Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Sekrety skutecznego trekkingu

Na czym polega trekking?

Data publikacji: 10 czerwca 2016, 15:44
Trekking – podobnie jak mylony z nim nordic walking – opiera się często na marszu z kijkami. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nordic walking to specjalna technika marszu wypracowana przez narciarzy biegowych. Z kolei trekking to raczej wyprawa i to najczęściej w dość trudnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Czym jest trekking?

Termin „trekking” wziął swój początek od afrykańskiego plemienia Burów. W latach 30. i 40. XIX wieku Burowie zdecydowali się opuścić swoją ojczyznę, uciekając przed jarzmem brytyjskich kolonizatorów. Ich wędrówka w poszukiwaniu nowych ziem zwana jest właśnie „Wielkim Trekiem”. Dzisiaj mianem trekkingu określamy dalekie wyprawy w trudnych warunkach, zwykle piesze, po górskich terenach – część definicji uwzględnia jednak także długie wycieczki rowerowe lub na kajakach. Trekking w bardziej ekstremalnej formie uprawiać można także w warunkach tropikalnych lub pustynnych. Wyróżniamy również trekking lodowcowy, polarny, rzeczny, na bagnach, a nawet na… wulkanach.

Najpopularniejszą formą trekkingu są wyprawy górskie (tzw. trekking klasyczny, górski), a kijki, które są istotnym elementem tego sportu, wspomagają takie wędrówki. Pozwalają utrzymać równowagę podczas marszu, odciążając jednocześnie stawy. To wyczynowy typ sportu, nie dla każdego – może sprawiać trudność osobom mniej sprawnym fizycznie lub starszym.

Jak się przygotować?

Trekking wymaga solidnego przygotowania pod względem fizycznym. Osoby, które na co dzień nie uprawiają żadnych sportów, mogą mieć problemy z pokonaniem wymagającej trasy. Dlatego przed wyprawą warto zadbać o swoją formę. Polecany jest zwłaszcza nordic walking, który pozwala na równomierną pracę wszystkich mięśni.

Wycieczkę należy także dokładnie zaplanować. Musimy wziąć pod uwagę trudność trasy i warunki pogodowe, które zawsze mogą nas zaskoczyć. Nie obędzie się więc bez dokładnej mapy terenu. Podstawą są wygodne buty, które przetrwają zarówno ulewy, jak i sprawdzą się w palącym słońcu. Pamiętajmy też o tym, że w czasie wyprawy cały nasz dobytek zmuszeni jesteśmy zmieścić w plecaku, który następnie będziemy dźwigać na plecach przez długie godziny. Spakujmy do niego tylko niezbędne rzeczy, takie jak apteczka, płaszcz przeciwdeszczowy, woda czy żywność. Jeśli dostatecznie zadbamy o każdy szczegół, trekking z pewnością okaże się niezapomnianym przeżyciem i wspaniałą przygodą.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót