitem organizmu człowieka oraz posiada wiele cennych funkcji, m.in. jest odpowiedzialna za równowagę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową, a także bierze udział w funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. 1 g sodu odpowiada 2,5 g soli. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na sód zwiększa się w wyniku wzrostu aktywności fizycznej bądź temperatury otoczenia.

Sól to substancja występująca wszechobecnie w przyrodzie i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mimo to jednocześnie bywa czynnikiem biorącym udział w rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego w jej spożyciu warto zachować umiar i starać się nie przekraczać zalecanej przez WHO dawki, niezależnie od tego, po który rodzaj soli sięgamy. Sól himalajska jest bardzo dobrym zamiennikiem soli warzonej, jednak przed dokonaniem takiej zamiany powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy pożywienie, które wybieramy, jest wystarczająco bogate w jod (pierwiastek, którym wzbogacana jest sól kuchenna), aby uniknąć jego niedoboru w diecie.

Czytaj również: 5 produktów, które zawierają sól, choć wielu z nas o tym nie wie

Małgorzata Cyran

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również