Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Sauna – kiedy najlepiej z niej korzystać?

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

Data publikacji: 24 maja 2016, 16:05
Sauna sucha, parowa, na podczerwień – niezależnie od rodzaju kąpieli to relaks w czystej postaci. Aby czerpać z wizyty jak najwięcej korzyści, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które sprawią, że bardziej świadomie podejdziesz do kultury saunowania. Co warto wiedzieć?

Zalety korzystania z sauny

Zmiany temperatur, których doświadczamy podczas wizyty w saunie, sprawiają, że oczyszczamy nasz organizm z toksyn oraz podnosimy swoją wydolność. Relaksujemy i regenerujemy mięśnie. Sauna wpływa na nasz układ immunologiczny pobudzająco, dzięki czemu nasz organizm skuteczniej walczy z infekcjami. Ponadto pobyt w niej przyspiesza krążenie krwi, usprawniając zarówno odbudowę mięśni, jak i ich odżywianie. Korzystanie z sauny jest zalecane osobom aktywnym fizycznie, m.in. dlatego że zmniejsza ból mięśni wywołany np. intensywnym treningiem. Pobyt w niej również pomoże w walce z takimi dolegliwościami, jak bóle stawów, atopowe zapalenie skóry, naciągnięte mięśnie itp.

Kiedy wybrać się do sauny?

Kąpiel w łaźni jest doświadczeniem nie tylko relaksującym, ale również wyczerpującym dla organizmu. Najlepiej wybrać się do niej na zakończenie dnia, wieczorem. Po skorzystaniu z sauny możemy poczuć się lekko zmęczeni, dlatego niech to będzie ostatni etap naszej aktywności. Należy unikać korzystania z sesji bezpośrednio przed lub zaraz po wysiłku fizycznym. Istotne jest również, aby do sauny nie wybierać się na pusty żołądek lub po obfitym posiłku. Głodni narażamy się na omdlenie, zaś organizm zaabsorbowany trawieniem może nie poradzić sobie z odpowiednią regulacją procesów cieplnych. Najlepiej odczekać godzinę po skonsumowaniu posiłku. Wizyta w saunie powinna potrwać 5– 15 min. Oczywiście pierwsza sesja powinna być krótsza (3–5 min.), by organizm mógł się przystosować do warunków, jakie w niej panują. Zarówno przed rozpoczęciem sesji w saunie, jak i po jej zakończeniu pamiętajmy o nawodnieniu organizmu, czyli dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, które wraz z potem utraciliśmy. Zaleca się korzystanie z sauny nie częściej niż raz w tygodniu.

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót