Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Skarpetki sportowe – must have każdego sportowca czy zbędny gadżet?

Zalety i wady skarpetek sportowych

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 15:06
Na półkach sklepów sportowych znajdziemy masę gadżetów, których zadaniem jest wspomóc nas w uprawianiu sportów poprzez np. liczenie spalonych kalorii, mierzenie pokonanego dystansu czy ochronę twarzy przed mrozem. Wśród tych udogodnień znaleźć możemy także skarpetki przeznaczone do różnych aktywności fizycznych. Czy warto w nie zainwestować? Przedstawiamy argumenty przemawiające za oraz przeciw skarpetkom sportowym.

Skarpetki sportowe jako hit

Przepuszczalność powietrza, duża wytrzymałość wynikająca ze specjalnych materiałów używanych do ich wykonania, wysoki komfort użytkowania – to najczęściej wymieniane zalety skarpet sportowych. Są one tworzone tak, by zabezpieczać stopy przed odciskami, otarciami, odparzeniami. To szczególnie ważne dla osób, które regularnie uprawiają sport. Codzienne treningi, np. biegowe, nie skutkują wtedy wspomnianymi wcześniej nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podczas chłodów chronią przed mrozem, kiedy jest ciepło – świetnie wentylują stopy. Wchłaniają nieprzyjemne zapachy, zapewniając ich właścicielom swobodę użytkowania. Niewątpliwą zaletą jest ich uniwersalność. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty – od trekkingu, poprzez fitness, po jazdę na rowerze lub na nartach. Zwolennicy ekologii mogą również nabyć specjalne skarpetki sportowe wykonane częściowo z surowców wtórnych. Według wielbicieli owego rozwiązania, każdy szanujący się sportowiec powinien mieć je w swojej szafce.

Skarpetki sportowe jako kit

Niewątpliwym minusem skarpet sportowych jest ich cena. Jedna para może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. To duży wydatek dla osób, które traktują aktywność fizyczną wyłącznie w sposób rekreacyjny, a nie profesjonalny. Jeszcze niedawno sportowcy obywali się bez tego typu gadżetów, a osiągali wcale nie gorsze rezultaty niż współcześni wyczynowcy. Wiele osób uprawia sport w zwykłych, tradycyjnych bawełnianych skarpetach i nie skarży się na odciski, bóle, zwiększoną potliwość stóp. Czy więc rzeczywiście sportowe skarpetki tak znacząco różnią się od standardowych? Odpowiedź pozostawiamy do rozważenia!

Joanna Brzykcy

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót