Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Sekrety diety Montignaca

Dieta Montignaca – jakie są zasady? Poznaj przykładowe menu diety Montignaca

Data publikacji: 22 czerwca 2016, 12:01
W pogoni za idealną sylwetką, chęcią poprawy samopoczucia i zdrowia, poszukujemy nowych rozwiązań, testujemy i szukamy odpowiedniej dla siebie diety. Okazuje się, że wcale nie trzeba obsesyjnie liczyć kalorii i mieć wyrzutów sumienia po każdym większym posiłku. Wystarczy wprowadzić niewielkie modyfikacje, a mianowicie trzymać się zasad diety Montignaca, aby odkryć sekret zdrowia i pięknej sylwetki. Michel Montignac – autor książek „Dieta dla biznesmena” oraz „Jeść, aby schudnąć” – uczy nas, jak układać swój jadłospis, aby się nie głodzić i cieszyć się zgrabną figurą i zdrowiem. Dieta ta jest polecana osobom, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów. Stosowana jest także w profilaktyce chorób serca i cukrzycy. Żelazne zasady diety Montignaca opierają się na wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Dieta Montignaca – zasady, efekty – przykładowe menu – rodzinazdrowia.pl

Dieta Montignaca - zasady układania jadłospisu ​

Metoda Montignaca podzielona jest na dwie fazy. Pierwsza nastawiona jest na utratę masy ciała i trwa do momentu, aż nie zgubimy nadmiarowych kilogramów. Podstawą menu są produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli poniżej 50. Druga faza to faza stabilizacji prawidłowej masy ciała, wiąże się z nowymi nawykami żywieniowymi oraz wprowadzenie do diety części niedozwolonych w pierwszej fazie produktów. W diecie Montignaca jadłospis w pierwszej fazie składa się z trzech posiłków – dwóch węglowodanowych i jednego tłuszczowego – zjadanych regularnie co 3-4 godziny. Wybieramy tzw. dobre cukry, owoce jemy na czczo, a posiłki komponujemy na węglowodanowo-tłuszczowe lub tłuszczowo-białkowe. Podczas drugiej fazy nadal korzystamy z indeksu glikemicznego, opierając nasz jadłospis na produktach IG poniżej 50, ale przestaje nas obowiązywać zasada podziału na posiłki tłuszczowe i węglowodanowe.

Zaskakujące efekty a dieta Montignaca​

Liczne badania potwierdzają skuteczność metody, a efekty diety Montignaca przemawiają same za siebie. Dieta ta jest skutecznym sposobem na utratę masy ciała, pozwala uniknąć efektu jo-jo. Ponadto potwierdzono jej korzystny wpływ na nasze zdrowie, stwierdzono również poprawę parametrów u osób cierpiących na takie choroby jak cukrzyca czy otyłość oraz z podwyższonym cholesterolem. Dieta ta wyrównuje poziom glukozy we krwi, reguluje pracę trzustki, a także zapobiega chorobom serca. Zatem jest dobrą propozycją dla osób zdrowych, które troszczą się o dobrą formę, jak i dla osób borykających się z nadwagą czy cukrzycą.  

Dieta Montignaca – przykładowe menu

Menu diety Montignaca można tworzyć samemu, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z gotowych propozycji. Przedstawiamy przykład menu detox.

Przykład menu detox

Śniadanie

  • Sok z jednej cytrynyDieta Montignaca - zasady i efekty - rodzinazdrowia.pl
  • 5-6 suszonych śliwek
  • Chleb pełnoziarnisty
  • Dżem
  • Herbata zielona

Lunch

  • Awokado z winegretem
  • Pierś z kurczaka z estragonem pieczona w folii
  • Gotowane marchewki
  • Ananas

Obiad

  • Kapuśniak
  • Makaron Tagliatelle z sosem pistou
  • Mango

Jakie produkty jeść na diecie Montignaca?​

Jak już wspominano wcześniej, złotą zasadą jest zwracanie uwagi na indeks glikemiczny diety oraz niełączenie tłuszczów z węglowodanami. A więc jakie produkty jeść na tej diecie? W myśl zasady, w jadłospisach diety Montignaca do węglowodanów zalicza się: chleb z pełnego przemiału, makaron durum, ryż ciemny, kasze oraz białko jaja. Natomiast produkty tłuszczowe to mięso, żółtko jaj, sery tłuste, śmietana powyżej 18%. Według zasady diety Montignaca należy wyeliminować z diety tzw. złe węglowodany: cukier, białą mąkę, biały ryż i ziemniaki. Mięso, tłuste wędliny i masło należy zastąpić rybami oraz oliwą z oliwek. Chudy nabiał, np. jogurt czy kefir, zawsze stosujemy do posiłków z węglowodanami. Metoda Montignaca - bezpieczna i skuteczna - rodzinazdrowia.plŻeby efekty diety Montignaca były widoczne, nie powinno się spożywać słodkich owoców przed snem, a jabłka i gruszki powinno się jeść najlepiej na czczo ok. 40 minut przed śniadaniem. W metodzie Montignaca dąży się do odzwyczajenia się od słodkiego smaku, dlatego ograniczamy owoce i soki, za wyjątkiem świeżego soku z cytryny. Całkowicie eliminujemy słodkie napoje. Ważną rolę odgrywają warzywa – należy je jeść do każdego posiłku. Zaleca się również unikanie kawy ze względu na to, że u niektórych osób może ona powodować wyrzuty insuliny do krwi. Rygorystycznie podchodzi się także do alkoholu – dopuszcza się małą lampkę wina wytrawnego.

 

 

 

 

Magdalena Matysiak-Płoszaj 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również