Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Sen jogina – czyli po co praktykować jogę nidra?

Tajemnicza joga snu

Data publikacji: 19 kwietnia 2018, 09:30
Joga to nie tylko zestaw ćwiczeń fizycznych, ale również sposób na osiągnięcie oczekiwanego stanu umysłu, który umożliwia nam doświadczanie własnego ja. Jogę praktykuje wiele znanych gwiazd na świecie, zapewniając, że dzięki niej mogą pochwalić się nienaganną sylwetką. Joga pozwala również na wyciszenie, a także zrelaksowanie się, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie. Jedną z jej technik jest joga nidra. Nidra oznacza sen, zatem joga nidra to joga snu.

Spis treści:

Joga nidra to zestaw ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które pomogą nam wyciszyć się, a także w pełni poznać siebie. Dzięki tej metodzie będziemy w stanie doświadczyć wszystkiego, co w danym momencie pojawia się w obrębie naszego ciała, ducha i umysłu.

Czym jest joga nidra?

Podstawowym zadaniem jogi nidra jest osiągnięcie przez nas stanu, który jest przeciwny napięciu – dzięki niej powinniśmy zatem czuć się rozluźnieni, odprężeni, a także odczuwać wewnętrzny spokój, równowagę i dystans do otaczającego nas świata. Joga nidra nazywana jest z tego powodu jogą snu psychicznego – pomaga osiągnąć pełną relaksację. Sen psychiczny to sposób wycofania się przez nas ze świata wrażeń, który jest przez nas kontrolowany. Człowiek doświadczający tego stanu znajduje się na granicy świata zewnętrznego i psychicznego. Można powiedzieć zatem, że joga nidra dotyczy technik kontrolowania wszelkich bodźców, które płyną do nas z zewnątrz. Dawniej wierzono, że za pomocą jogi nidra możliwe jest przezwyciężenie swojej karmy. Karma oznacza nasze działania, a samskaranawyki i wrażenia, które są zakorzenione głęboko w naszym umyśle. Dzięki medytacji zgodnie z technikami jogi nidra można odnaleźć te elementy samskary, które stale sprowadzają nas na złą drogę i uwolnić się od nich.

Medytacja poprzez jogę

We współczesnym świecie natłok informacji, a także związanych z nimi przemyśleń sprawia, że czujemy potrzebę bycia w ciągłej gotowości do odbioru kolejnych, nowych bodźców. Wszystko to prowadzi do ciągłego napięcia zarówno mięśniowego, jak i psychicznego. Relaksacja w ramach jogi nidra pozwoli nam stopniowo ograniczyć napływające z zewnątrz bodźce, a także skupić się na tym, co możemy zaobserwować wewnątrz siebie, wewnątrz naszego umysłu i ciała. Dzięki temu możemy nauczyć się, jak bronić swoje ciało i umysł przed męczącym i wyczerpującym stanem napięcia. Jogę nidra nazywa się snem jogina, ponieważ interpretuje się sen jako stan, w czasie którego nasze zmysły przestają funkcjonować. Z kolei zmysły, które są odłączone od bodźców podczas snu, nie utrzymują kontaktu ze światem zewnętrznym. Dzięki temu nasz umysł, będący w stanie wyciszenia, ma szansę na poznawanie siebie.

Przygotowanie do jogi nidra

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z jogą nidra, musimy uzbroić się w cierpliwość, a także znaleźć czas i miejsce, aby rozpocząć systematyczne ćwiczenia. Miejsce nie może być przypadkowe, powinno być ciche, a także odpowiednio odizolowane, aby zapewnić nam spokój. Chodzi tutaj zarówno o odizolowanie się od hałasu, ale także od codziennych spraw, które często zaprzątają nam głowę. Zaleca się pozycję leżącą na plecach (savasana) – najbardziej sprzyja ona relaksacji. Same ćwiczenia mają charakter psychiczno-fizyczny. Polegają m.in. na skupieniu uwagi na bardzo określonych miejscach ciała, wskazywanych przez instruktora. Konkretne punkty mają w ten sposób ulec rozluźnieniu (zaczynając od miejsca między brwiami, stopniowo obejmując całe ciało).

Korzyści płynące z uprawiania jogi nidra

Dzięki praktykowaniu jogi nidra możemy nauczyć się osiągać stan relaksacji, który pozwoli naszemu organizmowi zregenerować się, powrócić do stanu równowagi – homeostazy. Aby udało nam się to zrobić, musimy odpowiednio rozluźnić nasze ciało, a także umysł. Ćwiczenia te możemy nazwać aktywnym relaksem – okazuje się, że 30 minut jogi nidra da nam efekt porównywalny do 4-godzinnego snu. Jeśli czujemy, że codzienne problemy, stres, a także dotychczasowe nawyki szkodzą naszemu zdrowiu, a dodatkowo z ich powodu nie możemy osiągnąć celów, o których marzymy, warto zacząć pracować nad zmianą. Dzięki osiągnięciu stanu pełnej relaksacji możemy zwiększyć swoją samoświadomość, a także nawiązać głębszą relację z naszą podświadomością.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót