Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Sól a zdrowie

Czy sól szkodzi zdrowiu? Poznaj objawy nadmiaru soli w organizmie i jak sól wpływa na organizm

Data publikacji: 9 lutego 2016, 14:54
Chlorek sodu – znany każdemu pod nazwą zwyczajową sól kuchenna – gości na naszych stołach od początku ludzkości, bez niej nie ma życia. Jednak jaki jest związek pomiędzy solą a zdrowiem? Wielu z nas nie wyobraża sobie nie posolić jajka czy pomidora. To prawda, że sól podkreśla smak potraw. Jednak warto przekalkulować w kwestii „sól czy zdrowie”, zastanowić się, czy nie lepiej zmienić przyzwyczajenia i zrezygnować z sięgnięcia po kolejną szczyptę, gdyż sól w nadmiarze niezwykle szkodzi naszemu organizmowi.
Sól a zdrowie – czy sól szkodzi – rodzinazdrowia.pl

Czy sól szkodzi? Sól a zdrowie – podstawowe fakty

Z roku na rok świadomość społeczeństwa na temat konieczności dbania o zdrowie i przestrzeganie prawidłowej diety jest coraz większa. Zatem na pewno wielu z nas zastanawia się, czy sól szkodzi. Sól potrzebna jest naszemu organizmowi, odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowej organizmu oraz reguluje jego gospodarkę wodną. Jednym z domowych sposobów zapobiegania odwodnienia przy biegunkach jest właśnie podanie pacjentowi lekko osolonej, przegotowanej wody. Jednak niestety nadmierne spożywanie chlorku sodu ma sporo negatywnych skutków dla naszego zdrowia. 

Sól – biała śmierć

Ten znany od wieków minerał zyskał sobie niezbyt pochlebny przydomek „białej śmierci” czy też „cichego zabójcy”, a wszystko to za sprawą jego wpływu na nasze zdrowie oraz dużej ilości zawartej w przetworzonym pożywieniu, po które często z braku czasu sięgamy. Tak się bowiem składa, że sól, którą spożywamy, to nie tylko ta z solniczki – jest jej też dużo w różnych produktach spożywczych. Dlatego powinniśmy unikać jedzenia wysokoprzetworzonego, ograniczyć spożycie konserw, żółtego sera, wędlin, ryb wędzonych i różnego rodzaju przekąsek typu chipsy, paluszki, orzeszki solone.

Nadmiar soli w organizmie – objawy

Instytut Żywności i Żywienia ostrzega, że nadmiar soli w organizmie ma poważne objawy. Zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie, może powodować powikłania  takie jak udar mózgu, niewydolność i zawał serca. Sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Uznaje się, że jest odpowiedzialny za występowanie nadwagi i otyłości, a także nowotworów żołądka. W takim razie czym zastąpić sól w kuchni? Najlepiej świeżymi i suszonymi ziołami bądź solą niskosodową, wysokopotasową albo nieoczyszczoną solą morską.

Magdalena Matysiak-Płoszaj

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również